Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Powietrze i woda. Dwa żywioły architektury.

 

Czas czytania: ~6 min


Wysoka jakość powietrza i wody to elementy niezbędne do utrzymania dobrostanu użytkowników budynków. Degradacja środowiska naturalnego związana z działalnością człowieka sprawiła, że w tej chwili stał się to ważny element działalności projektowej. Mimo że szczegółowe rozwiązania techniczne są domeną projektantów branżowych, to pewna podstawowa wiedza o systemach wentylacji i klimatyzacji oraz o zarządzaniu wodą w budynkach powinna być elementem kompetencji projektantów architektury. W trakcie naszej konferencji będziemy mówili o najnowszych trendach oraz rozwiązaniach w zakresie zarządzania wodą i powietrzem w architekturze współczesnej. Widzimy się 31 marca 2022 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Konferencja Powietrze i woda. Dwa żywioły architektury.

BkhbKejKR5BUE7cmkOHYHSYpbCcsUEzzVe7vEAwtzE0P5NyEMf9Eeisy7mcF_nbj062n3awbiumggc1aukbgxg9n5xayymy9xq29mgkbbjhkjgr0ta2foudg3-partnerzypng-image660x-png.png
 
 

 

iTJtu4SYrWOSiTVdSAXsgrIXjIH6p5LidzVEns03DsuwUlkgr8E8UrnkOlH4_sqvn6x8er0fiqaortinniioj796b99nrfmrhrhrt196mzxtflckektqqccei-programpng-image660x-png.png

vvv

TKUCbYKLIwmn6VuEpNDtB4eIk4BL0pjhqeYhyOzjCgYUPYUZTWu6xbVnzndb_zbigniew-popek-png.png

Wpływ zabudowy terenu na zagrożenia hydrologiczne

W wyniku zmian zagospodarowania terenu zlewni zmienia się charakterystyka procesów hydrologicznych. Istotnym czynnikiem zmian jest zabudowa terenu, która powoduje zmniejszenie zasobów wodnych zlewni w wyniku przyspieszonego odpływu wód opadowych i roztopowych. Zmiany te skutkują wzrostem zagrożenia wystąpienia zjawisk ekstremalnych takich jak susza i powódź. Dlatego w zlewniach zurbanizowanych konieczne jest stosowanie odpowiednich środków zaradczych, które mogą skutecznie niwelować zagrożenia hydrologiczne, w tym wynikające z obecnych i perspektywicznych zmian klimatu.

 

Prowadzący: dr hab. inż. Zbigniew Popek

Emerytowany profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Działalność dydaktyczna i naukowa obejmuje zagadnienia w zakresie inżynierii wodnej (hydraulika koryt rzecznych, inżynieria rzeczna, budownictwo wodne, ochrona przed powodzią), a także ochrony i kształtowania środowiska (inżynieria krajobrazu, renaturyzacja środowiska wodnego, dobre praktyki utrzymania rzek).


Autor 7 podręczników i monografii, 120 publikacji w czasopismach recenzowanych i materiałach konferencyjnych oraz ok. 80 niepublikowanych opinii, projektów i ekspertyz.

 

UcmSJbeYX9hmQstlmmidhtATs53LarMdxCoPVtCgV1bpFu1MPnYR3zI2Jk7g_jaroslaw-chudzickipng.png

Optymalizacja zużycia wody w budynkach

W czasie prezentacji chciałbym poruszyć następujące zagadnienia:

zmniejszenie zużycia wody – rozwiązania strukturalne: zróżnicowanie jakości wody wykorzystywanej w budynkach, min. wykorzystanie ścieków szarych i wód opadowych, bezpieczeństwo wody, rozwiązania techniczne: armatura wodooszczędna dostosowana do założeń funkcjonalnych budynku, zarządzanie ciśnieniem w instalacjach wodociągowych.

 

Prowadzący: dr inż. Jarosław Chudzicki, prof. PW

Pracuje na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków. Zajmuje się tematyką zewnętrznych systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, instalacjami wodociągowymi i kanalizacyjnymi wewnątrz budynków a także problematyką oszczędzania wody i energii i wtórnym zanieczyszczeniem wody wodociągowej. Autor i współautor 25 prac naukowych, 19 publikacji książkowych, 70 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowo-technicznych, 25 projektów i opracowań typu projektowego, 48 ekspertyz technicznych. Członek i rzeczoznawca PZiTS NOT, zastępca przewodniczącego Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. wodociągów i kanalizacji, członek sekcji Inżynierii Sanitarnej przy Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

 

AMBOYNHwQ3x7CUYxCCvhpwK2MdKmANVrq0iQz0dRERnXmWoBvvxOJrWnRc28_piotr-kolanowski-png.png

Armatura oszczędzająca wodę FERRO – od domowych produktów do produktów Leed Breeam

Prowadzący: Piotr Kolanowski, Senior Product Manager firmy FERRO

 

2cTrRrAUf1VzGEruR2w1q3i0g7ngwbjACYsvgBKNm5Xn4ZcrMSh8z6wnsY2o_malgorzta-krolpng.png

Oddziaływanie wiatru na przepływy powietrza w budynkach

Poruszane zagadnienia:
- wentylacja naturalna
- czynniki powodujące przepływy powietrza
- nowoczesne sposoby dostarczania powietrza
- wpływ wiatru na przepływ dymu w budynku ogarniętym pożarem.

 

Prowadząca: dr hab. inż. Małgorzata Król

Profesor na Politechnice Śląskiej, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania. Prowadzi zajęcia między innymi z Instalacji wewnętrznych, Wentylacji pożarowej i Wentylacji i klimatyzacji. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jej obszar zainteresowań naukowych obejmuje zagadnienia wentylacji pożarowej budynków, wpływu wiatru na oddymianie budynków oraz wentylacji tuneli. Prowadziła badania przepływów powietrza w istniejących tunelach drogowych. Poza badaniami w obiektach rzeczywistych wykonuje również analizy numeryczne z wykorzystaniem programów CFD. Jest członkiem Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Współpracuje z firmami z branży wentylacyjnej.

 

acsnjH8NM9ukbzd2OyCZ3JwHPrYbsy5PxtsGIb1OIZIPUAs13d8HvCAcTVEK_przerwa-1png.png

fff

kOlUbajDuqAJXycqFCha7kkfrR4X5WRgZKI1Env7KX1xOfQH4RdRuVnUYm4P_piotr-kleczkowski-png.png

Jakość powietrza jednym z głównych cywilizacyjnych wyzwań współczesności

Poruszane zagadnienia

1. Jak bardzo szkodzi nam zanieczyszczone powietrze?

2. Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza?

3. Dlaczego w Polsce sytuacja jest szczególna?

4. Jak skutecznie eliminować zanieczyszczenia powietrza?

5. Co architektura może zrobić dla jakości powietrza?

 

Prowadzący: prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski

Profesor w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się ochroną  środowiska, szczególnie zanieczyszczeniami powietrza, we wszystkich obszarach: charakterystyka zanieczyszczeń, źródła zanieczyszczeń, przepływy powietrza,  wpływ na zdrowie, techniczne i administracyjne sposoby ograniczania smogu.  Specjalizuje się również w akustyce. Zaproponował oryginalny model szacowania udziału źródeł zanieczyszczeń w łącznym zagrożeniu zdrowia. Od dawna prowadzi przedmiot ochrona środowiska. Jest m. in. autorem monografii „Smog w Polsce – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie” (2020), która jest pierwszą kompleksową  książką na ten temat w Polsce, oraz współautorem „Ochrona środowiska z analizą jakości powietrza w Krakowie” (2013). Jest ekspertem Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej, członkiem Rady Klimatycznej UNGC Poland i członkiem Rady ds. EkoMałopolski.

 

4X1bhGIGIYLh5MhupEb5IxZqOH9nG9YrfUzwlStCIrPA0tQ5hZxNbIzNE1Db_maciej-malinowskipng.png

Jakość powietrza wewnętrznego

Poruszane zagadnienia

1. Zanieczyszczenia powietrza

2. Czujniki jakości powietrza wewnętrznego

3. Rozwiązania Daikin

 

Prowadzący: Maciej Malinowski, Daikin

KvPrFxQKsb6VUp7m2N1sBC9JaTdHNmyqm4OjXP3hNSTfXK4z7dW9rj5Y2LWt_adam-koniszewskipng.png

Powietrze głównym źródłem energii do ogrzewania obiektów komercyjnych – pompy ciepła typu powietrze – woda

Poruszane zagadnienia

1. Charakterystyka urządzeń

2. Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

3. Przykłady rozwiązań

 

Prowadzący: Adam Koniszewski

Ukończyłem dwa kierunki studiów magisterskich ściśle związanych z branżą  HVACR. W 2009 r. była to Politechnika Gdańska (kierunek mechanika i budowa  maszyn), specjalność systemy, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne oraz w 2012 r. Politechnika Białostocka (kierunek inżyniera środowiska), specjalność sieci i  systemy sanitarne. W dniu obrony pracy magisterskiej dostałem swoją pierwszą, poważną pracę w jednej z wiodących firm na rynku, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii.

 

Obecnie od 2020r. pełnię funkcję dyrektora ds inwestycji w firmie Stiebel Eltron Polska. Ponadto jestem autorem kilkudziesięciu artykułów na temat systemów  grzewczych i chłodzących opartych na odnawialnych źródłach energii. Okazjonalnie prowadzę zajęcia na wyższych uczelniach jako wykładowca z przemysłu.  Dodatkowo posiadam uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania  robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci,

instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i  kanalizacyjnych.

 

26J5tH3k7aoBrISq8LRwrBAPoEKvMW9zkJROsANPkRUYxDny6991mnSCABGK_anna-dabrowiczpng.png

Praktyczne wykorzystanie wody deszczowej

Nikt już nie ma wątpliwości, że problem zagospodarowania wody deszczowej jest coraz bardziej pilny. Co więc można zrobić, by wykorzystać tę wodę w budynkach różnego typu? Odpowiedź na to pytanie przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznych  i praktycznych w prezentacji.

 

Poruszane zagadnienia:
1. Charakterystyka opadów w Polsce
2. Ilości wody deszczowej powstająca na terenie inwestycji (niedowymiarowanie/przewymiarowanie)
3. Sposoby wykorzystania wody deszczowej w poszczególnych typach budynków. Praktyczne uwagi.

 

Prowadząca: Anna Dąbrowicz

Projektantka instalacji sanitarnych z wieloletnim doświadczeniem przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowej. Biegła sądowa. Odpowiada za wykonywanie projektów z zakresu instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych. Wdraża idee proekologiczne w budownictwie.

 

XfUTqShoROaUmB3zYqiAfkUrSLpeK787VFS7D55DSU5t9C5izYOSFFACoyUV_zakopng.png

 

Wśród osób uczestniczących w e-konferencji rozlosujemy 3 zestawy upominkowe.

 

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.


tp3DVI6fIhuLODAG5qPhJ5Tlrd3YnvVuE38m4Y5C89T0jOXrt2wq8ppY8pJ0_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera