Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2021- zobacz najładniejszy dworzec w Polsce

 

Czas czytania: ~2 min


30 listopada 2021 roku poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji konkursu „Dworzec Roku”. Organizowany przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP plebiscyt ma na celu docenienie najlepszych kolejowych realizacji architektonicznych, czy to nowo powstałych obiektów, czy tych historycznych, które poddano renowacji i modernizacji. Na swoich faworytów w konkursie głosuje zarówno jury, jak i użytkownicy dworców, którzy mogą głosować przez internet.

 

Przemiana, jaką od mniej więcej dekady przechodzą polskie dworce nie ma precedensu: modernizowane, remontowane, budowane od nowa – stacje kolejowe w Polsce znów stają się obiektami nie tylko funkcjonalnymi, ale i po prostu ładnymi. Nic więc dziwnego, że konkurs Dworzec Roku cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem, wystarczy obejrzeć laureatów z poprzednich

lat (Dworzec Roku 2020, Dworzec Roku 2018), żeby się zorientować, jak wiele stacji kolejowych odzyskało w ostatnich latach swój blask.

 

W 2021 roku na konkurs „Dworzec Roku” nadeszło aż 209 zgłoszeń. Po weryfikacji do oceny jury zakwalifikowano 22 dworców, a w finałowej dziesiątce znalazły się: Cieszyn, Myszków, Nowy Sącz, Oborniki Śląskie, Oświęcim, Radymno, Skawina, Ustka, Wolsztyn i Wrocław Główny. Najpiękniejszy dworzec wybierało jury w składzie: Elżbieta Dzikowska – dziennikarka, Mateusz Izydorek vel Zydorek – dyrektor biura klastra „Luxtorpeda 2.0”, redaktor prowadzący portal Nakolei.pl, Alicja Kozłowska – dyrektor Departamentu Regulacji Rynku Urzędu Transportu Kolejowego, Sławomir Majcher – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz dr hab. Marcin Wołek – adiunkt w Katedrze Rynku Transportowego na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia.

 

W konkursie „Dworzec Roku” w 2021 roku nagrodę publiczności – a więc właściwie użytkowników obiektu – otrzymała stacja Wrocław Główny, poddana prawie dekadę temu spektakularnej renowacji. Za jej projektem stała pracownia Grupa 5 Architekci. „Dworzec PKP Wrocław Główny - to ważny węzeł kolejowy historycznej stolicy Dolnego Śląska obsługujący linie z dziesięciu kierunków. Każdego dnia odprawia nawet 60 tys. pasażerów! Wrocław Główny to także ważny punkt na mapie miejsc kulturalnych, między innymi dzięki kręconym tu scenom do wielu filmów (na przykład „Stawka większa niż życie, „Mniejsze niebo”, „Morderca zostawia ślad”)”  zauważają organizatorzy konkursu. W głosowaniu na „Dworzec Roku” w plebiscycie publiczności w 2021 roku wzięło udział ponad 8,2 tys. internautów.

Dworzec PKP Wrocław Główny
Dworzec PKP Wrocław Główny
Dworzec PKP Wrocław Główny

Nagroda jury w konkursie „Dworzec Roku” trafiła natomiast do Oświęcimia. To nowy obiekt, zbudowany w miejscu rozebranego modernistycznego budynku dworcowego. Z poprzednika zachowano tu i wmurowano w elewację nowej bryły efektowną mozaikę. „Dworzec w Oświęcimiu - to innowacyjny dworzec systemowy na miarę XXI wieku, według autorskiego pomysłu Polskich Kolei Państwowych S.A. Wyróżniającym się akcentem jest wieloformatowa szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stanowiąca hołd dla ofiar obozu Auschwitz-Birkenau” – piszą organizatorzy konkursu.

Dworzec w Oświęcimiu
Dworzec w Oświęcimiu
Dworzec w Oświęcimiu

Źródło: dworzec-roku.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera