Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża dla Radomia

 

Czas czytania: ~3 min


Przy ulicy Malczewskiego w centrum Radomia, na działce położnej naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistyczego im. Kazimierza Pułaskiego od kilku lat planowana jest budowa wieżowca. Pierwsze koncepcje zakładały powstanie gmachu o wysokości ponad 70 metrów; teraz projekt zakłada budowę obiektu sięgającego 14 kondygnacji. Realizację koncepcji ma ułatwić ustawa Lex Developer, miejscowy plac zagospodarowania nie dopuszcza tu bowiem tak wysokie zabudowy.

 

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Nietypowy projekt mieszkaniowy

Przez kilka ostatnich dekad w Polsce wysokie budynki mieściły raczej funkcje biurowe; trend odwrócił się wraz z realizacją mieszczących mieszkania drapaczy chmur w Warszawie czy wieżowców we Wrocławiu. Okazało się, że lokale mieszkalne w wysokościowcach cieszą się dużym zainteresowaniem, a dzieje się tak nie tylko z powodu pięknych widoków rozciągających się z okien. Stąd też pomysł na to, aby także w mniejszych miastach budować apartamentowce, dające się zakwalifikować jako wieżowce (czyli sięgające wyżej niż 50 metrów).

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Być może niedługo do grona mieszkalnych wysokościowców dołączy 51-metrowy budynek w Radomiu. Projektowany w oparciu o ustawę Lex Developer przez pracownię Kuryłowicz&Associates ma pomieścić 145 mieszkań od jedno do siedmiopokojowych, o powierzchni od 33 do 176 m2 oraz – na ostatnim piętrze – największy apartament z 250-metrowym tarasem na dachu. Na razie, ze względu na niejasną sytuację ulicy realizacja projektu jest wstrzymana, ale inwestor nie rezygnuje z budowy gmachu, który ma mieć formę czternastokondygnacyjnej wieży otoczoną dwukondygnacyjną częścią cokołową mieszczącą usługi.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Założyliśmy, że charakter architektury nie powinien epatować bogactwem i różnorodnością formy. Uważamy, że poczucie wysokiego standardu winno płynąć z architektonicznej elegancji, rygoru oraz estetycznie i technicznie perfekcyjnego detalu” – mówi dr Piotr Żabicki, architekt prowadzący z Kuryłowicz & Associates. Wieżowiec ma nawiązywać formalnie do modernizmu; w projekcie sięgnięto po proste, geometryczne bryły. Jak można przeczytać w opisie autorskim projektu: „Na niższych piętrach od strony wschodniej i zachodniej przewidziano ciągi loggii oraz wykuszy ułożonych naprzemiennie, tworzących zróżnicowaną, ekspresyjną tektonikę fasady. Moduły elewacji będą lekko skręcone, co nadaje indywidualny charakter budynku. Fasada jest w dużym stopniu przeszklona, a niewielka ilość materiałów elewacyjnych, dyscyplina ich stosowania oraz stonowana kolorystyka, ma na celu uproszczenie i uporządkowanie kompozycji zabudowy”.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu
Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Artystyczna bryła mieszkalna

Ważnym elementem zabudowy uczyniono sieć przenikających się dziedzińców, dzięki którym budynek ma lepie wpisać się w tkankę miasta i stać się bardziej atrakcyjny dla użytkowników, jako naturalny ciąg komunikacyjny. Ale na tym nie koniec: dla formy budynku inspiracją była także… twórczość Jacka Malczewskiego, słynnego malarza, który w Radomiu się urodził. „Prosty pikselowy wzór elewacji zakładający dużą powtarzalność okien ma za zadanie zmaterializować formę żywiołowego rysunku, w którym niebo odbijać się będzie niczym w pejzażach polskich symbolistów z Jackiem Malczewskim na czele” - piszą architekci. Kolor zgaszonej czerwieni na elewacjach ma nawiązywać do ceglanej architektury zabytkowych budynków położonych za wschodnią granicą nieruchomości, a na dziedzińcu i w lobby gmachu planowane jest powstanie mozaik nawiązujących do twórczości Jacka Malczewskiego.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu
Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Budynek mieszkalny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Radom, ul. Jacka Malczewskiego
Inwestor: Combo Radom

Projekt: Kuryłowicz & Associates

Zespół autorski: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - generalny projektant, dr inż. arch.  Piotr Żabicki – architekt prowadzący, mgr. inż arch.  Piotr Kuczyński – architekt sprawdzający, arch. Marcin Szubski – kierownik projektu, arch. Mateusz Jędrzejewski, arch. Andrzej Bratkowski, arch. Marcin Kitala

Powierzchnia działki: 3 298 m2

Powierzchnia zabudowy (w obrysie parteru): 1 406 m2

Wysokość zabudowy: 51,50 m

Projekt: 2021
Źródło: apaka.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera