Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Renowacja nowojorskiego budynku z lat 50.

 

Czas czytania: ~2 min


Znana i ceniona pracownia architektoniczna Skidmore, Owings &Merrill (SOM) przestawiła projekt renowacji jednego z pierwszych modernistycznych budynków, jakie powstały w Stanach Zjednoczonych. W ramach projektu zostanie odnowiony wieżowiec pochodzący z lat 50. XX wieku o nazwie Lever House. Obiekt znajduje się w Nowym Jorku przy Park Avenue. Celem architektów jest wprowadzenie zmian w budynku, aby spełniał on wymagania zrównoważonego rozwoju. Równocześnie ważne jest, aby obiekt możliwie jak najbardziej zachował oryginalny wygląd.

 

The Lever House w Nowym Jorku

Źródło zdjęcia: SOM

The Lever House w Nowym Jorku

Źródło zdjęcia: SOM

Zabytkowy budynek w Nowym Jorku

Lever House został zaprojektowany w 1952 roku przez architektów ze studia SOM – Natalie de Blois oraz Gordona Bunshafta. Obiekt uznawany jest za jeden z pierwszych modernistycznych budynków w USA. Jego powstanie znacząco przyczyniło się do rozpowszechnienia stylu międzynarodowego będącego jednym z nurtów modernistycznych. Lever House wyróżniał się spośród ówczesnych budynków poprzez kubiczne, funkcjonalne formy, zastosowanie szkła i stali oraz rezygnację z dekoracyjności. Celem obecnego projektu jest zachowanie walorów 70-letniego budynku i dokonanie koniecznych renowacji, gdyż wiele materiałów użytych do jego budowy niszczeje. 21-piętrowy obiekt Lever House charakteryzuje się prostokątną formą otoczoną przeszkloną fasadą oraz elementami ze stali nierdzewnej. Trzypiętrowa podstawa budynku, na której umieszczona jest wieża, tworzy przestronny taras.

The Lever House w Nowym Jorku

Źródło zdjęcia: SOM

The Lever House w Nowym Jorku

Źródło zdjęcia: SOM

Renowacja budynku Lever House

Architekci współpracują z wieloma specjalistami w zakresie pozyskania materiałów, które zostaną użyte podczas prac remontowych. Nawierzchnia placu na parterze zostanie pokryta betonem, a gipsowy sufit zostanie zastąpiony trwalszą wersją. Podtrzymujące podstawę kolumny ze stali nierdzewnej oraz ściany z białego marmuru i czarnego wapienia zostaną odnowione. Również szklana fasada na parterze, która jest w niektórych miejscach popękana, zostanie odrestaurowana. Taras na trzecim piętrze obejmujący 1400 m² zyska nawierzchnię z szarego prefabrykowanego betonu, który lepiej pasuje do całości niż dotychczasowa czerwona powłoka. Posadzone zostaną nowe rośliny i drzewa na dachu rozchodnikowym. W ramach prac remontowych odnowione zostanie wnętrze: podłoga z lastryko oraz ściany z mozaiki zostaną odrestaurowane. Ponadto, zastosowany będzie energooszczędny system oświetlenia, a lokale biurowe zyskają wyższe sufity i ulepszone systemy wentylacyjne. Innym projektem realizowanym przez studio SOM jest biurowiec w kształcie rombów w Shenzhen.

The Lever House w Nowym Jorku

Źródło zdjęcia: SOM

The Lever House – metryczka projektu obiektu

Autorzy projektu: Skidmore, Owings &Merrill (SOM)

Nazwa projektu: restoration of the Lever House

Lokalizacja: Nowy Jork, USA

Data powstania budynku: 1952 r.

Status projektu dot. Renowacji budynku: planowany

Źródło: som.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Projekt Architektoniczny, Modernizacja Budynku

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera