Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kompleks Varso czeka na wieżę

 

Czas czytania: ~3 min


Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwięcej zainteresowania i emocji wzbudza Varso Tower, 310-metrowy (razem z iglicą) drapacz chmur, który ma być najwyższym obiektem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Jednak u jego stóp istnieją już i działają dwa budynki biurowe Varso 1 i Varso 2, a także Varso Place – specjalnie zaprojektowana przestrzeń publiczna, która ma się także przyczynić do ożywienia tej części miasta.

 

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Nowa bryła biurowa

W Warszawie wciąż rosną kolejne wieżowce, coraz częściej projektowane przez znane, zagraniczne pracownie (wieżowiec The Bridge); Varso Tower także wyszło z powszechnie rozpoznawalnej, międzynarodowej pracowni założonej przez Normana Fostera. Ale wysokościowce coraz chętniej buduje się także w innych miastach, np. Gdyni (kompleks mieszkalno-usługowy), Łodzi (Golden Tower) czy Katowicach (.KTW 2). Coraz częściej też podobne inwestycje nie kończą się na wzniesieniu samotnego wieżowca.

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Kompleks Varso powstał w trudnym miejscu, bo choć położone w samym centrum Warszawy, ze względu na sąsiedztwo tunelu torów kolejowych i wielopasmowej szosy z wiaduktem było przez lata zupełnie zapomniane i mało kto się zapuszczał w jego okolice. Inwestycja biurowa ma odmienić tę sytuację, niejako przywracając ten skrawek miasta do życia, powiększając przy okazji obręb wciąż się rozrastającej i rozbudowującej dzielnicy biznesowej na Woli. 

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Biurowce przyjazne miastu

O ile budowa Varso Tower jeszcze trwa, dwa sąsiadujące z nią budynki biurowe już mają swoich użytkowników i wypełniają się życiem. Mowa o Varso 1 i Varso 2 projektu pracowni HRA Architekci. To zintegrowane za pomocą szklanego łącznika-pasażu dwa budynki o eleganckich, prostych, geometrycznych elewacjach. W jednym z nich poza biurami mieści się m.in. hotel, w drugim oprócz siedzib firm działa m.in. kampus Cambridge Innovation Center. 19- i 21-kondygnacyjne budynki nie są tworami samymi dla siebie. Architekci zadbali także o ich otoczenie – biuro HRA Architektci jest odpowiedziane także za przestrzeń wokół biurowców oraz ich połączenie m.in. z przejściami podziemnymi przy Dworcu Centralnym (dzięki czemu obiekty mają żyć właściwie całą dobę). Varso Place, bo taką nazwę nosi otoczenie kompleksu biurowców, „proponuje stworzenie szeregu przestrzeni publicznych – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Parter poszczególnych budynków zintegrowany jest poprzez wewnętrzną uliczkę z licznymi lokalami usługowymi. Unikając stosowania pełnych ścian oraz zapewniając swobodny dostęp dla pieszych na całym poziomie parteru, zadbaliśmy o jego maksymalną otwartość” – podkreślają architekci, którzy starali się nowoczesne bryły biurowe dopasować do charakteru okolicy, nadając im podobną do sąsiednich kamienic skalę i sięgając po podobne materiały (np. jasny kamień). Powściągliwe w formie biurowce mają zyskać otoczenie prawdziwej miejskiej ulicy. Jak piszą architekci: „cały zespół będzie przyjazny nie tylko dla użytkowników powierzchni biurowych, ale również dla mieszkańców Warszawy. W tym celu dużą uwagę przyłożyliśmy też do odpowiedniego zaprojektowania terenów wokół budynków – przewidzieliśmy między innymi przebudowę ulicy Chmielnej z wykorzystaniem starannie dobranych materiałów, zieleni, oświetlenia oraz małej architektury”.

 

Gdy zakończy się budowa Varso Tower i cały kompleks ożyje, okaże się, czy stonowane bryły nowych biurowców wraz z otaczającą je przestrzenią publiczną, zgodnie z zamierzeniami architektów przyczynią się do podniesienia atrakcyjności tej części miasta. Na pewno jest to temu miejscu potrzebne.

 

Zobacz galerię zdjęć wieżowców

Kompleks Varso 1 & Varso 2 - metryczka projektu wieżowców

Lokalizacja: Warszawa, ul. Chmielna

Inwestor: HB Reavis

Projekt architektoniczny: HRA Architekci

Projekt wnętrz : Benoy

Wykonawca: HB Reavis

Projekt: 2016

Realizacja : 2020

Powierzchnia Varso 1 i Varso 2: 70 000 m2
Powierzchnia Varso Tower: 70 000 m2

Zdjęcia : Piotr Krajewski

Źródło: hra.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wieżowiec, Realizacja Architektoniczna, Budynek Biurowy, Biurowiec

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera