Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rajska 8 – projekt w relacji z historią od JEMS Architekci

 

Czas czytania: ~ 3 min


Jedna z najnowszych realizacji architektonicznych pracowni JEMS Architekci - to kompleks biurowo-mieszkaniowy, wzniesiony przy ulicy Rajskiej w Gdańsku. Obiekt, zachowując współczesny wygląd i funkcje, stanowi nawiązanie do historycznej zabudowy tego miasta.

 

Rajska 8, kompleks biurowo-mieszkaniowy JEMS Architekci

Pracowni JEMS Architekci nie trzeba zapewne nikomu przedstawiać – to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych współczesnych biur architektonicznych w Polsce. Tworzenie projektów w otoczeniu specyficznej, już istniejącej zabudowy, nie jest także dla JEMS Architekci niczym nowym – wystarczy wspomnieć ich niedawną realizację z poprzemysłowej okolicy warszawskiego Służewca czy apartamentowiec, zbudowany w otoczeniu przedwojennych domów (zobacz Niemcewicza 17).

Rajska 8, kompleks biurowo-mieszkaniowy JEMS Architekci

Projekt architektoniczny w prestiżowej lokalizacji

Kompleks mieszkaniowo-biurowy Rajska 18 w Gdańsku także stanął w trudnym otoczeniu. Z jednej strony to lokalizacja bardzo prestiżowa – w samym centrum miasta, przy trakcie, łączącym dworzec kolejowy ze śródmiejską zabudową Głównego Miasta. Z drugiej jednak okolica, nazywana w Gdańsku „dziurą wstydu”, przez dekady pozostała zaniedbana, pozbawiona uporządkowanej zabudowy stosownej do takiego miejsca.

Rajska 8, kompleks biurowo-mieszkaniowy JEMS Architekci

Projekt architektoniczny budynków kompleksu Rajska 18  powstał na pustej działce przed znanym gdańskim obiektem – modernistyczną siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej. Choć początkowo pojawiały się obawy, że nowa inwestycja przytłoczy kameralny budynek z końca lat 60., zdominuje go i zasłoni, architektom udało się tego uniknąć. W projekcie nowej inwestycji przy Rajskiej udała się niezwykle trudna sztuka: architekci uszanowali specyficzne sąsiedztwo, tworząc jednocześnie bryłę, która uporządkowała zabudowę w tej części centrum, nadała jej współczesny charakter, ale i nie zdominowała istniejących obiektów.

Rajska 8, kompleks biurowo-mieszkaniowy JEMS Architekci

Zobacz atrakcyjne bryły z cegły

Kompleks Rajska 8 zaprojektowano na planie litery U, a w jego skład weszły części

mieszkaniowo-usługowa, biurowa oraz ogólnodostępny plac miejski. To on – widoczny z ulicy także dzięki prześwitom w przyziemiu nowego budynku, w dużym stopniu stanowi o atrakcyjności tego projektu: wąskie, smukłe nowe gmachy otaczają publiczną przestrzeń, która „daje oddech” i pozostawia doskonale widoczną bryłę siedziby NOT.

Rajska 8, kompleks biurowo-mieszkaniowy JEMS Architekci

Budynki współgrają z zabytkową architekturą otoczenia i podkreślają związki z przeszłością” - podkreślają autorzy projektu architektonicznego. Podstawowym materiałem wykończeniowym została wybrana czerwona cegła, która harmonijnie łączy się zarówno ze staromiejską jak i powojenną zabudową tej części Gdańska. „Powierzchnia ceglanej elewacji została plastycznie uformowana, zmieniając rytm i powierzchnię poszczególnych części. Okna typu porte-fenetre rozświetlają wnętrza mieszkań, przywołując proporcje i artykulację okien gdańskich kamienic” - można przeczytać w opisie autorskim. W detalach, pojawiających się w tych prostych bryłach doszukać się można inspiracji zarówno miejskimi kamienicami sprzed wieków, jak industrialną architekturą stoczni.

 

Rajska 18 - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Rajska 18

Inwestor: Apollo Rida

Projektanci: JEMS Architekci

Zespół projektowy: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Maciej Olczak,

Maciej Rydz, Jacek Mroczkowski, Tomasz Japa, Dominik Wroński, Piotr Walaszkiewicz, Zofia

Zuchowicz, Marta Świątek-Piziorska, Agnieszka Suchocka, Izabela Wencel, Łukasz Stępnik

Projekt: 2014-2016

Realizacja: 2019

Powierzchnia użytkowa części mieszkaniowo-usługowa: 18 226 m2

Powierzchnia użytkowa części biurowej: 12 960 m2

Powierzchnia działki: 10 024 m2
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Źródło: jems.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Architektura Mieszkaniowa , Projekt Biurowca , Hot

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera