Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe oblicze dworca kolejowego we Władysławowie

 

Czas czytania: ~3 min


Dworzec kolejowy we Władysławowie został zbudowany w latach 1928-1929. Jednak od wielu lat trudno było dostrzec walory jego bryły. Zaniedbany, częściowo opuszczony nie tylko popadał w ruinę, ale i nie oferował nawet podstawowych funkcji potrzebnych podróżnym. A tych co roku do Władysławowa, jako jednej z najbardziej popularnych nadmorskich miejscowości przybywało tu bardzo wielu.

 

Projekt dworca kolejowego we Władysławowie

Bryła podróżna

Na szczęście w 2021 roku rozpoczęła się przebudowa i modernizacja stacji. Jest ona realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gdy się zakończy, dołączy zapewne do coraz liczniejszego grona odnowionych i zmodernizowanych dworców kolejowych, które zmieniając swoje oblicze zachęcają do odbywania kolejowych podroży, ale i zdobywają nagrody (Dworzec roku 2021).

Projekt dworca kolejowego we Władysławowie

Po remoncie dworzec we Władysławowie ma urzekać nie tylko sama historyczna bryła, ale i – jak zapewnia inwestor - jasnoszara elewacja z białymi oknami i drzwiami oraz wnętrzem stanowiącym połączenie klasyki i nowoczesności. W budynku, którego kształt nawiązuje do stylu dworkowego, przywrócona zostanie stonowana, jasna kolorystyka, odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Na ich tle jeszcze lepiej będzie widać wysoki, kryty dachówka dach, kolejny element nadający charakter tej budowli. „Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż nad wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, zaprojektowano zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja nocna budynku” - dodają odpowiedzialni za projekt autorzy przebudowy.

Projekt dworca kolejowego we Władysławowie

Modernizacja dworca

Wiele zmian ma zajść wewnątrz budynku. Projekt zakłada odtworzenie historycznego wyglądu tej przestrzeni przy jednoczesnym uzupełnieniu o elementy nowoczesne, których wymaga się od tego typu obiektów w XXI wieku. I tu mają dominować jasne kolory. Jak można przeczytać w opisie projektu: „Hol pełniący jednocześnie funkcje poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce. Szara posadzka i ściany będą idealnie współgrać z bielą drewnianych boazerii i kolumn oraz sufitu, w który wkomponowano liniowe oświetlenie. W holu podróżni znajda również ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Poludniowa część dworca będzie przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na pietrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem”. Dworzec po przebudowie będzie również bardziej ekologiczny i bezpieczny. Budynek zostanie ocieplony, a nowa stolarka o wysokich współczynnikach termoizolacyjności przyczyni się do ograniczenia strat energii cieplnej. Pojawi się także oświetlenie LED. Metamorfozę przejdzie również bezpośrednie otoczenia dworca, gdzie powstaną m. in. nowy parking, wiata rowerowa oraz tereny zielone.

 

Dworzec kolejowy we Władysławowie - metryczka projektu przebudowy obiektu

Lokalizacja: Władysławowo

Inwestor: Polskie Koleje Państwowe S.A.

Dokumentacja projektowa: TPF Sp. z o.o. i TBiARCHITEKCI Sp. z o. o.

Wykonawca: KAMARO Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Gdańsku

Projekt: 2021

Planowany termin zakończenia inwestycji: 2023

Koszt inwestycji: 14,32 mln zł

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Modernizacja Obiektu, Projekt Architektoniczny

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera