Budynek – rewolwer - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek – rewolwer

 

Czas czytania: ~3 min


qNtrnLcjDi8rRUikbIcv3vH1S0RgTzHDc2xkX8RyiZ5SSpSzrgHNxLKBOVR8_poznan-galeria-mm06.jpg

Studio ADS z Poznania jest odpowiedzialne za projekt architektoniczny Galerii MM – centrum handlowego, które właśnie zostało otwarte w samym sercu stolicy Wielkopolski, w kwartale ulic Święty Marcin i alei Marcinkowskiego, obok Placu Wolności i gmachu Muzeum Narodowego. Ze względu na tę unikalną lokalizację wygląd budynku musiał być ustalony z konserwatorem zabytków. Wcześniej w tym miejscu przez lata działał popularny wśród poznaniaków pasaż handlowy – galeria ma kontynuować te tradycje. Projektanci nawet w jej bryłę wpisali wewnętrzną ulice, którą przechodnie mogą skracać sobie drogę, mijając ten narożnik dwóch bardzo ruchliwych ulic (od ich nazw – św. Marcin i al. Marcinkowskiego zresztą pochodzi nazwa budynku).

A8P7A8kNZOhf4LpGVhT6rdu7lT1SPCaqydkDyLjdViEiichUAutvT7eWyYpi_poznan-galeria-mm03.jpg
fzdigB13hY4kn3vEM3KPqEkB4pQRdARlcW5wh07uFMlMzyksAlOoG8A5DF2H_poznan-galeria-mm05.jpg

Gmach wyposażono w trzykondygnacyjny parking podziemny oraz pięć nadziemnych, które pomieściły ponad 70 sklepów i punktów usługowych oraz część biurową. Poza sklepami atrakcją budynku jest taras widokowy, ulokowany na dachu, w specjalnie na ten cel zaprojektowanym wykuszu. Ten wystający poza obręb budynku, „wiszący” nad ulicą fragment budynku, choć miał przypominać dziób statku, przechodniom kojarzy się albo z lufą rewolweru, albo z palcem wskazującym (pozostała część budynku byłaby wówczas zaciśniętą pięścią).

gstWYNyxpBf6imAlQ7jb9FUvy8Uc1Fvjrb1QKP17MpvHbXQGTZhI8FWOGvuv_poznan-galeria-mm07.jpg
VJJO6t6FN56WrCmKJnBK8UN79STw0G5lcqTVGUozxSVkd655LWhZ1LpWwIsy_poznan-galeria-mm08.jpg

„Bryła fasady złożona jest z ponad pięciu tysięcy elementów, z których każdy jest inny, tworzy żyjącą, w świetle dziennym i przy wielobarwnej iluminacji nocnej, tkankę. Finalny obraz rzeźby był uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków, co wpłynęło na wybór mniej skomplikowanej wersji” – mówił w jednym z wywiadów Piotr Z. Barełkowski, architekt prowadzący z pracowni Studio ADS z Poznania.

j5wH9MYq9IeXegncXDDEcowkEcJTgj3ZSpBQADS6FLcFf0Iv5BvvpmXZquEq_poznan-galeria-mm09.jpg
47yHtq5nR5z0gWUYD2nUHeTnomGkxObKRqZ1SRql2IKtIlhDcxmdizd2Jqww_poznan-galeria-mm11.jpg

I o ile sklepy, które otwarto w Galerii MM cieszą się popularnością, o tyle sam budynek, a szczególnie sposób ukształtowania jego elewacji budzi mieszane uczucia. Ten dość duży w stosunku do okolicznej zabudowy gmach dość brutalnie „wdziera się” w okolicę. A to za sprawą dynamicznie ukształtowanych ścian, obłożonych sztucznym kamieniem. Nieregularne bryły o trudnej do określenia fakturze (najbardziej przypominają plastik) zygzakowato pokrywają elewacje, wybrzuszając się i zapadając, zaś w szczelinach pomiędzy nimi tu i ówdzie pojawiają się niewielkie okna. Gmach bardzo zwraca na siebie uwagę, jednak ma zamknięty, nieprzystępny charakter: nie ma tu sklepów dostępnych z ulicy, jest zamknięta pod beżowymi bryłami tajemnicza, nierozpoznawalna z ulicy przestrzeń, jest zimna pofałdowana skorupa, nie zdradzająca nawet swojej funkcji (tę ujawniają raczej banery reklamowe, zawieszone na elewacjach).

CZoTEs0trSYnKqtWrCthDhDqGgEuTU9HwCLvpsIUaB71wUmACvHEeKLPtSDx_poznan-galeria-mm01.jpg
TN97pM2g1UtwzrwTI6CiY3oOM0P3Dw04OF56WPycG3u1We9DhqMLgY5lp96Z_poznan-galeria-mm04.jpg

I choć w XXI wieku norma powinno być lokowanie w obszarach o historycznej zabudowie obiektów współczesnych, nie naśladujących zabytków, Galeria MM ze swoją rzeźbiarską, ale niestety efekciarską i nieprzyjazną bryłą raczej przytłacza okolicę. Nie wnosi nowej, ale szanującej sąsiedztwo jakości, a wcina się w nią dość brutalnie.

74cFc37wzCbD9nYIYloF07xAuvrTpECIBIOBNtHcFdWL1XnWJXoIdt39sIuo_poznan-galeria-mm10.jpg

Galeria MM
Lokalizacja: Poznań, ul. Św. Marcin / Al. Marcinkowskiego
Inwestor: Galeria MM SPV Sp. z o.o. (udziałowcy: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Galeria Poznań MM, Ataner)
Projektanci: Studio ADS: Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz, Aleksandra Kucka, Dobiesław Woźniak, Bartosz Rzeźniczak, Paulina Molicka, Anna Bieczyńska, Joanna Zielińska, Dominika Przybylska, Marta Waga-Schumacher, Zenon Walkowiak, Sergio Torres Garcia
Wykonawca: Ataner sp. z o.o.
Powierzchnia całkowita: 36762 m2
Powierzchnia najmu: 16147 m2
Kubatura: 173602 m3
Projekt: 2008
Realizacja: 2013
Ilustracje: galeriammspv.pl, ataner.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2021 roku Gmina Izabelin oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogł ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera