Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykła renowacja kamienicy pod Aniołem

 

Czas czytania: ~2 min


Znajdująca się w centrum Kożuchowa Kamienica Pod Aniołem została zbudowana pod koniec XIX wieku. Bardzo bogato dekorowany trzykondygnacyjny budynek mieszkalny przez lata pozbawiony właściwych remontów niestety został zaniedbany i stracił swój pierwotny urok. Zarządzająca budynkiem wspólnota mieszkaniowa przy finansowym wsparciu władz gminy zdecydowała się podjąć wyzwania nie tylko przeprowadzenia remontu domu, ale i przywrócenia mu dawnej świetności.

 

Kamienica pod Aniołem

Przed renowacją

Kamienica pod Aniołem

Po renowacji

Nowe życie zabytku

O tym, że trud inwestorów się opłacił może świadczyć fakt, że w 2020 roku, gdy inwestycja się zakończyła, renowacja Kamienicy pod Aniołem zdobyła nagrodę w kategorii „Budynek zabytkowy po renowacji” w cenionym konkursie Fasada Roku. Dzięki tej nagrodzie dziś znów zachwycająca przechodniów swoją dekoracyjną bryłą Kamienica pod Aniołem w Kożuchowie reprezentuje Polskę w międzynarodowej edycji tego konkursu, Life Challenge 2022.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Przy renowacji kamienicy w Kożuchowie prace rozpoczęliśmy od dokładnego zapoznania się ze stanem technicznym obiektu oraz ustaleniem przyczyn powstałych zniszczeń. Przeprowadziliśmy także kwerendę archiwalną oraz badania stratygraficzne na obecność występowania historycznej polichromii na elewacji i elementach klatki schodowej. Dużym wyzwaniem było przyjęcie takich rozwiązań, które pozwoliłyby wykonać naprawę i restaurację jednych elementów bez spowodowania zniszczeń pozostałych” – wyjaśniała na łamach lokalnej prasy autorka projekty renowacji wpisanej do rejestru zabytków kamienicy, Dorota Krupka z Pracowni Projektowej Renowacja.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Zdobna bryła odzyskuje blask

Prace przy renowacji Kamienicy pod Aniołem w Kożuchowie objął bardzo szeroki zakres prac, ze względu zarówno na spore zniszczenia (np. dachu), jak i liczne detale, które – zachowane – należało poddać renowacji, a brakujące uzupełnić z konserwatorską starannością. Prace przy elewacjach kamienicy związane były z zabezpieczeniem spękanych murów, wyczyszczeniem, odtworzeniem i uzupełnieniem detali architektonicznych, renowacją historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Remont przeszła także klatka schodowa budynku, mur podwórka i dach. Kamienicę zabezpieczono przed wilgocią i docieplono. W ten sposób budynek znów stał się wygodnym miejscem do mieszkania, a przechodniów zachwyca szczególnie jego niezwykła fasada wyposażona w rozbudowaną attykę, sztukaterię, płaskorzeźby oraz rozbudowany zestaw detali architektonicznych, zdobnych gzymsów, boniowań, ornamentów.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Renowacja Kamienicy Pod Aniołem - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Kożuchów, ul. Traugutta 11

Inwestor: Wspólnota Mieszkaniowa Kożuchów ul. Traugutta 11

Projekt renowacji: Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka

Wykonawca: MAZBUD Łukasz Mazur

Realizacja: 2020


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Renowacja Budynku, Renowacja Obiektu

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera