Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża dla Radomia

 

Czas czytania: ~3 min


Przy ulicy Malczewskiego w centrum Radomia, na działce położnej naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistyczego im. Kazimierza Pułaskiego od kilku lat planowana jest budowa wieżowca. Pierwsze koncepcje zakładały powstanie gmachu o wysokości ponad 70 metrów; teraz projekt zakłada budowę obiektu sięgającego 14 kondygnacji. Realizację koncepcji ma ułatwić ustawa Lex Developer, miejscowy plac zagospodarowania nie dopuszcza tu bowiem tak wysokie zabudowy.

 

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Nietypowy projekt mieszkaniowy

Przez kilka ostatnich dekad w Polsce wysokie budynki mieściły raczej funkcje biurowe; trend odwrócił się wraz z realizacją mieszczących mieszkania drapaczy chmur w Warszawie czy wieżowców we Wrocławiu. Okazało się, że lokale mieszkalne w wysokościowcach cieszą się dużym zainteresowaniem, a dzieje się tak nie tylko z powodu pięknych widoków rozciągających się z okien. Stąd też pomysł na to, aby także w mniejszych miastach budować apartamentowce, dające się zakwalifikować jako wieżowce (czyli sięgające wyżej niż 50 metrów).

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Być może niedługo do grona mieszkalnych wysokościowców dołączy 51-metrowy budynek w Radomiu. Projektowany w oparciu o ustawę Lex Developer przez pracownię Kuryłowicz&Associates ma pomieścić 145 mieszkań od jedno do siedmiopokojowych, o powierzchni od 33 do 176 m2 oraz – na ostatnim piętrze – największy apartament z 250-metrowym tarasem na dachu. Na razie, ze względu na niejasną sytuację ulicy realizacja projektu jest wstrzymana, ale inwestor nie rezygnuje z budowy gmachu, który ma mieć formę czternastokondygnacyjnej wieży otoczoną dwukondygnacyjną częścią cokołową mieszczącą usługi.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Założyliśmy, że charakter architektury nie powinien epatować bogactwem i różnorodnością formy. Uważamy, że poczucie wysokiego standardu winno płynąć z architektonicznej elegancji, rygoru oraz estetycznie i technicznie perfekcyjnego detalu” – mówi dr Piotr Żabicki, architekt prowadzący z Kuryłowicz & Associates. Wieżowiec ma nawiązywać formalnie do modernizmu; w projekcie sięgnięto po proste, geometryczne bryły. Jak można przeczytać w opisie autorskim projektu: „Na niższych piętrach od strony wschodniej i zachodniej przewidziano ciągi loggii oraz wykuszy ułożonych naprzemiennie, tworzących zróżnicowaną, ekspresyjną tektonikę fasady. Moduły elewacji będą lekko skręcone, co nadaje indywidualny charakter budynku. Fasada jest w dużym stopniu przeszklona, a niewielka ilość materiałów elewacyjnych, dyscyplina ich stosowania oraz stonowana kolorystyka, ma na celu uproszczenie i uporządkowanie kompozycji zabudowy”.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu
Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Artystyczna bryła mieszkalna

Ważnym elementem zabudowy uczyniono sieć przenikających się dziedzińców, dzięki którym budynek ma lepie wpisać się w tkankę miasta i stać się bardziej atrakcyjny dla użytkowników, jako naturalny ciąg komunikacyjny. Ale na tym nie koniec: dla formy budynku inspiracją była także… twórczość Jacka Malczewskiego, słynnego malarza, który w Radomiu się urodził. „Prosty pikselowy wzór elewacji zakładający dużą powtarzalność okien ma za zadanie zmaterializować formę żywiołowego rysunku, w którym niebo odbijać się będzie niczym w pejzażach polskich symbolistów z Jackiem Malczewskim na czele” - piszą architekci. Kolor zgaszonej czerwieni na elewacjach ma nawiązywać do ceglanej architektury zabytkowych budynków położonych za wschodnią granicą nieruchomości, a na dziedzińcu i w lobby gmachu planowane jest powstanie mozaik nawiązujących do twórczości Jacka Malczewskiego.

Projekt wieży do mieszkania w Radomiu
Projekt wieży do mieszkania w Radomiu

Budynek mieszkalny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Radom, ul. Jacka Malczewskiego
Inwestor: Combo Radom

Projekt: Kuryłowicz & Associates

Zespół autorski: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - generalny projektant, dr inż. arch.  Piotr Żabicki – architekt prowadzący, mgr. inż arch.  Piotr Kuczyński – architekt sprawdzający, arch. Marcin Szubski – kierownik projektu, arch. Mateusz Jędrzejewski, arch. Andrzej Bratkowski, arch. Marcin Kitala

Powierzchnia działki: 3 298 m2

Powierzchnia zabudowy (w obrysie parteru): 1 406 m2

Wysokość zabudowy: 51,50 m

Projekt: 2021
Źródło: apaka.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera