Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym ocieplić poddasze w domu jednorodzinnym? 

 

Czas czytania: ~3 min


Do niedawna odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czym ocieplić poddasze, sprowadzała się w zasadzie do jednego materiału: wełny mineralnej. Obecnie jednak coraz większa liczba inwestorów decyduje się na dwuskładnikową pianę PUR Purios – materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, a przy tym bardzo trwały i produkowany na miejscu, w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej temu rodzajowi termoizolacji.

 

Ocieplenie poddasza pianą PUR

Ocieplenie poddasza pianą PUR – skuteczny sposób na zachowanie komfortu cieplnego w domu

Ocieplenie poddasza pianą PUR

Jeżeli zastanawiasz się, czym ocieplić poddasze, piana PUR może być optymalnym wyborem, i to z wielu powodów.

 

Nie ma znaczenia, czy na poddaszu chcesz wykonać ocieplenie międzykrokwiowe, czy też podłogowe, na przykład w celu zmniejszenia ucieczek ciepła z pomieszczeń położonych kondygnację niżej. W obydwu przypadkach piana PUR będzie optymalnym wyborem. Na strop można zaaplikować pianę zamkniętokomórkową – sztywny, odporny na ściskanie materiał, na którym następnie można ułożyć podłogę. Z kolei na połaci dachu, pomiędzy krokwiami, można użyć piany otwartokomórkowej, materiału lekkiego i paroprzepuszczalnego.

 

Piana świetnie izoluje zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami, a także przed hałasem, co jest szczególnie ważne w przypadku ocieplenia międzykrokwiowego.

 

Pianę można aplikować na dowolną, wcześniej przygotowaną powierzchnię. Deskowanie, membrana z tworzywa sztucznego, metal czy beton – nie ma to znaczenia. Piana ma doskonałą przyczepność do każdej z tych powierzchni.

Ocieplenie poddasza pianą PUR

Piana PUR jest termoizolacją bezspoinową, która na dodatek bardzo szczelnie wypełnia wszystkie trudno dostępne przestrzenie znajdujące się pod połacią dachową. W praktyce oznacza to, że w odpowiednio wykonanym ociepleniu pianą nie powinny pojawiać się żadne mostki termiczne.

 

Piana jest materiałem bezpiecznym i przyjaznym dla alergików. Nie rozwijają się w niej żadne mikroorganizmy, nie wydziela zapachów ani szkodliwych oparów, a także nie pyli. Ponadto piana otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna i nie magazynuje wilgoci, utrzymując odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Trwałość piany poliuretanowej, wykorzystywanej do ocieplenia poddasza, wynosi przynajmniej 25 lat. Jeżeli została prawidłowo zaaplikowana, to czas, w którym ten materiał zachowa swoje właściwości termoizolacyjne, będzie zdecydowanie dłuższy i może wynosić ponad 30 lat.

 

Prace ociepleniowe na poddaszu trwają łącznie maksymalnie kilka godzin. Niekiedy przygotowanie powierzchni pod natrysk piany trwa dłużej niż sam natrysk. A po przeprowadzeniu wszystkich prac nie zostają żadne śmieci czy resztki materiałów, jak się to dzieje, chociażby w przypadku styropianu.

Ocieplenie poddasza pianą PUR

Jaką pianę wybrać do ocieplenia poddasza?

Aby wszystkie wyżej wymienione korzyści płynące z wykorzystania piany do ocieplenia poddasza rzeczywiście się pojawiły, muszą zostać spełnione dwa kluczowe warunki.

 

Pierwszy polega na użyciu piany wysokiej jakości, najlepiej dwuskładnikowej, o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych. Drugi warunek dotyczy wykonania wszystkich prac zgodnie z wytycznymi producenta piany. A tych jest wbrew pozorom niemało – od przygotowania powierzchni roboczej oraz odpowiedniej mieszaniny składników, poprzez prawidłowe wykonanie natrysku, aż po ewentualne zabezpieczenie gotowej termoizolacji.

 

Obydwa warunki można spełnić korzystając z pomocy specjalistów polecanych przez firmę Purinova — producenta wysokiej jakości piany poliuretanowej Purios.

 

Materiały Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ocieplenie Domu, Technologie

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera