Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieże mieszkalne w Katowicach

 

Czas czytania: ~ 2 min


W Warszawie znajduje się już ponad sto wieżowców i wiąż rosną kolejne. Ale inne miasta nie chcą być gorsze i także szukają miejsc na gmachy wyższe niż przeciętne. Czy to dlatego, że wciąż żywy jest mit o tym, że prawdziwie nowoczesne miasto musi posiadać drapacze chmur, czy z powodu wysokich cen gruntu, w kolejnych polskich miastach rosną wysokie budynki.

 

Sokolska 30 Towers w Katowicach
Sokolska 30 Towers w Katowicach

Zmiana w panoramie miasta

Katowice wzbogaciły się niedawno o wysokościowiec nie tylko rekordowy w regionie, ale i ze względu na swoją skalę oraz lokalizację bardzo widoczny w przestrzeni miasta. Mowa o biurowcu .KTW 2, który stanął tuż obok hali Spodek. Ta realizacja dobrze pokazuje, jak zmieniła się skala zabudowy w Katowicach: w 1934 roku stanął w tym mieście wysoki na 60 metrów budynek mieszkalny, od razu nazwany drapaczem chmur był drugim najwyższym budynkiem w Polsce. Górujący nad Katowicami biurowiec .KTW 2 ma 134 metry wysokości.

Sokolska 30 Towers w Katowicach
Sokolska 30 Towers w Katowicach

Inwestycja Sokolska 30 Towers ma nieco mniejsze gabaryty, każda z dwóch mieszkalnych wież liczy siedemnaście kondygnacji. Dwie proste bryły mieszkalne zostały posadowione na wspólnym trzykondygnacyjnym cokole. W obiekcie znalazło się miejsce na 280 mieszkań o powierzchni od 28 do 137 m2. Kilka najniższych kondygnacji zapełniły powierzchnie biurowe, w przyziemiu zaplanowano punkty handlowe i usługowe.

Sokolska 30 Towers w Katowicach
Sokolska 30 Towers w Katowicach

Minimalistyczne wysokościowce

Sokolska 30 Towers – to projekt zespołu pod kierunkiem Wojciecha Wojciechowskiego. Obiekt stanął w sąsiedztwie charakterystycznych, rozpoznawalnych wież biurowca Stalexport, ale nie konkuruje z nimi. Architekci sięgnęli bowiem po formy stonowane i proste, jasne kolory i klarowny układ brył. „Utrzymana w minimalistycznej estetyce elewacja budynku została uzupełniona licznymi przeszkleniami, które nadały całości lekkości i nowoczesnego wymiaru” – opisuje to inwestor. Aby budynki nie wydawały się zbyt monotonne, architekci zaplanowali na elewacjach światłocieniowy układ nieregularnie rozmieszczonych loggii czy segmentów rozdzielonych perforowanymi płytami z metalu. Smukłość sylwetki budynku wizualnie  podkreślają dodatkowo okna w pionowym układzie. Atrakcją budynku jest z pewnością taras zlokalizowany na dachu trzykondygnacyjnego cokołu łączącego obie mieszkalne wieże.

 

Sokolska 30 Towers - metryczka projektu wieżowca

Lokalizacja: Sokolska 30, Katowice
Inwestor: Atal SA

Projekt architektoniczny: Wojciech Wojciechowski
Wykonawca: Atal SA

Projekt: 2018
Realizacja: 2021


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wieżowiec , Budynek Biurowy , Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny

Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza
Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza

W skalistym wąwozie niedaleko szwedzkiej cieśniny Skurusundet, w miejscu o trudnej topografii i boga ...

Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu
Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu

30 maja 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu podpisał umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby. No ...

Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace
Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace

Od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku w Osace trwa wystawa Expo. Znalazł się tam i polski pawi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera