Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~4 min


Muzeum Śląska Opolskiego we współpracy z Oddziałem Opole SARP 27 kwietnia 2022 roku ogłosiły wyniki konkursu architektonicznego na projekt na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny.

 

Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Piotr Lewicki (architekt, SARP Kraków), przewodniczący sądu konkursowego, Dariusz Bajno (Muzeum Śląska Opolskiego), Iwona Wilczek (architekt, SARP Opole), Marcin Gałkowski (architekt, SARP Opole), Mariusz Tenczyński (architekt, SARP Opole), Małgorzata Adamowicz - Nowacka (architekt, SARP Opole), Marek Nowacki (architekt, SARP Opole).

 

Nowa bryła w wyjątkowym miejscu

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny ma zostać rozbudowane o nowy pawilon; po epoce wielkich inwestycji w obiekty kultury tego typu realizacji powstaje teraz w Polsce o wiele mniej, można zauważyć, że publiczni inwestorzy, przede wszystkim samorządy zaczęły koncentrować się na szukaniu budynków dla działań społecznych, centrów aktywności lokalnej, ośrodków aktywizujących mieszkańców. Nawet projekty dotyczące ponadregionalnych obiektów, jak rozbudowa teatru w Sosnowcu, miejsca pamięci na terenie dawnego obozu w Treblince czy siedziby ASP we Wrocławiu mają dziś mniejszą skalę i skromniejszą formę. Podobne oczekiwania mieli organizatorzy konkursu na projekt rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Nie tyle ze względu na finansowe oszczędności, ile na dominujący dziś w architekturze trend krojenia obiektów na miarę i unikania niepotrzebnych ekstrawagancji czy to pod względem skali, czy formy, i ten obiekt miał, jak to zapisano w regulaminie: „uwzględniać zarówno charakter przedsięwzięcia jak i wpasowywać się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w otoczenie i krajobraz, powinna zawierać elementy innowacyjne oraz uwzględniać uwarunkowania ekonomiczne określone przez Zamawiającego”. Ponadto od projektu i projektantów oczekiwano m.in. „ochrony środowiska naturalnego, dziedzictwa i dóbr kultury, (…) kształtowania przestrzeni publicznej, (...) obsługi komunikacyjnej, wyznaczające organizację ruchu, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, urządzeń komunikacji publicznej, miejsc parkingowych”.

 

Rozbudowa ukryta w krajobrazie

Sąd konkursowy spośród nadesłanych projektów zdecydował się wybrać dwa, docenione pierwszą i drugą nagrodą oraz przyznać cztery wyróżnienia równorzędne.

 

Pierwszą nagrodę przyznano pracowni P2PA (zespół autorski: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski) za projekt zakładający częściowe ukrycie kubatury pod ziemią. Części naziemne zaproponowano obłożyć kamieniami i wyposażyć w zielone dachy, dzięki czemu i one mają się lepiej stapiać z krajobrazem. Tak swój projekt opisują sami architekci: „Koncepcja projektowa (…) kładzie nacisk zarówno na aspekt przyrodniczy jak i antropogeniczny. Celem projektu jest odzwierciedlenie w obiekcie symboliki powstań w sposób, który nie zakłóci relacji z otaczającym krajobrazem ani go nie zdominuje. (…) Projektowany obiekt wykorzystuje i uwydatnia walory otaczającej przyrody oraz podkreśla wagę istniejącego Domu Polskiego. Podchodzi z szacunkiem do bezpośredniego otoczenia oraz stara się współgrać z kontekstem. Pozwala na obcowanie z naturalnym krajobrazem i daje przestrzeń, w której może wybrzmieć historyczne znaczenie zabytkowego budynku. Patrząc w dół wzgórza nowa część budynku jest prawie niewidoczna, stopniowo i delikatnie wyłaniając się ze stoku. Platformy zatapiają się w zieleni i opadają wraz z naturalnym spadkiem co pozwoliło na wprowadzenie liniowych, charakterystycznych doświetleń ich wnętrz. Rozbudowa Muzeum została zaprojektowana w oparciu o szacunek nie tylko dla skali i charakteru zabudowań w obszarze góry Św. Anny, ale również dla historycznego budynku. Wykorzystuje ona i uwydatnia walory otaczającej przyrody oraz podkreśla wagę istniejącego Domu Polskiego, dając przestrzeń, w której może wybrzmieć jego historyczne znaczenie”.

Drugą nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny otrzymała pracownia M.O.C. Architekci (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Julia Nikodem); m.in. „w uznaniu poszukiwań przestrzennych, w których wyniku powstała ciekawa kompozycja budynku wpisanego w krajobraz. Zaproponowane rozwiązanie obejmuje budynek rozbity na kilka prostopadłościennych brył, w znacznej mierze wkopanych w teren, na czym zyskuje kubatura istniejącego Domu Polskiego”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymały zespoły: Aleksander Wadas Studio Zygmunt Borawski

01 Architekci Roksana Przepiórkowska – Puchała

JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C. Jaworski

Bujnowski Architekci

Źródło: sarp.opole.pl, p2pa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera