Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inspirujące przykłady zastosowania posadzek żywicznych w obiektach komercyjnych

 

Czas czytania: ~3 min


Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji przypada na 21 kwietnia. Warto pochylić się nad tą datą, ponieważ nie od dziś wiadomo, że projektanci wnętrz poszukują ciekawych rozwiązań w swojej codziennej pracy. Posadzki żywiczne to materiał, który pozwala im na dużą swobodę w tym zakresie. Zobacz inspirujące przykłady nietuzinkowych realizacji z Polski i ze świata, przygotowane przez markę Flowcrete.

 

1. Odważny, nieoczywisty kolor

Estetyka powszechnie kojarzona z posadzkami żywicznymi to gładka, bezspoinowa i jednolita kolorystycznie powierzchnia. Taki efekt dają m.in. systemy typu wylewanego lub cienkowarstwowe powłoki żywiczne. Technologia ich wykonywania pozwala na uzyskanie niemal dowolnej kolorystyki – wybór zależy od koncepcji projektowej architektów.

 

Przykłady odważnych, niestandardowych realizacji to przyciągająca wzrok żółta posadzka żywiczna Peran SL w salonie marki Miss Sixty w Wielkiej Brytanii oraz antybakteryjny system posadzkowy Flowfresh w żywym, niebieskim odcieniu w RCL Foods w Południowej Afryce.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Miss Sixty, Wielka Brytania

Posadzki żywiczne od Flowcrete

RCL Foods, RPA

2. Zaskakujące zestawienia faktur

Posadzki żywiczne oferują szeroki wachlarz wykończeń. W holu budynku Menai Science Park w Walii połączono dwie technologie posadzkowe, obie w białym kolorze. Na przeważającej powierzchni zastosowano posadzkę gładką, matową, o zwiększonej odporności na promieniowanie UV (Peran Comfort).

 

Na granicy ze strefą kawiarni wykonano pas strukturalnej posadzki typu „kamienny dywan”, o charakterystycznej, porowatej fakturze marmurowych kamyków otoczonych żywicą (Rustik). Tego typu oznaczenie ma tę dodatkową zaletę, że jest odczuwalne również przez osoby niewidome i słabo widzące.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Menai Science Park, Walia

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Menai Science Park, Walia

3. Indywidualnie projektowane wzory

Posadzki na bazie żywic i różnych dodatków dają dużą swobodę wykonywania wzorów, zarówno geometrycznych, jak i nieregularnych.

 

Przykłady twórczego wykorzystania technologii szlifowanego i polerowanego terazzo żywicznego (Mondéco) to liczne realizacje biura Zaha Hadid Architects na całym świecie, w których rysunek posadzki współgra z otoczeniem, m.in. ścianami i sufitami, tworząc spójną całość o niepowtarzalnym charakterze.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Nanjing Youth Olympic Center, Chiny

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Galaxy SOHO, Chiny

4. Oryginalne połączenia materiałów

Nietuzinkowe efekty wizualne można również uzyskać łącząc posadzki na bazie żywic z innymi materiałami wykończeniowymi, często w oryginalny i pomysłowy sposób. Kreatywność projektantów w tym zakresie praktycznie nie ma granic. Wymaga to jednak starannego zaprojektowania podłoża, przy uwzględnieniu różnic w grubości systemów tak, aby uzyskać idealnie równą powierzchnię.

 

W restauracji Alain Ducasse At Morpheus w Makao połączono gładką, błyszczącą posadzkę żywiczną (Peran SL) w pomarańczowym kolorze z miękkimi wykładzinami dywanowymi. Inny przykład to salon Mercedes-Benz Duda Cars we Wrocławiu (proj. Cutout Architects), gdzie w posadzce typu kamienny dywan (Rustik) zatopiono listwy z oświetleniem LED.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Alain Ducasse At Morpheus, Chiny

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Mercedes-Benz Duda-Cars, Wrocław

5. Efekty specjalne pod stopami

Technologie wykonywania posadzek na bazie żywic pozwalają uzyskać także niestandardowe efekty wizualne. Wymagają one jednak znacznej wiedzy, doświadczenia i umiejętności po stronie wykonawcy.

 

Takie rozwiązania są wykorzystywane m.in. w nowoczesnych przestrzeniach ekspozycyjnych. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (proj. Studio Architektoniczne „Kwadrat” Jacek Droszcz, architektura wnętrz – LOFT Magdalena Adamus) zastosowano m.in. zatopione w posadzce plakaty i wielkoformatowe mapy przedstawiające schematy ruchu wojsk.

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Posadzki żywiczne od Flowcrete

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Posadzki żywiczne to materiał, który daje duże pole dla wyobraźni. Ze względu na szerokie możliwości tej technologii przy projektowaniu kreatywnych wnętrz obiektów publicznych warto skorzystać z doradztwa ekspertów w tej dziedzinie.

 

Zobacz wizytówkę marki Flowcrete Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Posadzki

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera