Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wkręty samowiercące z łbem stożkowym, czyli DIN 7504 O

 

Czas czytania: ~2 min


Świat wkrętów jest równie bogaty i złożony jak cały świat elementów złącznych i kwasoodpornych. Na rynku są dostępne różne rodzaje wkrętów: od najzwyklejszych po samowiercące, przez dopasowane do różnych materiałów (nie tylko do drewna, ale też do tak miękkich materiałów jak płyty kartonowo-gipsowe czy płyty warstwowe). Możemy znaleźć blachowkręty (do których należy m.in. DIN 7504 O), ale też wkręty do innych zadań specjalnych – na przykład do zamocowania elementów do betonu. Czym różnią się one od siebie? Gdzie je stosować?

 

Wkręty samowiercące

Blachowkręty samowiercące – co to takiego?

Blachowkręty samowiercące (czyli DIN 7504 O, DIN 7504 P, itp.) to jeden z rodzajów wkrętów służących do łączenia między sobą elementów metalowych. Szczególnie powszechnie są używane w konstrukcjach, które nie mają żadnych obciążeń mechanicznych – to znaczy nie muszą być ekstremalnie wytrzymałe. Dobrym przykładem na to jest używanie ich w motoryzacji, gdzie wykorzystuje się je do łączenia elementów karoserii czy we wnętrzach samochodów. Cechują się zbliżonymi do siebie parametrami: najczęściej ich średnica nie jest większa niż 7 milimetrów, natomiast grubość samej blachy nie przekracza 0,5 mm. DIN 7504 O wpisuje się w wartości, które zostały wymienione powyżej – jego średnica wynosi dokładnie 2,9 milimetra.

 

Blachowkręty są elementami, które posiadają wiele zalet: dzięki temu, jaka jest metoda ich montowania, gwarantują trwałe i całkiem mocne połączenie elementu, do którego są przytwierdzone. Nie musisz mieć wysokiej wiedzy technicznej, żeby używać ich efektywnie i z powodzeniem. Jeśli jednak wiesz, że Twoja konstrukcja będzie wymagała częstego odkręcania i przykręcania elementu złącznego od nowa, blachowkręty nie są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej będzie, jeśli wtedy wybierzesz śruby z nakrętkami, które zapewnią Ci trwalsze połączenie oraz mniejszą podatność na ewentualne zniszczenia. 

 

A co oznacza to, że blachowkręt lub wkręt jest samowiercący? Chodzi o to, że przy używaniu tych wkrętów nie potrzebujesz wiercić uprzednio otworów, w którym je umieścisz. Nie musisz też nacinać gwintu ani punktować. Dzieje się tak, dlatego że budowa wkrętów samowiercących (do których należy m.in. DIN 7504 O) umożliwia elementowi torowanie sobie drogi przez materiał samodzielnie. Zaostrzona końcówka jest w stanie uformować właściwy dla siebie otwór, a stożkowy łeb posiadający nacięcie sprawia, że wkręt można przykręcić. To zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę z tymi elementami złącznymi.

 

Wkręty samowiercące – zastosowanie

Wkręty samowiercące (np. DIN 7504 O) znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle. Dzięki nim, z łatwością zamocujesz różne elementy podczas prac budowlanych na każdym etapie. To właśnie z ich pomocą montuje się na przykład blachy warstwowe, czyli jedną ze składowych dachów i elewacji. Te elementy złączne są również przydatne po zakończeniu budowy domu czy innej inwestycji. Często łączy się nimi elementy ogrodzenia, a ich wielofunkcyjność i łatwość w montażu zdecydowanie wpływa na ich popularność.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera