Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogrody Graua - nowe bryły wśród zabytków

 

Czas czytania: ~2 min


Neogotycki pałacyk dawnego Przytułku Fundacji Heimannów wybudowany w 1884 roku według projektu Alberta Graua przy ulicy Gdańskiej we Wrocławiu przez ostatnie lata był niewykorzystany i niszczał. Teraz doczekał się remontu, w ramach którego odzyskał swój blask i zmienił swoją funkcję. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstały też dwa nowe, już całkiem współczesne w formie budynki mieszkalne. Razem z otaczającym parkiem obiekty zamieniły się w luksusową enklawę. Za projekt adaptacji historycznego terenu do nowych funkcji i potrzeb odpowiadała Maćków Pracownia Projektowa.

 

Ogrody Graua
Ogrody Graua

Rewitalizacja zabytku

Za projekt adaptacji historycznego terenu do nowych funkcji i potrzeb odpowiadała Maćków Pracownia Projektowa. Ogrody Graua, bo taką nazwę otrzymała inwestycja, nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, którego podjęci się architekci z zespołu Zbigniewa Maćkowa, laureata Honorowej Nagrody SARP z 2020 roku. Niedawno opisywaliśmy przemianę w obiekty mieszkalne zabytkowego młyna we Wrocławiu.

Ogrody Graua
Ogrody Graua

Architekci z pracowni Maćków zaprojektowali nowe domy, które wpisano w przestrzeń parku wokół pałacyku, byli odpowiedzialni za modernizację zabytkowego obiektu oraz w przywrócenie atrakcyjności pełnemu starych drzew parkowi. Sami mówią, że troskliwa rewitalizacja tej przestrzeni i jej uzupełnienie o nową zabudowę, nadanie nowej funkcji zapomnianemu terenowi „przywróciło Wrocławiowi historyczną tkankę miejską”. Opierając się na archiwaliach i dawnych rycinach w neogotyckim pałacyku przywrócono stylową stolarkę okienną i drzwiową, rzeźbione balustrady, posadzki, odtworzono kolorystykę ścian, drewniane detale. Jednocześnie dorobiono balkony oraz powiększono niektóre przeszklenia.

Ogrody Graua

Nietypowy projekt mieszkaniowy

Zakres prac na terenie inwestycji o nazwie Ogrody Graua obejmował także budowę dwóch nowych budynków mieszkalnych, pięcio- i sześciokondygnacyjnego; otrzymały one bardzo proste, geometryczne kształty, mające stanowić tło dla historycznych elementów tego terenu. „Budynki stanowią z jednej strony ramę dla zespołu parkowego, z drugiej tworzą oprawę ul. Gdańskiej, łącząc otwarty charakter działki ze skalą otaczającej zabudowy kwartałowej, nawiązując do jej wysokości i kontynuując linię zabudowy” - piszą o nich architekci. W kompleksie znalazło się 57 lokali o powierzchni od 35 do 137 m2 (osiem mieszkań zmieściło się w pałacyku, pozostałe są w nowych budynkach). Aby nadać spójność całemu założeniu architekci zaprojektowali także elementy małej architektury, które uzupełniły przestrzeń parku – stanęły tu specjalnie zaprojektowane m.in. ławki, pojemniki na odpady, stojaki na rowery.

 

Zobacz galerię zdjęć budynków

Ogrody Graua - metryczka projektu budynków

Lokalizacja: Wrocław, ul. Gdańska

Inwestor: Echo Investment

Projekt architektoniczny: Maćków Pracownia Projektowa, autorzy: Zbigniew Maćków (główny projektant), Szymon Brzezowski (architekt prowadzący), Aleksandra Czupkiewicz, Anna Haudek, Aleksandra Herman, Joanna Major, Marek Konopnicki, Michał Romański, Natalia Rowińska

Autor historycznego budynku: Albert Grau

Generalny wykonawca: PORR

Powierzchnia użytkowa: 1 183 m2 (budynek istniejący), 5 493 m2 (budynki projektowane)

Powierzchnia całkowita: 1 637 m2 (budynek istniejący), 5 143 m2 (budynki projektowane)

Kubatura: 5 486 m3 (budynek istniejący), 22 844 m3 (budynki projektowane)

Projekt: 2016

Realizacja: 2020

Zdjęcia: Maciej Lulko

Źródło: mackow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Zabytku, Przebudowa Zabytku, Zabytek, Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera