Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polka z nagrodą w międzynarodowym konkursie Architecture at Zero

 

Czas czytania: ~2 min


Dominika Bednarek, studentka Politechniki Wrocławskiej, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie "Architecture at Zero". To organizowany od 11 lat konkurs dotykający problemu budownictwa w czasach katastrofy klimatycznej, mający na celu promocję idei zrównoważonego rozwoju i ekologicznej architektury. Za organizację konkursu odpowiada kilkanaście stowarzyszeń i organizacji, m.in. Pacific Gas and Electric Company czy American Institiute of Architects California.

 

Projekt eko osiedla wg Dominiki Bednarek
Projekt eko osiedla wg Dominiki Bednarek

Projekt Dominiki Bednarek uznano za najlepszy w studenckiej kategorii w konkursie, na który nadesłano 180 prac z 35 krajów. Zwycięska praca Polki była zarazem jej pracą inżynierską napisaną pod opieką dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, prof. Politechniki Wrocławskiej z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska. Obliczenia dotyczące zużycia energii wykonał w tym projekcie Andrzej Kaczmarek (absolwent tejże uczelni, a zarazem zwycięzca poprzedniej edycji tego samego konkursu).

Projekt eko osiedla wg Dominiki Bednarek
Projekt eko osiedla wg Dominiki Bednarek

Zadaniem uczestników konkursu "Architecture at Zero" było stworzenie projektu dużego osiedla dla miejscowości Visalia w stanie Kalifornia. Miało się ono składać z niskoemisyjnych, zeroenergetycznych budynków. Co ważne, projekt nie miał być tylko swobodną koncepcją – powinien być precyzyjny, posiadać pełną dokumentację techniczną z towarzyszącymi mu dokładnymi obliczeniami m.in. zużycia energii. Poza opracowaniem architektonicznym konieczne było wysłanie na konkurs także dokumentacji technicznej z opisem proekologicznych idei i strategii zastosowanych w projekcie. Miały być odpowiedzią na zmiany klimatyczne i ekstremalne kalifornijskie temperatury, a do tego zapewniać komfortowe warunki dla mieszkańców - osiedle, które uczyniono tematem konkursu miało być osiedlem socjalnym dla pracowników branży rolniczej w tej części stanu Kalifornia.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu osiedla

Najlepszy projekt ekologicznego osiedla

Dominika Bednarek na niewielkim terenie zaplanowała powstanie kameralnej zabudowy ustawionej na wzór minikwartałów. W budynkach w sumie zmieściło się 105 mieszkań o powierzchni od ok. 50 do ok. 90 m2, a także tzw. „dom wspólnotowy” z jadalnią, pralnią, pracownią komputerową, miejscem spotkań oraz teren sportowy. Budynki mieszkalne uzupełniono mini-szklarnie do użytku mieszkańców, a także liczne zbiorniki na deszczówkę. Modułowe budynki projektu Dominiki Bednarek mają dwie lub trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, techniczną. W centrum osiedla projektantka umiejscowiła boisko z placem zabaw i miejscem integracji mieszkańców. Budynki ustawiono tak, aby łatwo było przewietrzać mieszkania, a każde miało dostęp do światła dziennego. W budynkach przewidziano zielone tarasy, panele fotowoltaiczne oraz rozbudowany system różnego rodzaju żaluzji chroniących poszczególne wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem. Według dokonanych przez Andrzeja Kaczmarka obliczeń jeden budynek mieszkaniowy w tym osiedlu byłby w stanie uzyskiwać 210 310 kWh energii rocznie, co miałoby dawać nawet 30 kWh rocznie nadwyżki energetycznej.

 

Źródło: pwr.edu.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Osiedla, Ekologia

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera