Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Designersko czy ekologicznie?

 

Czas czytania: ~6 min


Taras, podjazd oraz ścieżki to najważniejsze elementy aranżacji przestrzeni wokół każdego domu. Najczęściej są one wykonywane z prefabrykatów betonowych. Czy budując z nich nawierzchnię można połączyć ciekawy design z ekologią?

 

Rynek oferuje szeroki wachlarz różnego rodzaju prefabrykatów betonowych.. Dzięki temu dopasujemy je do prawie każdej, nawet najbardziej wymyślnej aranżacji. Choć elementy, z których budujemy nawierzchnię są betonowe, nie zawsze muszą na takie wyglądać. Ich warstwa wierzchnia może doskonale imitować kamień, skałę czy drewno. Dzięki temu stanowią ciekawą alternatywę dla naturalnych surowców. Poprawnie wykonana nawierzchnia z betonowych prefabrykatów potrafi przetrwać lata w nienagannym stanie technicznym i wizualnym. Już sama długowieczność tych elementów sprawia, że można je uznać za materiał w pewnym sensie „ekologiczny”. Betonowe nawierzchnie nie potrzebują również częstej konserwacji, dzięki czemu nie musimy regularnie stosować środków chemicznych, żeby utrzymać je w dobrej formie. Dla porównania drewniana nawierzchnia tarasu wymaga olejowania co najmniej dwa razy w roku! Prefabrykaty betonowe mogą być przyjazne środowisku ze względu na swój design, a także określony sposób ich układania. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

 

Stworzone do bycia eko

Część betonowych prefabrykatów w założeniu projektowano z myślą o naturze. To głównie płyty ażurowe, które są najczęściej kojarzone z wielkopowierzchniowymi parkingami, ale z powodzeniem można ich użyć również w aranżacji otoczenia naszego domu. Nadają się one głównie do układania na podjazdach. Olbrzymią korzyścią z ich stosowania jest możliwość zwiększenia powierzchni bioaktywnej na posesji. W znajdujących się w płycie otworach można bowiem zasiać trawę lub zasypać je grysem. Drugą zaletą jest odprowadzanie wody bezpośrednio do gruntu, co sprawia, że ziemia zachowuje wilgotność, przez co woda jest dłużej  dostępna dla roślin. Taka gospodarka wodą wpływa również korzystnie na mikroklimat, w szczególności w miastach. Płyty ażurowe mają zwykle dość minimalistyczny design, jak na przykład Polbruk Greengo czy Meba. Pierwsza z nich to kwadrat o wymiarze 40x40 cm z okrągłymi otworami. Połączono je ze sobą prostymi lub lekko falującymi liniami, co nadaje ułożonym z nich płaszczyznom interesujący, nieco dynamiczny wygląd. Bardziej klasyczną i znaną od dawna z powierzchni parkingowych płytą jest Polbruk Meba. Posiada ona rozmiar 40x60 cm oraz otwory w kształcie kwadratu, które zostały połączone nacięciami w formie prostych linii. Niektóre z ażurowych płyt mogą prezentować się jednak dość awangardowo.

Dobrym przykładem takich unikatowych prefabrykatów jest Polbruk Extrano. Choć na pierwszy rzut oka są to zwykłe kwadraty o boku 40 cm, to uwagę w wyglądzie Extrano zwracają oryginalne otwory. Przypominają one pasy tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Na dużej powierzchni rozwiązanie to prezentuje się bardzo nowocześnie i designersko. Płyty przyjazne środowisku nie zawsze jednak muszą być ażurowe. Innym sposobem na stworzenie przestrzeni bioaktywnych jest zastosowanie prefabrykatów ze specjalnymi wypustkami na obrzeżach. Przykładem takiego rozwiązania jest Polbruk Ekol. Są to kwadratowe kostki o boku 20 cm w modnych i klasycznych odcieniach szarości, czyli kolorze grafitowym i stalowym. Specjalny design płyt to tylko jedno z możliwych rozwiązań, które sprawiają, że nawierzchnię można uznać za przyjazną środowisku. Czy jednak płyty, które nie posiadają perforacji, mogą być również eko?

„Step by step” przyjazny naturze

Płyty bez otworów i wypustek też mogą być ekologiczne, ale pod warunkiem, że nie tworzą jednolitej płaszczyzny, a na przykład ścieżkę wykonaną metodą step by step. Polega ona na rozmieszczeniu płyt w odstępach równych długości ludzkiego kroku oraz wypełnieniu przestrzeni pomiędzy nimi grysem, kamieniami lub obsianie jej trawą. Dzięki temu zachowujemy funkcje ścieżki, a jednocześnie zwiększamy przestrzeń bioaktywną. Metodę step by step przy układaniu nawierzchni zastosujemy przy tworzeniu  ścieżek ogrodowych czy na przykład opaski dookoła domu. Do jej wykonania polecane są płyty o dużym rozmiarze, takie jak Polbruk Lamell czy Magna. Pierwsza z nich to prostokąt - 60x40 cm. Druga zaś to jedna z większych dostępnych na rynku płyt wielkoformatowych. Do wyboru mamy dwa rozmiary 100x75 cm i 50x75 cm. Płyty Lamell i Magna są interesujące nie tylko ze względu na różne możliwości ich zastosowania, ale również z uwagi na ich wygląd. Lamell występuje w dwóch fakturach (gładkiej i płukanej) oraz w siedmiu kolorach. Są to cztery szarości: nerino, stalowy, bazaltowy, ritmo (jedyny kolor w fakturze płukanej) oraz trzy beże: latte, ivory i cortado. Odcienie płyt Lamell posiadają melanżowy charakter, co dodaje im interesującego wyglądu i szyku. Magna jest natomiast dostępna w stylowej szarości nerino i ciepłym odcieniu latte. Dzięki temu obie płyty sprawdzą się w niemal każdej aranżacji.

Szarości zaprezentują się szczególnie dobrze w nowoczesnych kompozycjach z użyciem dopełniających elementów w podobnym stylu, jak np. ogrodzenie Murro czy palisada Hestra oraz szereg innych prefabrykatów betonowych. Z kolei beże i odcienie wchodzące w brązy to domena aranżacji rustykalnych czy śródziemnomorskich.

Na uwagę zasługuje również kostka Complex. Ma ona zdecydowanie mniejszy wymiar, bo 20x20 cm, ale bardzo elegancko i efektownie prezentuje się na alejkach i opaskach układanych metodą step by step w różnorodnych aranżacjach przestrzeni zewnętrznej. Ścieżki i opaskę można także wykonać z płyt ogrodowych np. doskonale imitującej drewno betonowej deski Polbruk Lira czy przypominającej traweryn płyty Linea.

A co z pełną nawierzchnią?

Przenikanie wód opadowych bezpośrednio do gleby oraz maksymalizowanie powierzchni bioaktywnych w otoczeniu domu to niejedyne sposoby na połączenie designu z ekologią. Z płyt Lamell, Multicomplex i Magna ułożymy również pełne nawierzchnie tarasów. Choć uniemożliwia to bezpośrednie wsiąkanie wody w ziemię, to przy odpowiednim nachyleniu i dobrym zaprojektowaniu odwodnień liniowych, woda spływająca z płaszczyzny może być magazynowana w specjalnych podziemnych zbiornikach retencyjnych. Pozyskaną w ten sposób deszczówkę użyjemy do podlewania roślin w ogrodzie w okresach suszy.

Produkty Polbruk

Polbruk MultiComplex

Aranżując nawierzchnię w otoczeniu domu możemy z powodzeniem łączyć design i ekologię. Wykorzystu-jąc zarówno płyty ażurowe jak i pełne ułożone w odpowiedni sposób, uzyskamy nawierzchnie przyjazne naturze. Możemy również tworzyć duże powierzchnie z płyt w postaci tarasów, jednak powinniśmy pamiętać o dobrze wykonanych odwodnieniach oraz zainwestowaniu w podziemne zbiorniki retencyjne, które pomogą utrzymać ogrodową zieleń w dobrej formie.

 

Źródło: Polbruk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Aranżacja Tarasu, Tarasy

Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu ...

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera