Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczna inwestycja w Gdańsku doceniona przez międzynarodowych ekspertów

 

Czas czytania: ~5 min


Atrium Oliva jako trzecia inwestycja mieszkaniowa w Polsce otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Interim na poziomie powyżej 60% z wynikiem bardzo dobrym. BREEAM to niezależny, uznawany na świecie system oceny jakości budynku oraz jego wpływu na komfort i życie mieszkańców, a także na środowisko naturalne. Inwestycja zdobyła wysoką ocenę „very good”, co stanowi dowód na wyjątkowy w skali kraju standard realizacji.

 

Atrium Oliva

Idealne miejsce do życia

Atrium Oliva powstaje w jednej z najbardziej cenionych dzielnic Gdańska. Oliwa to mariaż zabytkowej zabudowy, urokliwych, brukowanych uliczek oraz bujnej zieleni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Parku Oliwskiego. To tutaj mieści się także największe centrum biznesowe na Pomorzu, którego symbolem jest wieża Olivia Star oraz kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Atrium będzie zlokalizowane w niezwykle kameralnej części dzielnicy, sprzyjającej zabudowie premium. Będąc w sercu metropolii można poczuć się tu jak w zabytkowym miasteczku, gdzie wszędzie jest blisko. Wybór tej lokalizacji został doceniony przez ekspertów BREEAM, którzy przyznali inwestycji punkty m.in. za świetną dostępność usług i transportu, zgodnie z zasadą 15 minutes walk oraz udogodnienia dla rowerzystów, także wewnątrz osiedla.

 

Innowacyjność i nietypowe rozwiązania

Znaczący wpływ na bardzo dobrą ocenę inwestycji miał jej przemyślany
i dopracowany w każdym szczególe, nowatorski projekt, umiejętnie wkomponowany
w historyczne otoczenie.

 

Architekci z Roark Studio we współpracy z doświadczonym zespołem inwestora stworzyli koncepcję inwestycji, w której centrum znajduje się człowiek, jego potrzeby i relacje. Projektanci postawili na nieoczywiste rozwiązania, sprzyjające przyjemnemu spędzaniu wolnego czasu, budowaniu dobrych relacji i odpoczynkowi. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, architekci wyznaczyli serce osiedla, które będzie stanowić miejsce spotkań mieszkańców i centrum sąsiedzkiego życia. To obniżone terenowo, zielone patio z założeniem wodnym, kładką i teatralnymi schodami. Zostało ono zaprojektowane na wzór starożytnych domów atrialnych. Ciekawych rozwiązań nie brakuje także we wnętrzach budynków. Wśród udogodnień, inwestor zaproponował m.in. strefę relaksu z tężnią solankową, do tej pory stosowaną tylko w sanatoriach i hotelach SPA. Umożliwia ona odpoczynek w nadmorskim mikroklimacie.

 

Ekologia i zdrowie mieszkańców

Jak przystało na najwyższej jakości, nowoczesną inwestycję, w Atrium nie brakuje także rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych oraz technologicznych. Dla twórców inwestycji oraz ekspertów BREEAM jest to ważne nie tylko ze względu na środowisko, ale też zdrowie i dobrostan mieszkańców.

 

Dzięki zastosowaniu tzw. modelowania energetycznego, inwestor mógł uzyskać najbardziej możliwą energooszczędność budynku. W tym celu wprowadzono szereg rozwiązań, od paneli fotowoltaicznych i efektywnych systemów windowych. Eksperci międzynarodowej jednostki certyfikującej BRE docenili także wysokie nasłonecznienie mieszkań w Atrium, które sprzyja dobrej kondycji mieszkańców, oszczędnościom i ekologii. Na podstawie szczegółowej analizy projektu stwierdzono, że apartamenty w Atrium będą o ok. 30% bardziej energooszczędne niż zakładają standardowe wymagania. Inwestor otoczył opieką istniejący drzewostan i zredukował wycinkę do niezbędnego minimum. W wyposażeniu osiedla zostały uwzględnione narzędzia, które sprzyjają segregacji odpadów, jak zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. W glebie zamontowano czujniki, które pozwalają na optymalne nawodnienie roślin, bez marnowania wody. Architekci zieleni w konsultacji z ekologami starannie zaprojektowali przestrzeń zieloną, odpowiednio dobierając gatunki do zastanego ekosystemu. Dzięki temu powstanie miejsce nie tylko estetyczne, ale też harmonijne z przyrodą i długowieczne.

Atrium Oliva

Szlachetna jakość i bezpieczeństwo

W przypadku Atrium Oliva słowo „premium” to nie tylko obietnica, ale przede wszystkim potwierdzona certyfikatem najwyższa jakość. Inwestycja zostanie wykończona drogimi, szlachetnymi materiałami. Co ważne, są one objęte deklaracją środowiskową. Deweloper i architekci korzystali z analizy LCA (Life Cycle Analysis). Określa ona wpływ poszczególnych elementów na środowisko. Wśród materiałów znalazło się m.in. legalnie pozyskane drewno, które posiada certyfikat FSC. Wysoki standard potwierdzają także rozwiązania służące bezpieczeństwu. Apartamenty będą wyposażone w dodatkowy system alarmowy. Jeżeli w mieszkaniu pojawi się osoba niepowołana, sygnał dźwiękowy powiadomi sąsiadów, a także przekaże informację bezpośrednio do ochrony. Za pomocą aplikacji, mieszkańcy będą mogli też łączyć się ze swoim apartamentem z każdego punktu na świecie
i umożliwić dostęp do niego rodzinie lub znajomym.

 

BREEAM – ważny dowód jakości

Certyfikacja BREEAM potwierdza zastosowanie najlepszych praktyk zrównoważonego i jakościowego budownictwa. Metodologia oceny zakłada pogłębioną analizę wszystkich właściwości inwestycji. Przyznanie danemu budynkowi czy zespołowi budynków certyfikatu stanowi gwarancję, że zostały one zaprojektowane i wybudowane z zachowaniem najlepszych standardów i odznaczają się wysoką jakością wykonania oraz komfortem w użytkowaniu. Budynki są oceniane w aż 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycji oraz procesem budowy; właściwości materiałów i wykończenia budynku; komfort użytkowania; poziom zużycia energii; lokalizacja, odległość komunikacji miejskiej, alternatywne metody transportu; sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową; zarządzanie odpadami; ekologia i zagospodarowanie terenu wokół budynku; rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń; innowacyjność inwestycji.

Na podstawie sumy ocen wylicza się procentowo, jak wiele kryteriów wymaganych przez jednostkę certyfikującą British Research Establishment zostało wdrożonych w inwestycji. Co ważne, każda z kategorii ma przypisaną wagę odzwierciedlającą rangę krajową, którą uwzględnia się przy ostatecznej ocenie. Certyfikat jest przyznawany od 1990 roku.

 

Źródło: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera