Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Połączenie tradycji i nowoczesności. Zjeżdżalnie w budynkach użyteczności publicznej

 

Czas czytania: ~4 min


Współczesna architektura stwarza szereg nowych możliwości aranżacji i modernizacji istniejących budynków. Nowoczesne budynki łączą w sobie wiele cech, ale najważniejsze z nich to spektakularny wygląd oraz funkcjonalność.Nie dziwi zatem fakt, że często spotyka się w nich nieszablonowe rozwiązania, ciekawe instalacje, które często są ich dodatkową promocją czy cechą, która je wyróżnia na tle innych podobnych budynków. Trendy te wykorzystywane są także przy modernizacji zabytkowych budynków, a także tych, które często służą użyteczności publicznej. Zauważalne jest to także w projektach architektów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę i aranżują ją według współczesnych trendów.

 

Zjeżdżalnie jako część nowoczesnego centrum kultury

fot. elstal.com.pl

Jednym z takich rozwiązań może być montaż zjeżdżali wewnątrz zabytkowego budynku. Obecność zjeżdżalni ze stali nierdzewnej to nie tylko dodatkowa funkcjonalność, ale możliwość zdobycia dodatkowego zainteresowania i rozgłosu. Nowoczesne instytucje kultury powinny szukać rozwiązań z duchem czasu, które przyciągają całe rodziny z dziećmi.

 

Modernizacja zabytków, a obowiązujące przepisy

Obecnie obowiązujące przepisy zawierają szereg regulacji, które ograniczają samodzielne możliwości modernizacji, konserwacji zabytkowych budynków, a nawet przeprowadzenia drobnych prac budowlanych. Przede wszystkim tyczy się to prac, które mogłyby przyczynić się do naruszenia jego konstrukcji i zmiany pierwotnego wyglądu. W każdym z tych wypadków wymagane jest uzyskanie zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Uzyskanie zgody poprzedza wiele czasochłonnych procedur.

Zjeżdżalnie jako część nowoczesnego centrum kultury

Zjeżdżalnia spiralna może być wizytówką każdego budynku

fot. elstal.com.pl

Mimo to, obowiązujące w Polsce prawo nie ogranicza możliwości przeprowadzenia zmian w wyglądzie budynku. Konieczne jest uzyskanie odpowiedniej zgody, co często bywa bardzo trudne i czasochłonne. Mimo to, wielu inwestorów nie wycofuje się z obawy o brak uzyskania stosownej zgody czy długości procedury, między innymi z powodu szansy znacznego podniesienia wartości budynku. Z perspektywy konserwatora zabytków ważne jest nie tylko odnowienie zniszczonego budynku, ale przywrócenie go do życia i zapewnienie mu środków na utrzymanie jego właściwego i atrakcyjnego wyglądu.

 

Korzyść z przemyślanej modernizacji i konserwacji może być obopólna, o ile znajdzie uznanie w oczach osoby decyzyjnej. Dlatego warto zadbać o jak najwierniejsze odwzorowanie na etapie projektu wizualizacji, przedstawiającej efekt końcowy instalacji zjeżdżalni w budynku lub poza jego wnętrzem. Niezbędne jest też powierzenie realizacji całości inwestycji doświadczonej firmie, która posiada bogate portfolio, a także będzie wspierać inwestora na różnych etapach trwania procedury.

 

Zjeżdżalnie jako część nowoczesnego centrum kultury

Nowoczesne centra kultury stawiają ogromny nacisk na angażowanie swoich odbiorców. Obcowanie z dziełami sztuki, zabytkami czy eksponatami nie ogranicza się wyłącznie do oglądania, ale do czynnego udziału i doświadczania historii czy twórczości na własnej skórze. Współczesne instytucje powinny dawać szanse na aktywne spędzenia czasu, a swoją ofertą powinny przyciągać odbiorców. Wydaje się, że zjeżdżalnie idealnie wpisują się w ten trend. Ich futurystyczny wygląd czy możliwości aranżacji i designu, są z pewnością w zbyt małym stopniu wykorzystywane. Właściwie zaprojektowana i zamontowana zjeżdżalnia może być nie tylko urozmaiceniem, ale wzbogaceniem ogólnej oferty placówki. Pozwoli także na świetne spędzenie czasu dla dzieci i dorosłych, angażując całe rodziny.

Zjeżdżalnie jako część nowoczesnego centrum kultury

Nowoczesne centra kultury wyróżniają się otwartością dla osób w każdym wieku

fot. elstal.com.pl

Możliwości aranżacji i funkcje zjeżdżalni

Współczesne zjeżdżalnie to nie tylko prosty ślizg z burtami. To coś znacznie więcej. Największe wrażenie robią zjeżdżalnie spiralne, które potrafią doskonale komponować się z wnętrzem budynku. Zachwycają swoim wyglądem, rozmachem projektu, powodują także dreszczyk emocji i wzrost poziomu adrenaliny. W końcu kto nie chciałby spróbować zjazdu.

 

Ponadto zjeżdżalnie mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji. Do jednych z nich należy system START-STOP, który firma eLstal z Bydgoszczy jako pierwsza w Polsce zastosowała w zjeżdżalni tzw. suchej. Jest to system oświetlenia dzięki, której zjeżdżalnia jest całkowicie samoobsługowa i bezpieczna. Dzieci, młodzież, dorośli otrzymują informacje kiedy wolno im zjechać – zielone światło, a kiedy nie – czerwone światło. Dodatkowo system wyposażony jest w tablicę z wynikami czasu zjazdu i rekordem dnia, co wprowadzą ciekawą rywalizację pomiędzy użytkownikami. Ponadto administracja zjeżdżalni wyposażona jest w moduł do systemu, który informuję o częstotliwości użytkowania zjeżdżalni. W ten sposób bardzo łatwo jest zebrać odpowiednie dane i mierzyć popularność i przydatność instalacji.

 

Zajrzyj na stronę eLstal i zobacz więcej realizacji zjeżdżalni ze stali nierdzewnej w Polsce i na świecie.

 

Kolejnym atutem jest nowoczesna technologia malowania zewnętrznego zjeżdżalni ze stali nierdzewnej (RAL) lub obklejanie zewnętrznego (3D). Pozwala to na wygodne i bezproblemowe wkomponowanie w istniejące zabytkowe budowle (zjeżdżalnie montowane wewnątrz lub zewnątrz budynku) lub w terenie objętym ochroną. Architekt Carsten Höller od kilku lat wykorzystuje w swoich projektach zjeżdżalnie, często umieszczając je w zabytkowych budynkach.

 

Zjeżdżalnie stalowe posiadają ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Nie tylko wpasowują się w obecne trendy architektoniczne, ale także wpisują w aktualne wymagania, które stawiane są nowoczesnym instytucjom kultury. Podnoszą prestiż, zwiększają jej rozpoznawalność i mogą być wizytówką całego miasta.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera