Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt osiedla na Polskim Haku

 

Czas czytania: ~2 min


Polski Hak – to teren i nabrzeże w Gdańsku, przy ujściu Motławy do Martwej Wisły. Mający formę wąskiego cypla teren jest bardzo atrakcyjnie położony, znajduje się bowiem właściwie w centrum miasta, jednocześnie oferuje nietypowe atrakcje, jak malownicze otoczenie wodą i odseparowanie od innych części śródmiejskiej zabudowy. To także miejsce o długiej i ciekawej historii. Właśnie na Polskim Haku powstanie teraz nowa zabudowa wg projektu JEMS Architekci.

 

Projekt osiedla na Polskim Haku w Gdańsku

Domy nad wodą

Niecałe półtora hektara terenu na tzw. Polskim Haku kupił deweloper, który chce w tym miejscu wznieść kompleks zabudowy mieszkaniowej uzupełnionej funkcjami handlowymi i usługowymi. Na projekt planowanych budynków deweloper rozpisał zamknięty konkurs architektoniczny. Brały w nim udział zaproszone pracownie: JEMS Architekci, Medusa Group, Bernatek Architekci oraz KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna. Najlepsza okazała się propozycja stworzona przez pracownię JEMS Architekci. To biuro ma już na swoim koncie udane realizacje w Gdańsku, zarówno mieszkaniowe, jak biurowe.

Projekt osiedla na Polskim Haku w Gdańsku

Zamierzamy stworzyć z tego miejsca reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Inwestycja, którą projektujemy będzie nowoczesna, odpowiadająca na oczekiwania i potrzeby szybko rozwijającego się Gdańska, a także realizowana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz zmieniającego się klimatu” – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu w Grupie Capital Park, inwestora, który zbuduje na Polskim Haku budynki mieszkalne. W założeniach projektu ma powstać kompleks nawet ośmiokondygnacjnych domów z parterami przeznaczonymi na handel i usługi. Częścią osiedla ma być także ogólnodostępna spacerowa promenada z usługami gastronomicznymi, cały teren zyska nową zieleń, a od strony Martwej Wisły planowane jest zbudowanie niewielkiej przystani do cumowania małych łódek.

Projekt osiedla na Polskim Haku w Gdańsku

Budynki, które widać z daleka

To niezwykłe miejsce, niezwykle eksponowane, widoczne w wielu perspektywach od strony lądu i wody. Niezwykły jest także kontekst przestrzenny sąsiadujących z projektem terenów przemysłowych, choć te pewnie w przyszłości ulegną przekształceniom. Wyjątkowa jest także odczuwalna bliskość zabytkowej materii miasta” – podkreślał rangę tego projektu Marcin Sadowski z pracowni JEMS Architekci. Opracowując kształty nowych budynków architekci geometrią poszczególnych części budowli, ukształtowaniem przekrojów czy fasad nawiązali do dziedzictwa architektury Gdańska. Nie chcieli jednak tworzyć kopii historycznej zabudowy, a wykreować współczesną, wyrazistą formę, odpowiadającą współczesnym trendom oraz wyjątkowej, eksponowanej lokalizacji.

 

Obecnie trwają prace nad koncepcją wielobranżową inwestycji. Następnie Grupa Capital Park rozpocznie procedurę uzyskania decyzji środowiskowej, a po jej otrzymaniu będzie się ubiegała o pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie jest uzależnione od procesów administracyjnych. Start prac budowlanych jest planowany na początek 2024 roku.

Projekt osiedla na Polskim Haku w Gdańsku

Zabudowa na tzw. Polskim Haku - metryczka projektu osiedla

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Sienna Grobla

Inwestor: Capital Park
Projekt architektoniczny: JEMS Architekci

Powierzchnia działki: 1,3 ha

Projekt: 2022

Planowana realizacja: od 2024


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Projekt Osiedla, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Budynek Wielorodzinny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera