Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaki grzejnik kupić do pokoju i jak później o niego dbać?

 

Czas czytania: ~2 min


Grzejnik to dosyć niepozorny element, o którym należy jednak pamiętać. Wiele osób urządzając mieszkanie, zapomina o roli kaloryferów lub po prostu pozostawia te umieszczone przez dewelopera. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wybór grzejnika ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także związane z komfortem cieplnym.

 

Grzejnik do pokoju

Dlaczego grzejnik jest taki ważny?

Tradycyjne kaloryfery wciąż cieszą się sporą popularnością i właściwie znajdują się w każdym polskim mieszkaniu. Niektórzy próbują je zastąpić ogrzewaniem podłogowym lub nowoczesną klimatyzacją, jednak nie zawsze się to udaje. Oba te rozwiązania stają się niestety coraz droższe, zwłaszcza ze względu na rosnące koszty prądu. Właśnie dlatego tradycyjne grzejniki wciąż są najczęściej wybieraną opcją. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym deweloperzy zwykle umieszczają kaloryfery w standardzie, w stanie deweloperskim, jednak nie dotyczy to wszystkich inwestorów. Czasami grzejniki są też źle dobrane lub mają niską jakość, albo po prostu fatalnie się prezentują. W takich przypadkach warto wybrać je samodzielnie. 

 

Jak dbać o grzejnik?

Bez względu na to, jaki kaloryfer znajduje się w mieszkaniu, należy o niego odpowiednio dbać. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak odpowietrzyć grzejnik lub poprawić efektywność jego pracy. Podstawą jest jego odpowiednie czyszczenie, najlepiej przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki, aby zapobiegać korozji oraz osadzaniu się brudu. Ponadto przed sezonem grzewczym warto sprawdzić, czy kaloryfery rzeczywiście spełniają swoją funkcję i nie są zapowietrzone. Dobrze także zwrócić uwagę, czy gdzieś nie leje się z grzejnika. 

 

Jaki grzejnik wybrać?

Na rynku dostępny jest dosyć szeroki wybór grzejników, które różnią się zarówno pod względem materiału, jak i kolorystyki. Jeśli chodzi o tworzywo, to dostępne są grzejniki stalowe, które bardzo dobrze przewodzą ciepło i nie dochodzi w nich do korozji. Z kolei kaloryfery miedziane i aluminiowe nie są tak wydajne i niestety mogą korodować. Warto wiedzieć o tym, że obecnie w wielu sklepach dostępne są grzejniki dekoracyjne, które prezentują się naprawdę elegancko i dodatkowo pełnią funkcję estetyczną. Dzięki temu nie trzeba ich ukrywać i kupować dodatkowych maskownic. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku kaloryferów największe znaczenie ma nie ich wygląd, tylko efektywne grzanie. W końcu zimy w Polsce nie należą do najprzyjemniejszych, a rachunki za ogrzewanie zwykle są dość wysokie. Właśnie dlatego najlepiej wybrać taki model, który szybko się nagrzewa, i to w sposób równomierny, jest dopasowany do wielkości danego pomieszczenia, a także zapewnia wysoki komfort cieplny domownikom. Na wygląd kaloryfera także należy zwrócić uwagę, jednak nie jest to aż tak istotne, jak funkcje praktyczne. 

 

Artykuł partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyposażenie Wnętrz, Ogrzewanie

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera