Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala zdjęciowa TVP - telewizyjna bryła z ekranem

 

Czas czytania: ~2 min


150 milionów złotych ma kosztować budowa nowej hali zdjęciowej Telewizji Polskiej. Gmach, którego budowa rozpoczęła się w styczniu tego roku przy ulicy Woronicza w Warszawie zaprojektowało biuro PIG Architekci. Obiekt musiał być zaprojektowany z uwzględnieniem wszystkich technicznych wymogów, jakie stawia się tego typu budowlom.

 

Projekt hali zdjęciowej TVP

Architektura dla telewizji

PIG Architekci, mający na koncie m.in. projekt Muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku, stworzyli gmach składający się z sześciu części. Takie rozwiązanie narzuciły oczekiwania inwestora, który w obiekcie chciał umieścić właśnie sześć modułów studyjnych o powierzchni: 1350, 1200 oraz cztery po 560 metrów kwadratowych. W budynku poza halami do nagrywania programów znajdą się m.in. backstage, garderoby, reżyserka, magazyny sprzętu, biura, bistro, magazyny, parking oraz studio plenerowe na dachu.

Projekt hali zdjęciowej TVP

Wdrożenie do produkcji nowych formatów rozrywkowych, w tym dedykowanych pomijanemu wcześniej pokoleniu silver, podejmowanie kreatywnych inicjatyw oraz odważnych wyzwań, rozbudowywanie oferty tożsamościowej, sportowej, informacyjnej, serialowej oraz powiększenie portfolia o kolejne kanały, wymagało odbudowy przestarzałego i zapóźnionego zaplecza technicznego” – tłumaczył prezes TVP, Jacek Kurski. Przedstawiciele firmy Doraco, wykonawcy tej inwestycji dodają, że to „nietypowy architektonicznie budynek, który będzie składał się z 6 funkcjonalnych modułów, a w największym z nich będą odbywać się realizacje z udziałem nawet 300 osób”.

Projekt hali zdjęciowej TVP

Bryła z technologiami

Nowa hala zdjęciowa TVP przy ulicy Woronicza ma przybrać formę masywnego gmachu o prostych kształtach. W dużym stopniu będzie pozbawiona okien, co jest oczywiste w przypadku tego typu obiektu. Rekompensować ma to całkowicie przeszkolony narożnik, który w projektach pełni rolę także przestrzeni reprezentacyjnej (świadczy o tym charakterystyczny czerwony „dywan”, wiodący do wnętrza budynku i po otwartej, przeszklonej klatce schodowej). Nowy budynek ma być naszpikowany nowymi technologiami, np. sterowany będzie inteligentnymi systemami SMART, a na płaszczyźnie produkcyjnej przystosowany do najnowocześniejszych procesów produkcyjnych opartych o XR, (czyli rozszerzoną rzeczywistość) czy sztuczną inteligencję. Atrakcją także dla przechodniów ma być ogromny ekran LED o powierzchni 300 metrów kwadratowych, który znajdzie się na fasadzie gmachu; ma on służyć m.in. transmitowaniu programów telewizyjnych, ma także mieć funkcję wyświetlania w technologii 3D.

 

Hala zdjęciowa TVP - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, ul. Woronicza
Inwestor: Telewizja Polska S.A.

Projekt architektoniczny: PIG Architekci
Wykonawca: Doraco

Powierzchnia: 21 tys. m2

Projekt: 2020

Planowana realizacja: 2024
Planowany koszt inwestycji: 150 mln zł
Źródło:
centruminformacji.tvp.pl, doraco.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Bryła Architektoniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera