Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykła renowacja kamienicy pod Aniołem

 

Czas czytania: ~2 min


Znajdująca się w centrum Kożuchowa Kamienica Pod Aniołem została zbudowana pod koniec XIX wieku. Bardzo bogato dekorowany trzykondygnacyjny budynek mieszkalny przez lata pozbawiony właściwych remontów niestety został zaniedbany i stracił swój pierwotny urok. Zarządzająca budynkiem wspólnota mieszkaniowa przy finansowym wsparciu władz gminy zdecydowała się podjąć wyzwania nie tylko przeprowadzenia remontu domu, ale i przywrócenia mu dawnej świetności.

 

Kamienica pod Aniołem

Przed renowacją

Kamienica pod Aniołem

Po renowacji

Nowe życie zabytku

O tym, że trud inwestorów się opłacił może świadczyć fakt, że w 2020 roku, gdy inwestycja się zakończyła, renowacja Kamienicy pod Aniołem zdobyła nagrodę w kategorii „Budynek zabytkowy po renowacji” w cenionym konkursie Fasada Roku. Dzięki tej nagrodzie dziś znów zachwycająca przechodniów swoją dekoracyjną bryłą Kamienica pod Aniołem w Kożuchowie reprezentuje Polskę w międzynarodowej edycji tego konkursu, Life Challenge 2022.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Przy renowacji kamienicy w Kożuchowie prace rozpoczęliśmy od dokładnego zapoznania się ze stanem technicznym obiektu oraz ustaleniem przyczyn powstałych zniszczeń. Przeprowadziliśmy także kwerendę archiwalną oraz badania stratygraficzne na obecność występowania historycznej polichromii na elewacji i elementach klatki schodowej. Dużym wyzwaniem było przyjęcie takich rozwiązań, które pozwoliłyby wykonać naprawę i restaurację jednych elementów bez spowodowania zniszczeń pozostałych” – wyjaśniała na łamach lokalnej prasy autorka projekty renowacji wpisanej do rejestru zabytków kamienicy, Dorota Krupka z Pracowni Projektowej Renowacja.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Zdobna bryła odzyskuje blask

Prace przy renowacji Kamienicy pod Aniołem w Kożuchowie objął bardzo szeroki zakres prac, ze względu zarówno na spore zniszczenia (np. dachu), jak i liczne detale, które – zachowane – należało poddać renowacji, a brakujące uzupełnić z konserwatorską starannością. Prace przy elewacjach kamienicy związane były z zabezpieczeniem spękanych murów, wyczyszczeniem, odtworzeniem i uzupełnieniem detali architektonicznych, renowacją historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Remont przeszła także klatka schodowa budynku, mur podwórka i dach. Kamienicę zabezpieczono przed wilgocią i docieplono. W ten sposób budynek znów stał się wygodnym miejscem do mieszkania, a przechodniów zachwyca szczególnie jego niezwykła fasada wyposażona w rozbudowaną attykę, sztukaterię, płaskorzeźby oraz rozbudowany zestaw detali architektonicznych, zdobnych gzymsów, boniowań, ornamentów.

Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem
Kamienica pod Aniołem

Renowacja Kamienicy Pod Aniołem - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Kożuchów, ul. Traugutta 11

Inwestor: Wspólnota Mieszkaniowa Kożuchów ul. Traugutta 11

Projekt renowacji: Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka

Wykonawca: MAZBUD Łukasz Mazur

Realizacja: 2020


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Renowacja Budynku, Renowacja Obiektu

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera