Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek – rewolwer

 

Czas czytania: ~3 min


qNtrnLcjDi8rRUikbIcv3vH1S0RgTzHDc2xkX8RyiZ5SSpSzrgHNxLKBOVR8_poznan-galeria-mm06.jpg

Studio ADS z Poznania jest odpowiedzialne za projekt architektoniczny Galerii MM – centrum handlowego, które właśnie zostało otwarte w samym sercu stolicy Wielkopolski, w kwartale ulic Święty Marcin i alei Marcinkowskiego, obok Placu Wolności i gmachu Muzeum Narodowego. Ze względu na tę unikalną lokalizację wygląd budynku musiał być ustalony z konserwatorem zabytków. Wcześniej w tym miejscu przez lata działał popularny wśród poznaniaków pasaż handlowy – galeria ma kontynuować te tradycje. Projektanci nawet w jej bryłę wpisali wewnętrzną ulice, którą przechodnie mogą skracać sobie drogę, mijając ten narożnik dwóch bardzo ruchliwych ulic (od ich nazw – św. Marcin i al. Marcinkowskiego zresztą pochodzi nazwa budynku).

A8P7A8kNZOhf4LpGVhT6rdu7lT1SPCaqydkDyLjdViEiichUAutvT7eWyYpi_poznan-galeria-mm03.jpg
fzdigB13hY4kn3vEM3KPqEkB4pQRdARlcW5wh07uFMlMzyksAlOoG8A5DF2H_poznan-galeria-mm05.jpg

Gmach wyposażono w trzykondygnacyjny parking podziemny oraz pięć nadziemnych, które pomieściły ponad 70 sklepów i punktów usługowych oraz część biurową. Poza sklepami atrakcją budynku jest taras widokowy, ulokowany na dachu, w specjalnie na ten cel zaprojektowanym wykuszu. Ten wystający poza obręb budynku, „wiszący” nad ulicą fragment budynku, choć miał przypominać dziób statku, przechodniom kojarzy się albo z lufą rewolweru, albo z palcem wskazującym (pozostała część budynku byłaby wówczas zaciśniętą pięścią).

gstWYNyxpBf6imAlQ7jb9FUvy8Uc1Fvjrb1QKP17MpvHbXQGTZhI8FWOGvuv_poznan-galeria-mm07.jpg
VJJO6t6FN56WrCmKJnBK8UN79STw0G5lcqTVGUozxSVkd655LWhZ1LpWwIsy_poznan-galeria-mm08.jpg

„Bryła fasady złożona jest z ponad pięciu tysięcy elementów, z których każdy jest inny, tworzy żyjącą, w świetle dziennym i przy wielobarwnej iluminacji nocnej, tkankę. Finalny obraz rzeźby był uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków, co wpłynęło na wybór mniej skomplikowanej wersji” – mówił w jednym z wywiadów Piotr Z. Barełkowski, architekt prowadzący z pracowni Studio ADS z Poznania.

j5wH9MYq9IeXegncXDDEcowkEcJTgj3ZSpBQADS6FLcFf0Iv5BvvpmXZquEq_poznan-galeria-mm09.jpg
47yHtq5nR5z0gWUYD2nUHeTnomGkxObKRqZ1SRql2IKtIlhDcxmdizd2Jqww_poznan-galeria-mm11.jpg

I o ile sklepy, które otwarto w Galerii MM cieszą się popularnością, o tyle sam budynek, a szczególnie sposób ukształtowania jego elewacji budzi mieszane uczucia. Ten dość duży w stosunku do okolicznej zabudowy gmach dość brutalnie „wdziera się” w okolicę. A to za sprawą dynamicznie ukształtowanych ścian, obłożonych sztucznym kamieniem. Nieregularne bryły o trudnej do określenia fakturze (najbardziej przypominają plastik) zygzakowato pokrywają elewacje, wybrzuszając się i zapadając, zaś w szczelinach pomiędzy nimi tu i ówdzie pojawiają się niewielkie okna. Gmach bardzo zwraca na siebie uwagę, jednak ma zamknięty, nieprzystępny charakter: nie ma tu sklepów dostępnych z ulicy, jest zamknięta pod beżowymi bryłami tajemnicza, nierozpoznawalna z ulicy przestrzeń, jest zimna pofałdowana skorupa, nie zdradzająca nawet swojej funkcji (tę ujawniają raczej banery reklamowe, zawieszone na elewacjach).

CZoTEs0trSYnKqtWrCthDhDqGgEuTU9HwCLvpsIUaB71wUmACvHEeKLPtSDx_poznan-galeria-mm01.jpg
TN97pM2g1UtwzrwTI6CiY3oOM0P3Dw04OF56WPycG3u1We9DhqMLgY5lp96Z_poznan-galeria-mm04.jpg

I choć w XXI wieku norma powinno być lokowanie w obszarach o historycznej zabudowie obiektów współczesnych, nie naśladujących zabytków, Galeria MM ze swoją rzeźbiarską, ale niestety efekciarską i nieprzyjazną bryłą raczej przytłacza okolicę. Nie wnosi nowej, ale szanującej sąsiedztwo jakości, a wcina się w nią dość brutalnie.

74cFc37wzCbD9nYIYloF07xAuvrTpECIBIOBNtHcFdWL1XnWJXoIdt39sIuo_poznan-galeria-mm10.jpg

Galeria MM
Lokalizacja: Poznań, ul. Św. Marcin / Al. Marcinkowskiego
Inwestor: Galeria MM SPV Sp. z o.o. (udziałowcy: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Galeria Poznań MM, Ataner)
Projektanci: Studio ADS: Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz, Aleksandra Kucka, Dobiesław Woźniak, Bartosz Rzeźniczak, Paulina Molicka, Anna Bieczyńska, Joanna Zielińska, Dominika Przybylska, Marta Waga-Schumacher, Zenon Walkowiak, Sergio Torres Garcia
Wykonawca: Ataner sp. z o.o.
Powierzchnia całkowita: 36762 m2
Powierzchnia najmu: 16147 m2
Kubatura: 173602 m3
Projekt: 2008
Realizacja: 2013
Ilustracje: galeriammspv.pl, ataner.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera