Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kompleks Varso czeka na wieżę

 

Czas czytania: ~3 min


Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwięcej zainteresowania i emocji wzbudza Varso Tower, 310-metrowy (razem z iglicą) drapacz chmur, który ma być najwyższym obiektem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Jednak u jego stóp istnieją już i działają dwa budynki biurowe Varso 1 i Varso 2, a także Varso Place – specjalnie zaprojektowana przestrzeń publiczna, która ma się także przyczynić do ożywienia tej części miasta.

 

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Nowa bryła biurowa

W Warszawie wciąż rosną kolejne wieżowce, coraz częściej projektowane przez znane, zagraniczne pracownie (wieżowiec The Bridge); Varso Tower także wyszło z powszechnie rozpoznawalnej, międzynarodowej pracowni założonej przez Normana Fostera. Ale wysokościowce coraz chętniej buduje się także w innych miastach, np. Gdyni (kompleks mieszkalno-usługowy), Łodzi (Golden Tower) czy Katowicach (.KTW 2). Coraz częściej też podobne inwestycje nie kończą się na wzniesieniu samotnego wieżowca.

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Kompleks Varso powstał w trudnym miejscu, bo choć położone w samym centrum Warszawy, ze względu na sąsiedztwo tunelu torów kolejowych i wielopasmowej szosy z wiaduktem było przez lata zupełnie zapomniane i mało kto się zapuszczał w jego okolice. Inwestycja biurowa ma odmienić tę sytuację, niejako przywracając ten skrawek miasta do życia, powiększając przy okazji obręb wciąż się rozrastającej i rozbudowującej dzielnicy biznesowej na Woli. 

Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie
Kompleks Varso 1 & Varso 2 w Warszawie

Biurowce przyjazne miastu

O ile budowa Varso Tower jeszcze trwa, dwa sąsiadujące z nią budynki biurowe już mają swoich użytkowników i wypełniają się życiem. Mowa o Varso 1 i Varso 2 projektu pracowni HRA Architekci. To zintegrowane za pomocą szklanego łącznika-pasażu dwa budynki o eleganckich, prostych, geometrycznych elewacjach. W jednym z nich poza biurami mieści się m.in. hotel, w drugim oprócz siedzib firm działa m.in. kampus Cambridge Innovation Center. 19- i 21-kondygnacyjne budynki nie są tworami samymi dla siebie. Architekci zadbali także o ich otoczenie – biuro HRA Architektci jest odpowiedziane także za przestrzeń wokół biurowców oraz ich połączenie m.in. z przejściami podziemnymi przy Dworcu Centralnym (dzięki czemu obiekty mają żyć właściwie całą dobę). Varso Place, bo taką nazwę nosi otoczenie kompleksu biurowców, „proponuje stworzenie szeregu przestrzeni publicznych – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Parter poszczególnych budynków zintegrowany jest poprzez wewnętrzną uliczkę z licznymi lokalami usługowymi. Unikając stosowania pełnych ścian oraz zapewniając swobodny dostęp dla pieszych na całym poziomie parteru, zadbaliśmy o jego maksymalną otwartość” – podkreślają architekci, którzy starali się nowoczesne bryły biurowe dopasować do charakteru okolicy, nadając im podobną do sąsiednich kamienic skalę i sięgając po podobne materiały (np. jasny kamień). Powściągliwe w formie biurowce mają zyskać otoczenie prawdziwej miejskiej ulicy. Jak piszą architekci: „cały zespół będzie przyjazny nie tylko dla użytkowników powierzchni biurowych, ale również dla mieszkańców Warszawy. W tym celu dużą uwagę przyłożyliśmy też do odpowiedniego zaprojektowania terenów wokół budynków – przewidzieliśmy między innymi przebudowę ulicy Chmielnej z wykorzystaniem starannie dobranych materiałów, zieleni, oświetlenia oraz małej architektury”.

 

Gdy zakończy się budowa Varso Tower i cały kompleks ożyje, okaże się, czy stonowane bryły nowych biurowców wraz z otaczającą je przestrzenią publiczną, zgodnie z zamierzeniami architektów przyczynią się do podniesienia atrakcyjności tej części miasta. Na pewno jest to temu miejscu potrzebne.

 

Zobacz galerię zdjęć wieżowców

Kompleks Varso 1 & Varso 2 - metryczka projektu wieżowców

Lokalizacja: Warszawa, ul. Chmielna

Inwestor: HB Reavis

Projekt architektoniczny: HRA Architekci

Projekt wnętrz : Benoy

Wykonawca: HB Reavis

Projekt: 2016

Realizacja : 2020

Powierzchnia Varso 1 i Varso 2: 70 000 m2
Powierzchnia Varso Tower: 70 000 m2

Zdjęcia : Piotr Krajewski

Źródło: hra.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wieżowiec, Realizacja Architektoniczna, Budynek Biurowy, Biurowiec

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera