Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tlenownia. Udana rewitalizacja budynków poprzemysłowych w Czempiniu - prezentacja kompleksu

 

Czas czytania: ~2 min


Od początku XX w. w miejscowości Czempiń stały zabudowania fabryki tlenu należące do Antoniego Jezierskiego. Mimo ciekawej historii pofabryczne budynki popadały w ruinę. W ostatniej chwili lokalne władze postanowiły zachować jednak ten historyczny obiekt. Projekt adaptacji przygotowała Pracownia Projektowa J.P. Woźny. Tak powstało Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia. Oddany do użytku w sierpniu 2021 roku kompleks, pełni funkcje społeczne i kulturalne. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 20 kwietnia 2022 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi autor projektu Przemysław Woźny. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz.

 

Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia


Historyczny obiekt po rewitalizacji

Obiekt pozostał w zasadzie w dotychczasowej formie” – mówią architekci, i dodają, że dołożyli wszelkich starań, aby wszędzie tam, gdzie było to możliwe zachować jak najwięcej oryginalnych detali. „Udało się nam ocalić ponad trzydzieści procent oryginalnej substancji: przede wszystkim zewnętrznych murów” – mówią projektanci, którzy mieli tu przecież do czynienia z ruiną.

 

W przestrzeń historycznych zabudowań konieczne było wprowadzenie nowych, żelbetowych czy stalowych konstrukcji. Najbardziej widoczną ingerencją jest nadbudowa o jedno piętro, w której znalazło się miejsce na salę klubową oraz dostawiony do budynku przeszklony szyb windy. Obie te konstrukcje otrzymały współczesne formy, dzięki czemu wyraźnie odróżniają się od historycznych obiektów. 

 

W kompleksie znalazło się miejsce na salę wielofunkcyjną (na 140 osób), bibliotekę z czytelnią, sale do prowadzenia warsztatów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz salę pamięci założyciela fabryki, Antoniego Jezierskiego z ofiarowanymi przez mieszkańców pamiątkami po właścicielu tlenowni. Zadbano także o teren, wokół budynków – zaaranżowano tu przestrzeń publiczną z zielenią i miejscami do siedzenia.

 

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenie na FB: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Przemysław Woźny

Pracownia Projektowa J. P. Woźny rozpoczęła działalność w 1994 r. Została utworzona przez architektów Joannę i Przemysława Woźnego jako firma rodzinna. Współpracuje ze specjalistami i projektantami z dużym doświadczeniem zawodowym i jest uznaną firmą na rynku poznańskim. Pracownia jest w pełni skomputeryzowana wg współczesnych standardów. Współpracowała z krajowymi i zagranicznymi inwestorami działającymi w Polsce. Inwestorom proponuje pełen zakres usług na każdym etapie procesu budowlanego a w szczególności załatwienie wszelkich formalności administracyjnych umożliwiających prawne rozpoczęcie realizacji inwestycji. Pracownia zajmuje się projektowaniem urbanistycznym, architektonicznym i projektowaniem wnętrz. Startowała z powodzeniem w wielu konkursach architektonicznych. Wykonała wiele projektów przestrzeni publicznych, budynków kubaturowych od domów jednorodzinnych po centra handlowe a ostatnio z powodzeniem zajmuje się modernizacją obiektów zabytkowych. W 2012 roku Pracownia rozszerzyła swoją działalność o projektowanie i wykonywanie kart przestrzennych. Wynikało to z dotychczasowych doświadczeń projektowych w zakresie architektury.

 

Organizatorzy

 

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Prezentacja Obiektu, Prezentacja Online

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera