Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Przemysław Borkowicz

 

Czas czytania: ~2 min


16 kwietnia 2022 roku, w wieku zaledwie 61 lat zmarł Przemysław Borkowicz, ceniony architekt, autor wielu ważnych realizacji kształtujących krajobraz współczesnego Poznania. Przemysław Borkowicz w latach 1981-1986 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, po studiach zaczął pracę w pracowni ”Architektonika” Klemensa Mikuły; razem z nim pracował m.in. nad projektem Toru Regatowego nad poznańskim Jeziorem Malta.

 

Odszedł Przemysław Borkowicz

Przemysław Borkowicz

Odszedł Przemysław Borkowicz

Tor Regatowy nad Jeziorem Malta w Poznaniu

Ważny architekt dla Poznania

W 1989 roku Piotr Barełkowski (zm. 2018) i Przemysław Borkowicz założyli własną pracownię – Studio ADS. To pod tą marką powstały ich najważniejsze realizacje, a ich znaczenie wykraczało poza Poznań. W każdym mieście działają architekci i pracownie szczególnie z tymże miastem związane, działające głównie w jego obrębie. I za taką można by uznać studio ADS, którego dorobek w dużym stopniu zrealizowany był na terenie Poznania. A jednak wiele z powstałych w tej pracowni projektów stało się głośnych i oddziałała na pracę architektów w innych miastach.

 

Bez wątpienia do takich realizacji należał Stary Browar, jedna z pierwszych tego typu realizacji w Polsce. Barełkowski i Borkowicz odpowiadali za pierwszy i drugi etap realizacji, z lat 2003 i 2007. Stary Browar stał się wzorem dla rodzących się od końca lat 90. pomysłów na nadawanie nowych funkcji i modernizację obiektów poprzemysłowych, wielokrotnie był nagradzany, stając się punktem odniesienia i inspiracją.

Odszedł Przemysław Borkowicz

Stary Browar w Poznaniu

Odszedł Przemysław Borkowicz

Stary Browar w Poznaniu

Różnorodny dorobek architektoniczny

Piotr Barełkowski i Przemysław Borkowicz w latach 1998-2000 byli odpowiedzialni za modernizację terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, to jedno z największych przedsięwzięć, jakich się podjęli. Poza rozbudową i rewaloryzację pawilonów targowych w 2003 roku zaprojektowali także charakterystyczny przeszklony hol wejściowy na teren MTP od strony dworca kolejowego.

Odszedł Przemysław Borkowicz

Międzynarodowe Targi Poznańskie

W latach 2000-2004 powstał projekt rewaloryzacji historycznego budynku Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej przy ul. Masztalarskiej oraz nowa strażnica. Studio ADS było odpowiedzialne także za projekt terminala portu lotniczego Poznań-Ławica.

Odszedł Przemysław Borkowicz

Dawna Strażnica Straży Pożarnej, obecnie Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Odszedł Przemysław Borkowicz

Terminal Poznań-Ławica

Poza Poznaniem architekci zaprojektowali m.in. bardzo efektowną bryłę Centrum Handlowo-Rozrywkowego Cuprum Arena w Lubinie (2009) czy kilka budynków biurowych, badawczych, mieszkalnych, handlowych.

Odszedł Przemysław Borkowicz

Cuprum Arena w Poznaniu

Odszedł Przemysław Borkowicz

Cuprum Arena w Poznaniu

W 2013 roku Przemysław Borkowicz zdecydował się na samodzielną pracę projektową, duet ADS się rozdzielił. Jednym z powstałych wtedy projektów jest był budynek młodzieżowego teatru przy szkole artystycznej Łejery na terenie Cytadeli w Poznaniu. Borkowicz rozpoczął także współpracę z młodszymi twórcami, z synem, Iwo Borkowiczem i jego pracownią JEJU Studio oraz Hugonem Kowalskim, twórcą biura UGO Architecture.

Odszedł Przemysław Borkowicz

Teatr przy szkole artystycznej Łejery w Poznaniu

Ważną częścią zawodowego dorobku zmarłego architekta była także jego trwająca prawie dekadę w latach 90. praca jako wykładowcy na jego macierzystej uczelni.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org

poznancongresscenter.pl

poznan.sarp.org.pl

posir.poznan.pl (fot. A.Ciereszko)

borkowicz-architekt.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Architekt

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera