Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Filmowa podróż do źródeł modernizmu

 

Czas czytania: ~2 min


Autorkami scenariusza i reżyserkami 12-odcinkowego serialu „Rzeczpospolita modernistyczna” są Joanna Fido i Ewa Rozwadowska, a serial wyprodukowało studio FidoFilm we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Współpracę tę należy uznać nie tylko za udaną, ale i potrzebną – to dobrze, że państwowa instytucja związana z architekturą wspiera produkcje mające na celu promocję wiedzy o dziejach polskiej architektury, tym bardziej w formie tak atrakcyjnej, jak filmowa. Bo „Rzeczpospolita modernistyczna” swoją techniczną, filmową, ale i treściową jakością reprezentuje wyjątkowo wysoki poziom, dzięki czemu może być atrakcyjny, ciekawy, wciągający także dla tych, którzy na co dzień nie interesują się architekturą.

 

Rzeczpospolita modernistyczna

Serial o pięknych budynkach

„Rzeczpospolita modernistyczna” – to serial składający się z dwunastu odcinków. Były one emitowane w telewizji, są wciąż dostępne na platformie TVP VOD, ale każdy z nich można również obejrzeć na kanale Youtube, co na pewno znacząco zwiększa możliwość dotarcia do nich przez szerokie grono użytkowników w różnym wieku.

Rzeczpospolita modernistyczna
Rzeczpospolita modernistyczna

Serial ma klasyczną strukturę – każdy z odcinków opowiada o innej dziedzinie architektury, prezentując jej rozwój oraz najbardziej ciekawe i wartościowe przykłady, jakimi zaowocował. I tak, pierwszy odcinek dotyczy architektury władzy, a wśród „bohaterów” pojawiają się takie ikoniczne wręcz bryły, jak siedziba Sejmu, Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego czy Ministerstwa Robót Publicznych. Z kolejnych odcinków serialu można dowiedzieć się wiele o tak różnych dziedzinach budownictwa, jak architektura sportu, wypoczynku, edukacji, kultury; jest odcinek prezentujący luksusowe budownictwo mieszkaniowe, ale i taki o tanich, dostępnych osiedlach społecznych. Osobno opowiedziano o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni. Swoje miejsce w tej opowieści mają i przedwojenne kurorty, i dworce czy kościoły.

Rzeczpospolita modernistyczna
Rzeczpospolita modernistyczna

Jak opowiadać o modernizmie?

W każdym z odcinków w dzieje kolejnych dziedzin przedwojennej architektury oraz w tajniki najciekawszych realizacji wprowadzają eksperci – realizatorkom serialu udało się nie tylko zgromadzić w filmie chyba wszystkich badaczy i znawców architektury modernistycznej, ale i namówić ich do wypowiedzi popularyzatorskich, ciekawych, odsłaniających tajniki tamtych czasów w sposób atrakcyjny dla każdego widza. To dzięki zgromadzonym w filmie wypowiedziom znawców tematu łatwo zrozumieć ekonomiczny kontekst budowy COP czy społeczne i polityczne zawiłości inwestycji na rozdzielonym pomiędzy Polskę i Niemcy Górnym Śląsku.

Rzeczpospolita modernistyczna
Rzeczpospolita modernistyczna

Przedwojenny modernizm cieszy się w Polsce dziś wielką popularnością, to architektura ceniona i lubiana. Serial „Rzeczpospolita modernistyczna” utwierdza to przekonanie, że dla dziejów polskiej architektury lata 20. i 30. XX wieku były okresem wyjątkowym. I na pewno warto bliżej mu się przyjrzeć.

Rzeczpospolita modernistyczna

12-odcinkowy cykl filmów „Rzeczpospolita modernistyczna”

Reżyseria: Joanna Fido, Ewa Rozwadowska

Scenariusz: Joanna Fido, Ewa Rozwadowska

Współpraca reżyserska: Elżbieta Leszczyńska

Zdjęcia: Karol Lindholm

Zdjęcia dronowe: Maciej Chłopicki/Muwi- operator Krzysztof Kalisz, Maciej Szewczyk

Fotografie obiektów architektury: Guy Ferrandis

Grafika i animacje: Marcin Władyka

Montaż: Julia Muszyńska

Montaż dźwięku: Krzysztof Chodkiewicz, Arron Amo Travers, Patryk Banach

Dźwięk na planie: Jan Leszczyński

Dokumentacja: Natasza Rączka, Michał Pieńkowski

Producent: Joanna Fido, kierownik produkcji: Jan Piotrowski

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

FidoFilm/ NIAiU 2021

Wszystkie odcinki można zobaczyć YouTube

Podepnij swój artykuł

tagi

Film Architektoniczny, Film O Architekturze

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera