Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Noc Muzeów w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

 

Czas czytania: ~2 min


Podczas Nocy Muzeów będzie okazja zwiedzić modernistyczny gmach Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Na nocny spacer zaprasza Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Po gmachu oprowadzą Iga Herok-Turska i dr arch. Jacek Kamiński. Zbiórka: 14 maja 2022 o godz. 18:00, Biblioteka Śląska (Dom Oświatowy, ul Francuska 12 parter – hol główny.

 

Noc Muzeów w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

Budowę obiektu zainicjowało w 1924 roku Towarzystwo Czytelni Ludowych działających na terenie całej II. Rzeczypospolitej. Na ten cel przekazano fundusze pozyskane ze zbiórki pieniężnej zorganizowanej w całej Polsce na potrzeby rozwoju czytelnictwa w poszczególnych regionach kraju. Na Śląsku zebrana kwota była na tyle duża, że postanowiono wybudować nową, okazałą siedzibę. W 1927 roku rozpisano konkurs (zamknięty), do którego zaproszono pięciu architektów, i w którym zwyciężył projekt arch. Stanisława Tabeńskiego oraz arch. Józefa Rybickiego.

 

Oprócz poznania historii związanych z budową gmachu, powstaniem Biblioteki Śląskiej a także przyjrzenia się architekturze w kontekście szeroko pojętego modernizmu zapraszamy także do odwiedzenia w IDA-BS:
- odtworzonej Pracowni architektonicznej lat 60-70-tych XX w. wybitnych śląskich projektantów arch. Henryka Buszko i arch. Aleksandra Franty, autorów m.in. Osiedla Tysiąclecia i „ Gwiazd” na osiedlu Roździeńskiego w Katowicach a także charakterystycznych „piramid” w Ośrodku Rekreacyjno-rehabilitacyjnym w Ustroniu.

 

Odwiedzenie Pracowni przybliży współczesnemu odbiorcy warsztat i atmosferę pracy poprzednich pokoleń architektów. Potężny kulman z betonowym wałem, ciąg desek kreślarskich, podświetlony stół do kopiowania projektów oraz oryginalne rekwizyty z lat 60 i 70 tych: rapidografy, przykładnice, suwaki logarytmiczne, kalki – w kilka sekund wprowadzają nas w miniony, lecz bardzo twórczy architektonicznie czas 2 połowy XX wieku.


- wizyty i zapoznania się ze zbiorami Archiwum Architektów IDA-BS, które gromadzi, opracowuje i udostępnia dokumentację projektową znanych i cenionych twórców powojennych Katowic i miast województwa śląskiego, w tym m.in: Henryka Buszko, Aleksandra Franty, Jerzego Gottfrieda, Juranda Jareckiego, Wiktora Lipowczana, Edwarda Kisiela, Tadeusza Pfüznera, Jerzego Witeczka, Mariana Zawiły i innych.

 

Więcej informacji o spacerze architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spacer Architektoniczny, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera