Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogrody Graua - nowe bryły wśród zabytków

 

Czas czytania: ~2 min


Neogotycki pałacyk dawnego Przytułku Fundacji Heimannów wybudowany w 1884 roku według projektu Alberta Graua przy ulicy Gdańskiej we Wrocławiu przez ostatnie lata był niewykorzystany i niszczał. Teraz doczekał się remontu, w ramach którego odzyskał swój blask i zmienił swoją funkcję. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstały też dwa nowe, już całkiem współczesne w formie budynki mieszkalne. Razem z otaczającym parkiem obiekty zamieniły się w luksusową enklawę. Za projekt adaptacji historycznego terenu do nowych funkcji i potrzeb odpowiadała Maćków Pracownia Projektowa.

 

Ogrody Graua
Ogrody Graua

Rewitalizacja zabytku

Za projekt adaptacji historycznego terenu do nowych funkcji i potrzeb odpowiadała Maćków Pracownia Projektowa. Ogrody Graua, bo taką nazwę otrzymała inwestycja, nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, którego podjęci się architekci z zespołu Zbigniewa Maćkowa, laureata Honorowej Nagrody SARP z 2020 roku. Niedawno opisywaliśmy przemianę w obiekty mieszkalne zabytkowego młyna we Wrocławiu.

Ogrody Graua
Ogrody Graua

Architekci z pracowni Maćków zaprojektowali nowe domy, które wpisano w przestrzeń parku wokół pałacyku, byli odpowiedzialni za modernizację zabytkowego obiektu oraz w przywrócenie atrakcyjności pełnemu starych drzew parkowi. Sami mówią, że troskliwa rewitalizacja tej przestrzeni i jej uzupełnienie o nową zabudowę, nadanie nowej funkcji zapomnianemu terenowi „przywróciło Wrocławiowi historyczną tkankę miejską”. Opierając się na archiwaliach i dawnych rycinach w neogotyckim pałacyku przywrócono stylową stolarkę okienną i drzwiową, rzeźbione balustrady, posadzki, odtworzono kolorystykę ścian, drewniane detale. Jednocześnie dorobiono balkony oraz powiększono niektóre przeszklenia.

Ogrody Graua

Nietypowy projekt mieszkaniowy

Zakres prac na terenie inwestycji o nazwie Ogrody Graua obejmował także budowę dwóch nowych budynków mieszkalnych, pięcio- i sześciokondygnacyjnego; otrzymały one bardzo proste, geometryczne kształty, mające stanowić tło dla historycznych elementów tego terenu. „Budynki stanowią z jednej strony ramę dla zespołu parkowego, z drugiej tworzą oprawę ul. Gdańskiej, łącząc otwarty charakter działki ze skalą otaczającej zabudowy kwartałowej, nawiązując do jej wysokości i kontynuując linię zabudowy” - piszą o nich architekci. W kompleksie znalazło się 57 lokali o powierzchni od 35 do 137 m2 (osiem mieszkań zmieściło się w pałacyku, pozostałe są w nowych budynkach). Aby nadać spójność całemu założeniu architekci zaprojektowali także elementy małej architektury, które uzupełniły przestrzeń parku – stanęły tu specjalnie zaprojektowane m.in. ławki, pojemniki na odpady, stojaki na rowery.

 

Zobacz galerię zdjęć budynków

Ogrody Graua - metryczka projektu budynków

Lokalizacja: Wrocław, ul. Gdańska

Inwestor: Echo Investment

Projekt architektoniczny: Maćków Pracownia Projektowa, autorzy: Zbigniew Maćków (główny projektant), Szymon Brzezowski (architekt prowadzący), Aleksandra Czupkiewicz, Anna Haudek, Aleksandra Herman, Joanna Major, Marek Konopnicki, Michał Romański, Natalia Rowińska

Autor historycznego budynku: Albert Grau

Generalny wykonawca: PORR

Powierzchnia użytkowa: 1 183 m2 (budynek istniejący), 5 493 m2 (budynki projektowane)

Powierzchnia całkowita: 1 637 m2 (budynek istniejący), 5 143 m2 (budynki projektowane)

Kubatura: 5 486 m3 (budynek istniejący), 22 844 m3 (budynki projektowane)

Projekt: 2016

Realizacja: 2020

Zdjęcia: Maciej Lulko

Źródło: mackow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Zabytku, Przebudowa Zabytku, Zabytek, Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera