Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Noc Muzeów w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

 

Czas czytania: ~ 2 min


Podczas Nocy Muzeów będzie okazja zwiedzić modernistyczny gmach Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Na nocny spacer zaprasza Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Po gmachu oprowadzą Iga Herok-Turska i dr arch. Jacek Kamiński. Zbiórka: 14 maja 2022 o godz. 18:00, Biblioteka Śląska (Dom Oświatowy, ul Francuska 12 parter – hol główny.

 

Noc Muzeów w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

Budowę obiektu zainicjowało w 1924 roku Towarzystwo Czytelni Ludowych działających na terenie całej II. Rzeczypospolitej. Na ten cel przekazano fundusze pozyskane ze zbiórki pieniężnej zorganizowanej w całej Polsce na potrzeby rozwoju czytelnictwa w poszczególnych regionach kraju. Na Śląsku zebrana kwota była na tyle duża, że postanowiono wybudować nową, okazałą siedzibę. W 1927 roku rozpisano konkurs (zamknięty), do którego zaproszono pięciu architektów, i w którym zwyciężył projekt arch. Stanisława Tabeńskiego oraz arch. Józefa Rybickiego.

 

Oprócz poznania historii związanych z budową gmachu, powstaniem Biblioteki Śląskiej a także przyjrzenia się architekturze w kontekście szeroko pojętego modernizmu zapraszamy także do odwiedzenia w IDA-BS:
- odtworzonej Pracowni architektonicznej lat 60-70-tych XX w. wybitnych śląskich projektantów arch. Henryka Buszko i arch. Aleksandra Franty, autorów m.in. Osiedla Tysiąclecia i „ Gwiazd” na osiedlu Roździeńskiego w Katowicach a także charakterystycznych „piramid” w Ośrodku Rekreacyjno-rehabilitacyjnym w Ustroniu.

 

Odwiedzenie Pracowni przybliży współczesnemu odbiorcy warsztat i atmosferę pracy poprzednich pokoleń architektów. Potężny kulman z betonowym wałem, ciąg desek kreślarskich, podświetlony stół do kopiowania projektów oraz oryginalne rekwizyty z lat 60 i 70 tych: rapidografy, przykładnice, suwaki logarytmiczne, kalki – w kilka sekund wprowadzają nas w miniony, lecz bardzo twórczy architektonicznie czas 2 połowy XX wieku.


- wizyty i zapoznania się ze zbiorami Archiwum Architektów IDA-BS, które gromadzi, opracowuje i udostępnia dokumentację projektową znanych i cenionych twórców powojennych Katowic i miast województwa śląskiego, w tym m.in: Henryka Buszko, Aleksandra Franty, Jerzego Gottfrieda, Juranda Jareckiego, Wiktora Lipowczana, Edwarda Kisiela, Tadeusza Pfüznera, Jerzego Witeczka, Mariana Zawiły i innych.

 

Więcej informacji o spacerze architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spacer Architektoniczny , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Nowoczesne prototypownie w zabytkowej fabryce papieru
Nowoczesne prototypownie w zabytkowej fabryce papieru

W Poznaniu zakończyła się inwestycja, z jednej strony polegająca na nadaniu nowej funkcji poprzemysł ...

Nagroda Roku SARP: najlepsze realizacje 2024
Nagroda Roku SARP: najlepsze realizacje 2024

6 czerwca 2025 roku podczas gali w Warszawie Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznał swoje nagr ...

Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza
Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza

W skalistym wąwozie niedaleko szwedzkiej cieśniny Skurusundet, w miejscu o trudnej topografii i boga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera