Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie zorganizowały konkurs na projekt nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie. To priorytetowa inwestycja, bo województwo podkarpackie jako jedyny region w Polsce nie posiada samodzielnego szpitala pediatrycznego.

 

Organizatorom konkursu zależało na tym, aby nowy budynek charakteryzowały energooszczędna technologia, pełna cyfryzacja, dostępność i powiązanie z istniejącą zabudową szpitalną. Przewidziano więc konkurs dwuetapowy, w którym jury miało w pierwszym etapie brać pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, sprawność funkcjonalno-użytkową budynku szpitala, trafność wpisania budynku szpitala w kontekst otoczenia i optymalizację przestrzeni i programu pod kątem budżetu Inwestycji. Na etapie oceny prac projektowych do wymogów dołączono także m.in. realność i optymalizację ekonomiczną przyjętych rozwiązań pod kątem budżetu inwestycji czy zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych. To nie jedyna nowa inwestycja związana ze szpitalnictwem – optymalnych architektonicznych form rozbudowy i rozwoju szukały ostatnio także m.in. szpitale w Gliwicach czy szpital w Otwocku.

 

Zobacz najlepsze projekty szpitala

W I etapie konkursu na projekt nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie złożonych zostało 9 opracowań studialnych; tu rywalizowały ze sobą pracownie nie tylko z Polski, ale Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją sądu konkursowego do drugiego etapu zakwalifikowanych został pięć prac. Z tego grona jury wybrało trzy nagrody i dwa wyróżnienia. I tak pierwszą nagrodę w konkursie na szpitalny obiekt dla dzieci w Rzeszowie zdobyła koncepcja pracowni Tektura z Warszawy.

W uzasadnieniu werdyktu zwrócono uwagę na bardzo dobre wpisanie nowej bryły w układ obiektów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, doceniono zwartą i kompaktową bryłę o niewielkiej liczbie kondygnacji z dużymi wewnętrznymi patiami w formie zielonych ogrodów. Jury uznało, że bardzo prawidłowo został rozwiązany system komunikacji na terenie obiektu, ale także ciekawe podkreślenie w bryle przestrzeni wejściowych; ważną zaletą projektu okazały się pionowe żyletki na elewacji, nie tylko chroniące wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale i nadające architektonicznego wyrazu. „Komunikacja wewnętrzna w obiekcie zorganizowana jest w sposób czytelny z rozdziałem na ruch pacjentów na łóżkach, logistyki i personelu oraz na ruch odwiedzających I pacjentów ambulatoryjnych. Kompleks o wysokości 3 kondygnacji pozwala na ograniczenie problematycznego ruchu pionowego, a wykorzystanie w sposób mądry powiązań funkcjonalnych i technologicznych w obrębie jednej kondygnacji” – napisano w werdykcie.

 

Drugą nagrodę w konkursie jury przyznało wspólnemu projektowi dwóch pracowni z Katowic: M. O. C. Architekci i SAR. Trzecie miejsce zajął projekt nadesłany przez pracownię Industria Project z Gdańska. Wyróżnienia otrzymały biura: ZOA Architekci z Warszawy oraz Michał Karol Design i AP Architectes z Paryża.

Samorząd Województwa Podkarpackiego stara się o pozyskanie środków na budowę PCZD z Krajowego Planu Odbudowy. Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma być gotowe w 2026 roku.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera