Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie zorganizowały konkurs na projekt nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie. To priorytetowa inwestycja, bo województwo podkarpackie jako jedyny region w Polsce nie posiada samodzielnego szpitala pediatrycznego.

 

Organizatorom konkursu zależało na tym, aby nowy budynek charakteryzowały energooszczędna technologia, pełna cyfryzacja, dostępność i powiązanie z istniejącą zabudową szpitalną. Przewidziano więc konkurs dwuetapowy, w którym jury miało w pierwszym etapie brać pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, sprawność funkcjonalno-użytkową budynku szpitala, trafność wpisania budynku szpitala w kontekst otoczenia i optymalizację przestrzeni i programu pod kątem budżetu Inwestycji. Na etapie oceny prac projektowych do wymogów dołączono także m.in. realność i optymalizację ekonomiczną przyjętych rozwiązań pod kątem budżetu inwestycji czy zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych. To nie jedyna nowa inwestycja związana ze szpitalnictwem – optymalnych architektonicznych form rozbudowy i rozwoju szukały ostatnio także m.in. szpitale w Gliwicach czy szpital w Otwocku.

 

Zobacz najlepsze projekty szpitala

W I etapie konkursu na projekt nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie złożonych zostało 9 opracowań studialnych; tu rywalizowały ze sobą pracownie nie tylko z Polski, ale Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją sądu konkursowego do drugiego etapu zakwalifikowanych został pięć prac. Z tego grona jury wybrało trzy nagrody i dwa wyróżnienia. I tak pierwszą nagrodę w konkursie na szpitalny obiekt dla dzieci w Rzeszowie zdobyła koncepcja pracowni Tektura z Warszawy.

W uzasadnieniu werdyktu zwrócono uwagę na bardzo dobre wpisanie nowej bryły w układ obiektów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, doceniono zwartą i kompaktową bryłę o niewielkiej liczbie kondygnacji z dużymi wewnętrznymi patiami w formie zielonych ogrodów. Jury uznało, że bardzo prawidłowo został rozwiązany system komunikacji na terenie obiektu, ale także ciekawe podkreślenie w bryle przestrzeni wejściowych; ważną zaletą projektu okazały się pionowe żyletki na elewacji, nie tylko chroniące wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale i nadające architektonicznego wyrazu. „Komunikacja wewnętrzna w obiekcie zorganizowana jest w sposób czytelny z rozdziałem na ruch pacjentów na łóżkach, logistyki i personelu oraz na ruch odwiedzających I pacjentów ambulatoryjnych. Kompleks o wysokości 3 kondygnacji pozwala na ograniczenie problematycznego ruchu pionowego, a wykorzystanie w sposób mądry powiązań funkcjonalnych i technologicznych w obrębie jednej kondygnacji” – napisano w werdykcie.

 

Drugą nagrodę w konkursie jury przyznało wspólnemu projektowi dwóch pracowni z Katowic: M. O. C. Architekci i SAR. Trzecie miejsce zajął projekt nadesłany przez pracownię Industria Project z Gdańska. Wyróżnienia otrzymały biura: ZOA Architekci z Warszawy oraz Michał Karol Design i AP Architectes z Paryża.

Samorząd Województwa Podkarpackiego stara się o pozyskanie środków na budowę PCZD z Krajowego Planu Odbudowy. Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma być gotowe w 2026 roku.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera