Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kładka w Szprotawie - niezwykły projekt dla pieszych

 

Czas czytania: ~2 min


To pierwsza na świecie tego typu konstrukcja. Oddana do użytku w ubiegłym roku kładka piesza, rozpięta nad rzeką Szprotawa w centrum miasta Szprotawa została wykonana z łopaty turbiny wiatrowej. Hołdujący idei upcyklingu pomysł ma m.in. udowadniać, że można używać ponownie nawet obiektów pozornie tak trudnych do recyklingu czy użytkowania w innym celu, jak ogromne łopaty turbin wiatrowych.

 

Kładka w Szprotawie

Upcykling w projektowaniu

Upcyklingowa kładka na łopacie turbiny wiatrowej w Szprotawie pełni tę samą rolę, co licznie w Polsce projektowane ostatnio kładki piesze czy rowerowe (most w Siekierkach). Służy mieszkańcom, ale i turystom, pomaga podnosić atrakcyjność i wygodę poruszania się po mieście. Kładka w Szprotawie powstała obok przystani kajakowej i łączy centrum miasta z dworcem autobusowym, ma więc walory, które docenią zarówno mieszkańcy, jak i goście. Tę konstrukcję jednak przede wszystkim wyróżnia materiał, z jakiego została wykonana.

Kładka w Szprotawie

Na pomysł użycia niepotrzebnej już łopaty turbiny wiatrowej do budowy miejskiej kładki wpadł Andrzej Adamcio, właściciel firmy Anmet, zajmującej się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych, które do tej pory trudno było poddać recyklingowi. Kładka powstała przy współpracy z Zakładem Dróg i Mostów Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Autorem projektu architektonicznego jest Agata Pawlak, natomiast projekt wykonawczy i obliczenia sporządził inż. Robert Dudek. Na realizację projektu  Gmina Szprotawa pozyskała środki z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „Lubuska Baza Turystyczna”.

Kładka w Szprotawie

Nietypowa atrakcja turystyczna

Niezwykła kładka w Szprotawie ma 23 metry długości, 4,3 metra szerokości, a odległość między jej podporami wynosi 16,4 m. Kładkę podzielono na dwie części, z których jedna przeznaczona jest dla pieszych, druga – dla osób poruszających się rowerami. W centralnej części kładki pojawiło się siedzisko dla tych, którzy chcą spędzić na niej więcej czasu.

 

Kładka nie powstała by urzekać formą – poza swoją funkcją obiekt ma przede wszystkim być argumentem w debacie, jak ważne w naszych czasach jest szukanie zastosowania dla niepotrzebnych przedmiotów i materiałów, elementów, które straciły zastosowanie. W trzeciej dekadzie XXI wieku już powinniśmy wiedzieć, że produkowanie wciąż nowych rzeczy i wyrzucanie na śmietnik starych zbliża nas do zagłady naszej planety i najlepszym rozwiązaniem jest jak najdłuższe wykorzystywanie tego, co już istnieje. Budowa kładki i zarazem miejskiej atrakcji z fragmentu turbiny wiatrowej jest tego dobrym przykładem.

Kładka w Szprotawie

Projekt koncepcyjny

Kładka piesza - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Szpotawa
Inwestor: Gmina Szprotawa

Projekt: Akant Robert Dudek Szprotawa, Architekt Agata Pawlak Wrocław

Pomysł: firma „Anmet”

Wykonawca: PHU Dubiel Szprotawa

Realizacja: 2022

Źródło zdjęć: modernizacjaroku.org.pl; zary-zagan.regionalna.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna, Kładka Pieszo Rowerowa, Obiekt Architektoniczny, Hot

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera