Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bernardyńska - ekspresja cegły

 

Czas czytania: ~3 min


Każdy miłośnik architektury zapewne wie, że jedyne istniejące w Polsce Muzeum Architektury znajduje się we Wrocławiu, a jego siedzibą jest zabytkowy dawny klasztor i kościół Bernardynów. Kompleks położony jest w parkowym otoczeniu w centrum miasta, wśród zarówno obiektów zabytkowych, jak budynków pochodzących ze znacznie bardziej współczesnych czasów. Obiekt nosi nazwę „Bernardyńska”.

 

Budynek mieszkalny Bernardyńska we Wrocławiu

Projekt wśród zabytków

To właśnie w tej okolicy ma stanąć nowy budynek mieszkalny. Jego forma ma być nowoczesna, ale jednocześnie pomyślana tak, aby korespondować z zastanym otoczeniem, z sąsiednią zabudową. Za projekt nowej inwestycji odpowiada Maćków Pracownia Projektowa, która niedawno ukończyła pracę nad innym tego typu przedsięwzięciem, w którym w sąsiedztwo historycznych budynków wpisano nowe bryły – Ogrodami Graua. Wstawianie nowoczesnych brył w kontekst zabytków lub znanych, prestiżowo położonych budowli nigdy nie jest łatwe. W przypadku inwestycji o nazwie Bernardyńska pracownia Zbigniewa Maćkowa postawiła nie tylko na ciekawy pomysł formalny, ale i jakość: „Zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązuje do najlepszych wrocławskich dziejowych tradycji” – mówi architekt.  

Budynek mieszkalny Bernardyńska we Wrocławiu

W 2023 roku ma się zakończyć budowa apartamentowca Bernardyńska. Pomieści on mieszkania o powierzchni od 30 do 200 m2 oraz lokale użytkowo-handlowe w przyziemiu. Obiekt ma być dostępny, nie ogrodzony, ma także posiadać zielone patio, które można będzie uznać za kontynuację skweru otaczającego sąsiednie zabudowania dawnego klasztoru Bernardynów. Już samym układem przestrzennym nowy obiekt ma się niejako otwierać na zabytkową kościelną fasadę.

Budynek mieszkalny Bernardyńska we Wrocławiu

Nowa forma w nawiązaniu do przeszłości

Najważniejszym ukłonem ku charakterowi istniejącej już zabudowy ma być materiał, po jaki sięgnęli architekci – cegła. Z klinkieru mają zostać wykonane charakterystyczne, falujące czy zygzakowate elewacje domu. „Zastosowaliśmy charakterystyczne dla Wrocławia gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru. Rytmy pilastrów flankujących loggie, ich forma i tektonika wprost odnoszą się do pierwszego wrocławskiego drapacza chmur, znajdującego się w pobliżu Okręgowego Urzędu Pocztowego” – mówi Zbigniew Maćków.

 

 Poza niebanalną formą budynek będzie wyposażony w szereg luksusowych elementów podnoszących jego prestiż. Będą to m.in. przestrzenie coworkingowe z systemem rezerwacji, pełnowymiarowy kort do squash i siłownia, a także relaksacyjna strefa SPA; hol wejściowy do budynku ma mieć 100 m2 powierzchni i osiem metrów wysokości; w obiekcie zaplanowano  designerskie wykończenie klatek schodowych, np. grafiki na ścianach.

Budynek mieszkalny Bernardyńska we Wrocławiu

Budynek mieszkalny Bernardyńska - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Wrocław, ul. Bernardyńska 1

Inwestor: TOSCOM Development

Projekt architektoniczny: Maćków Pracownia Projektowa

Zespół autorski: koncepcja całościowa oraz projekt I etapu: Zbigniew Maćków (główny projektant), Szymek Brzezowski Szymon Brzezowski (architekt prowadzący), Aleksandra Czupkiewicz, Aleksandra Herman, Marek Konopnicki, Joanna Major, Natalia Rowińska, Marta Wolak, Jakub Biernacki

Współpraca: Dominika Niewczas, Zuzanna Wojtasiak, Joanna Woldan

projekt II etapu: Zbigniew Maćków (główny projektant), Mariusz Maury (architekt prowadzący), Alicja Mołyń, Paweł Karpa, Mateusz Fret

Generalny wykonawca: Vista Construction

Projekt: 2021

Planowana realizacja: 2023

Źródło: wroclaw.pl; facebook.com/mackow.pracowniaprojektowa; mackow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera