Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekty domów parterowych to dobry wybór – wyjaśniamy dlaczego

 

Czas czytania: ~4 min


Inwestorzy najczęściej oczekują od projektu domu trzech rzeczy: bezpieczeństwa, niskich kosztów budowy i szybkości realizacji. W praktyce oznacza to ekspresowe postawienie i wykończenie funkcjonalnego domu przy niewielkich nakładach finansowych. Jako że budynki wielokondygnacyjne rzadko są w stanie spełnić wszystkie trzy kryteria na raz, coraz większą popularnością cieszą się domy parterowe, które są łatwe w budowie i ekonomiczne w eksploatacji. Komu szczególnie dedykowane są parterowe projekty domów jednorodzinnych?

 

W trosce o bezpieczeństwo całej rodziny

Domy jednokondygnacyjne uważa się za jedne z najbezpieczniejszych w użytkowaniu, a to ze względu na brak schodów, które szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Wszystkie pomieszczenia w tego rodzaju budynku są rozplanowane na jednym poziomie, co do minimum ogranicza ryzyko wypadku związanego z potknięciem się lub upadkiem z dużej wysokości. Przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa osób z ograniczoną mobilnością i najmłodszych członków rodziny, dlatego projekty domów parterowych wybierane są zwłaszcza przez osoby planujące powiększenie rodziny lub seniorów.

 

Poczucie bezpieczeństwa wzmaga także specyficzny rozkład pomieszczeń, który bazuje na przestrzeniach otwartych i połączonych. W domu, w którym pokój dzienny płynnie przechodzi w kuchnię łatwiej jest obserwować bawiące się dziecko, na przykład podczas przygotowywania posiłku. Daje to dużą wygodę zapracowanym rodzicom, którzy opiekę nad dzieckiem muszą połączyć z wieloma innymi obowiązkami.

Dom parterowy

Dom przy Przyjemnej 28 bis - wizualizacja

Między integracją a prywatnością

Co więcej, parterowa powierzchnia użytkowa integruje członków rodziny, gdyż cała dzienna i nocna aktywność domowników odbywa się na tym samym poziomie. W przeciwieństwie do domów z poddaszem, które stanowi wyraźnie odseparowaną część domu, budownictwo jednopoziomowe stawia na zbliżenie strefy prywatnej i ogólnej, co wpływa dodatnio także na wykształcenie w dzieciach tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

 

Bliskość strefy dziennej i nocnej nie oznacza jednak, że domy jednopiętrowe pozbawione są prywatności. Dobrze przemyślany projekt domu jest w stanie odseparować przestrzeń osobistą np. w postaci sypialni rodziców od reszty pomieszczeń bez przesadnego rozbudowywania i komplikowania ciągów komunikacyjnych. Często wybieranym rozwiązaniem jest także tzw. master bedroom, czyli główna sypialnia wyposażona w salon kąpielowy wyłącznie do dyspozycji rodziców, którzy zyskują w ten sposób sporą dozę prywatności.

Dom parterowy

Dom przy Pastelowej 11 bis - wizualizacja

Szerokie możliwości adaptacyjne

Przed zdecydowaniem się na konkretny projekt domu parterowego warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze aktualne potrzeby, ale również spojrzeć na przyszłość naszej rodziny w szerszej perspektywie. Jeśli myślimy o powiększeniu rodziny, wybierajmy projekty, które łatwo będzie przearanżować i z poddasza nieużytkowego stworzyć w pełni funkcjonalną sypialnię dla nastolatka lub zaciszny pokój do pracy. Domy jednokondygnacyjne najczęściej posiadają możliwość rozbudowy, jednak już na etapie wyboru projektu warto decydować się na te, które przewidują możliwość stworzenia schodów międzykondygnacyjnych i efektywnego zagospodarowania dużej kubatury strychu. Niezależnie od planów powiększenia rodziny jest to zawsze polecane rozwiązanie, gdyż przestrzeń pod połaciami dachu można wykorzystać choćby na pracownię hobbysty, pokój gier, suszarnię, czy kino domowe.

 

Bliżej natury

Domy parterowe najlepiej sprawdzają się na większych działkach. Kształt parceli powinien odpowiadać bryle budynku, dzięki temu efektywnie wykorzystamy zarówno przestrzeń użytkową wewnątrz domu, jak i ogród zewnętrzny. Wielu inwestorów decyduje się na projekty domów parterowych właśnie ze względu na szerokie możliwości aranżacyjne, jakie daje bliskość terenu zielonego, który często tworzy niemal organiczną całość z wnętrzem domu. Bezpośrednie wyjście na ogród, duże przeszklenia lub ciekawie zagospodarowane tereny pośrednie jak ganek, czy taras sprawiają, że kontakt z przyrodą staje się prosty i naturalny. Dodatkowo, zadaszona pergola, czy altana to świetne miejsce na popołudniową kawę, lekturę w promieniach słońca, czy komfortowe spotkanie z przyjaciółmi.

Dom parterowy

Dom przy Przyjemnej 19 bis - wizualizacja

Projekty domów parterowych i ich ciągle rosnąca popularność

Nie wszyscy traktują domy jednokondygnacyjne jako strzał w dziesiątkę. Sceptycy zwracają uwagę na konieczność posiadania większej, niż przeciętnie parceli, jako że na jednym poziomie muszą zmieścić się wszystkie pomieszczenia, które w przypadku projektu domu z poddaszem byłyby rozplanowane na dwie kondygnacje. Oprócz zwiększonej powierzchni rzutu poziomego domu, podkreśla się także specjalne wymogi terenowe (brak dużego spadku), czy problemy z ekonomiczną i efektywną organizacją wentylacji.

 

Jednak powyższe niedogodności mogą być łatwo zrównoważone przez liczne zalety, jakie prezentują domy jednokondygnacyjne. Oprócz oczywistych walorów takich jak możliwość szybkiego przeprowadzenia prac budowlanych i niewielki koszt inwestycji, projekty domów parterowych cechują się także pełniejszym wykorzystaniem powierzchni użytkowej (brak schodów, które zajmują dużo miejsca), najczęściej dość zwartą bryłą ograniczającą straty cieplne i szerokimi możliwościami adaptacyjnymi. Te cechy, uzupełnione przez możliwość zainstalowania ekologicznych i wydajnych systemów ogrzewania (instalacje solarne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją) sprawiają, że projekty domów jednokondygnacyjnych znajdują coraz to nowych użytkowników, zadowolonych z dokonanego wyboru.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Jednorodzinny, Technologie

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera