Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku bosmanatu w Porcie Czerniakowskim rozpisał Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Nadesłane projekty oceniało jury pod przewodnictwem architektki i urbanistki Magdaleny Staniszkis. Wyniki konkursu ogłoszono 25 kwietnia 2022 roku. Realizacyjny, jednoetapowy konkurs na bosmanat dotyczył koncepcji architektonicznej wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wraz z zagospodarowaniem terenu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie.

 

Bosmanat w Porcie Czerniakowskim

Stan obecny

Wyniki konkursu architektonicznego

Wisła z roku na rok oferuje mieszkańcom Warszawy i turystom coraz więcej atrakcji. Poza bulwarami, od kilku miesięcy działa tu sauna, teraz swój wizerunek zmieni bosmanat, który nie ma być tylko biurem dla pracowników portu. Jak tłumaczy Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły: „To będzie kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego. Tu świat wodniaków styka się z miastem. W porcie jest około 150 miejsc cumowniczych, są barki mieszkalne, można na jego terenie przeprowadzić drobne naprawy, w bosmanacie załatwia się formalności. Chcemy, żeby w bosmanacie mieszkańcy mogli ten świat zobaczyć i uzyskać informacje dotyczące wszelkiego rodzaju aktywności sportowych, rekreacyjnych i żeglugowych realizowanych przez cały sezon w Dzielnicy Wisła. Żeby nie była to tylko hermetyczna przestrzeń wodniacka”.

 

Na konkurs architektoniczny na nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim wpłynęło 29 prac. Z tego grona sąd wybrał zwycięzcę oraz laureatów drugiej i trzeciej nagrody. Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności wnętrza, walorów architektonicznych bryły budynku, a także zagospodarowania terenu. Pod uwagę wzięto m.in. propozycje związane z neutralnością klimatyczną i wpływem inwestycji na środowisko, a także uwzględnienie kosztów użytkowania i utrzymania inwestycji. „Konkurs na koncepcję budynku bosmanatu w Porcie Czerniakowskim ogłosiliśmy po to, by kontynuować spójne zagospodarowanie brzegów wiślanych z poszanowaniem naturalnych walorów tego terenu. Nowy budynek bosmanatu będzie otwarty dla mieszkańców zainteresowanych aktywną formą spędzania czasu na rzece. Cieszymy się, że powstanie nowe miejsce dla wodniaków oferujących szeroki wybór zajęć sportowych propagujących żeglugę. Naszą ideą jest dostępność rekreacji na wodzie dla każdego i jak najbliżej domu” – tłumaczą przedstawiciele organizatora konkursu, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nowa bryła nad Wisłą

 

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała wizja pracowni GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania (skład zespołu autorskiego: Katarzyna Osipowicz-Grabowska, Piotr Grabowski, Maria Majewska). „Nagrodę przyznaje się w szczególności za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu. Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich. Lokalizacja wejścia do budynku i strefy portu od strony północnej tworzy pozytywne relacje pomiędzy przestrzenią płyty desantu i bulwarem nadwiślańskim oraz wejściem na Cypel Czerniakowski. Za wartość koncepcji uznaje się także dyspozycję funkcjonalno-przestrzenną obiektu umożliwiającą zarówno wydzielenie strefy dostępnej dla wszystkich jak i integrację funkcji ogólnomiejskiej ze specyficzną funkcją strefy przeznaczonej na potrzeby środowiska wodniackiego. Rozwiązanie architektury wyższej części budynku potraktowano zbyt schematycznie. Wartością pracy jest silny nacisk na rozwiązania proekologiczne.” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano pracowni APA Wojciechowski Sp. z o.o., a trzecią firmie Unism Sp. z o.o.

Budowa nowego bosmanatu ma się rozpocząć najwcześniej w przyszłym roku. Do gotowego budynku będziemy mogli wejść za 3-5 lat.

 

Źródło: zzw.waw.pl; konkurs-bosmanat.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera