Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Co położyć na taras?

 

Czas czytania: ~3 min


Aranżacja tarasu to nie tylko wybór mebli czy roślin. Jedną z kluczowych decyzji, jaką trzeba podjąć na etapie budowy tarasu, jest wybór podłogi. To od niego zależy nie tylko uzyskany efekt aranżacyjny, ale przede wszystkim trwałość posadzki. Z czego można wykonać podłogę tarasową i co położyć na taras, by rezultat był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny?

 

Płyty tarasowe

Zdjęcie: www.komfort.pl

Co na taras?

Taras można zbudować przy użyciu różnych materiałów, co pozwala na realizację niemal każdej aranżacyjnej wizji. Bardzo popularnym rozwiązaniem są między innymi płytki zewnętrzne na taras, które łączą estetyczny design i funkcjonalność. Inne rozwiązania, które cieszą się równie dużym zainteresowaniem, to naturalne deski drewniane, z którym wykreujesz przytulną, sprzyjającą odpoczynkowi przestrzeń, oraz płyty betonowe, idealne do aranżacji industrialnych.

 

Płytki na taras – atrakcyjny design i funkcjonalność

Płytki tarasowe należą do grona najchętniej wybieranych materiałów do wykonania podłogi. Ich niesłabnąca popularność jest w znacznym stopniu zasługą atrakcyjnego wyglądu, który tworzy niezawodne trio z trwałością oraz walorami praktycznymi. Jeśli chcesz wiedzieć, co na taras niezadaszony wybrać, płytki tarasowe będą doskonałym rozwiązaniem. Nie trzeba ich impregnować ani odnawiać, ich pielęgnacja polega na zamiataniu i przemywaniu powierzchni, natomiast po sezonie zimowym wystarczy je porządnie umyć. A to jeszcze nie wszystkie ich zalety – płytki na taras nie wchłaniają wody i zabrudzeń, nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, niegroźne są im też wahania temperatury.

 

Chcąc jednak w pełni korzystać z walorów płytek tarasowych, należy je odpowiednio dobrać. Jeśli zastanawiasz się, co na taras zewnętrzny położyć, wybieraj wyłącznie płytki przeznaczone właśnie do użytku zewnętrznego, które są nienasiąkliwe i mrozoodporne. Pamiętaj także, że płytki tarasowe muszą zostać ułożone na prawidłowo zaizolowanej betonowej posadzce. Warto powierzyć to zadanie fachowcom, gdyż błędy montażowe mogą skutkować szybszym zniszczeniem podłogi.

Płyty tarasowe

Zdjęcie: www.komfort.pl

Co na podłogę na taras? Deski drewniane

Ponadczasową, elegancką, a zarazem emanującą przytulnością podłogę na tarasie można również wykonać z desek drewnianych. Ten naturalny surowiec jest ciepły, miły w dotyku, a dodatkowo nie nagrzewa się podczas upałów. Jeśli jednak zastanawiasz się, co położyć na taras i rozważasz drewno, miej na uwadze, że wymaga ono starannej i regularnej pielęgnacji oraz konserwacji. Kluczowy dla zachowania trwałości i estetyki jest także wybrany gatunek drewna – na tarasie najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne. Deski z rodzimych sosen i świerków będą zbyt miękkie, a przez to mniej odporne na uszkodzenia.

 

Podoba Ci się efekt, jaki tworzy drewno na tarasie, ale pielęgnacja lub koszty ułożenia takiej podłogi Cię przerastają? Ciekawą alternatywą będą płytki na taras drewnopodobne, które łączą największe zalety kafli z pięknym wyglądem drewna. Płytki tarasowe drewnopodobne do złudzenia przypominają naturalny surowiec, a przy tym są wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji oraz utrzymaniu w czystości, więc będą wspaniale prezentować się przez długi czas. Inną opcją są deski kompozytowe, które imitują wygląd naturalnego drewna, ale oferują odporność tworzywa sztucznego.

Płyty tarasowe

Zdjęcie: www.komfort.pl

Co na taras niezadaszony? Płyty betonowe

Jeżeli w aranżacjach cenisz przede wszystkim trwałość i praktyczność, spodobać Ci się może podłoga z płyt betonowych. Są ponadczasowe, estetyczne i świetnie podkreślą industrialny charakter przestrzeni. Posadzki wykonanej z płyt betonowych nie trzeba impregnować, ale warto to zrobić – dzięki temu podłoga na dłużej zachowa swój wyjątkowy wygląd i będzie lepiej chroniona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli budujesz taras w ogrodzie, płyty betonowe możesz kłaść bezpośrednio na gruncie – przy czym musi być ono wyrównane, zaizolowane i utwardzone.

 

Tradycyjne płyty wydają Ci się zbyt ciężkie i przytłaczające? W takiej sytuacji ciekawą opcją mogą być płytki betonowe na taras, które doskonale imitują ten materiał. Płytki tarasowe zewnętrzne przypominające beton są lżejsze, dostępne w wielu odcieniach, a ich pielęgnacja nie będzie zajmować wiele czasu.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Aranżacja Tarasu, Tarasy, Nowoczesny Taras

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera