Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czy Norman Foster odmieni centrum Warszawy?

 

Czas czytania: ~3 min


Firma Atrium European Real Estate, właściciel i zarządca tzw. Ściany Wschodniej, czyli śródmiejskiego zespołu zabudowy w samym centrum Warszawy, składającego się z Domów Towarowych Wars Sawa Junior oraz położonej za nimi przestrzeni publicznej - Pasażu Wiecha, podjęła współpracę z pracownią architektoniczną Foster + Partners. Mające swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, dziś będące wielka, międzynarodową korporacją biuro architektoniczne ma opracować wizję przyszłej modernizacji tej ważnej dla polskiej stolicy przestrzeni.

 

Laureat Nagrody Pritzkera w Warszawie

Pracownia architektoniczna Foster + Partners została założona jeszcze latach 60. przez Normana Fostera, słynnego starchitekta, laureata Nagrody Pritzkera z 1999 roku i autora rozrzuconych po całym świecie bardzo słynnych budowli. Norman Foster ma też swoje realizacje w Warszawie. To spod jego kreski (we współpracy z biurem JEMS Architekci) wyszedł wzniesiony w 2003 roku przy Placu Piłsudskiego biurowiec Metropolitan, w jego pracowni także narodził się pomysł drapacza chmur Varso Tower, którego budowa dobiega końca, a który wyrósł naprzeciwko Dworca Centralnego w centrum Warszawy.

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Metropolitan

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Metropolitan

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Varso Tower

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Varso Tower

Teraz pracownicy biura  Foster + Partners mają przyjrzeć się przestrzeni Ściany Wschodniej, składającej się m.in. z centrum handlowego i sporej przestrzeni publicznej. Jak tłumaczy Graham Kilbane, Group Chief Development Officer firmy Atrium European Real Estate, zarządzającej Domami Towarowymi oraz Pasażem Wiecha: „Nasze zaangażowanie w opiekę nad Domami Towarowymi Wars Sawa Junior i Pasażem Wiecha ma charakter długofalowy. Chcemy ulepszać je tak, aby odpowiadały na potrzeby wynikające z nowej rzeczywistości i zmieniających się sposobów korzystania z uroków miasta. Naszym celem jest też powiązanie budynków i przestrzeni wokół nich z planami władz Warszawy w zakresie uprzywilejowania ruchu pieszego, łatwiejszego poruszania się pomiędzy różnymi miejscami czy zazieleniania centrum. Uznaliśmy, że to właściwa pora, aby przemyśleć potencjalne zmiany, które sprawią, że Domy Towarowe Wars Sawa Junior będą z powodzeniem służyć warszawiakom i turystom przez kolejne dekady. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych architektów i urbanistów”.

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Ściana Wschodnia przed 1970

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Ściana Wschodnia z Pałacu Kultury

Ściana Wschodnia, w skład której wchodzą Domy Towarowe Wars Sawa Junior i Pasaż Wiecha (ale także wieżowce mieszkalne czy Pawilon Zodiak) powstały w latach 60., jako wielkie, wielofunkcyjne  urbanistyczne założenie, mające wnosić do Warszawy powiew nowoczesnej wielkomiejskości i stanowić przeciwwagę dla Placu Defilad i Pałacu Kultury i Nauki. Dziś przestrzeń Ściany Wschodniej została zatarta, wiele z wchodzących w jej skład budynków przebudowano lub po prostu wyburzono. Nadal jednak stanowiące jej główną pierzeję Domy Towarowe cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta; znajdujący się na ich tyłach Pasaż Wiecha za to niestety, w wyniku dokonanej na początku XXI wieku przebudowy bardzo stracił na atrakcyjności, z przyjaznej przestrzeni publicznej zamienił się w zimny, szary, betonowy „kanion”.

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Pasaż Wiecha, lata 70

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Pasaż Wiecha obecnie

Przebudowa centrum Warszawy wg Normana Fostera

Widok na Domy Towarowe Wars Sawa Junior

Projekt przebudowy centrum miasta

Po kilkudziesięciu latach od zbudowania i po wielkich przemianach ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w tym czasie na świecie i w Polsce właściciel Domów Towarowych i Pasażu Wiecha chce je nieco zmienić, dopasowując do współczesnych wymogów. A ma mu w tym pomóc zespół pracowników Normana Fostera, którzy na świecie projektują dziś ekologiczne miasta na pustyniach, wysokościowce w Chinach, lotniska na Bliskich Wschodzie i siedziby wielkich korporacji. W informacji prasowej, dotyczącej zaangażowania pracowni Foster + Partners w Warszawie można przeczytać: „Specjaliści z Foster + Partners przeanalizują możliwości poprawy tego fragmentu miasta – od roku 2030 w dal. Cel to przygotowanie na wyzwania przyszłości, tak aby budynki i ich otoczenie stały się atrakcyjną częścią wielofunkcyjnego śródmieścia. Podjęte działania będą też sprzyjać połączeniu przestrzeni publicznej wokół domów towarowych Wars Sawa Junior z założeniami Nowego Centrum Warszawy, w tym współtworzeniu szlaków pieszych, prowadzących od Muzeum Sztuki Nowoczesnej i placu Centralnego, przez ulicę Chmielną, w stronę Traktu Królewskiego”. Jak obiecuje inwestor, zaproponowane przez architektów rozwiązania mają być później poddane debacie publicznej i konsultacjom.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org, fosterandpartners.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera