Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ukryty potencjał parterowego domu. Jakie projekty domów wybrać myśląc o rosnących potrzebach rodziny?

 

Czas czytania: ~4 min


Wybierając projekty domów zazwyczaj skupiamy się na tym, co tu i teraz. Liczy się estetyka, ergonomia i ekonomia. Dom mam być elegancki, tani w budowie i dobrze zaprojektowany wewnątrz. Czy takie kryteria wystarczą, by dobrze wybrać nasz przyszły dom?

 

Moment podejmowania decyzji – właściwy wybór jest najważniejszy!

Podejmujemy decyzję zawsze w jakimś punkcie swojego życia. Gdy wybieramy dom na początku zakładania rodziny warto pomyśleć perspektywicznie i zdecydować się na taki projekt, który ma potencjał na przyszłość. Który może się zmieniać wraz z powiększaniem się naszej rodziny. Decyzja zawsze będzie się wiązała z aspektem ekonomicznym – wybierzemy tylko taki projekt domu, na który nas będzie stać – ale warto wiedzieć, że właściwy wybór pozwoli nam dostosowywać projekt do aktualnych potrzeb całej rodziny. Taką możliwość dają projekty domów parterowych z możliwością indywidualnej adaptacji poddasza.

Projekty domów parterowych

Dom przy Przyjemnej 30 bis

Dom parterowy – idealne rozwiązanie dla rodziny i małych dzieci!

Projekty domów parterowych, w swoich najbardziej ekonomicznych wariantach, to domy szybkie i tanie w budowie. Dlatego są często wybierane przez młode małżeństwa, które są u progu wspólnej przygody, czyli na początku zakładania rodziny. Otwarty układ parterowego domu pozwala mieć kontrolę nad całą dostępną przestrzenią. Nie boimy się, że dziecko spadnie ze schodów, bo ich nie ma. Nie musimy z nim biegać po schodach dziesiątki razy dziennie, bo wszystkie pokoje są na jednym poziomie. Dzieci, gdy już są starsze, uczą się, bawią i śpią za ścianą, nie w odległym pokoju na poddaszu. Wszystkie te czynniki wpływają na poczucie bezpieczeństwa, spokoju i harmonii w rodzinie. Jako rodzice mamy nad wszystkim kontrolę i nie boimy się o każdy krok naszych pociech. Pamiętajmy jednak, dzieci rosną, lub z czasem ich przybywa. Dobrze wybrany projekt zaspokoi potrzeby rodziny wtedy, kiedy liczy się czas i oszczędność oraz wtedy, gdy będzie potrzeba więcej miejsca. Dla młodych, na początku, najważniejszą rzeczą jest szybko zamieszkać na swoim i taką możliwość dają niewielkie domy parterowe. Gdy jednak rodzina się rozrasta potrzebujemy więcej miejsca. Z pomocą przychodzi poddasze, dotąd niewykorzystywane, które oferuje extra przestrzeń możliwą do zamieszkania.

Projekty domów parterowych

Dom przy Przyjemnej 25 bis

Parter to nie wszystko – extra poddasze jest extra!

Domy parterowe często nie wykorzystują potencjału, jaki jest ukryty pod samym dachem. Poddasza w takich domach są nieużytkowe i nie przystosowane do ewentualnej adaptacji. Myśląc o przyszłym wykorzystaniu dodatkowej powierzchni, dobrze będzie, jeśli wybierając zdecydujemy się na projekt domu ze stropem żelbetowym lub prefabrykowanym. Wtedy łatwiej dostosować poddasze do potrzeb mieszkaniowych. Istotne są również inne elementy, które możemy przewidzieć już na etapie wyboru konkretnego projektu domu. Decydując się na projekty domów parterowych warto wybierać takie, które od razu dają możliwość łatwiejszego dostosowania poddasza. Co wspiera adaptację, a nie stanowi wielkich kosztów na etapie wstępnej realizacji? Jest kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę.


Wybierając dom parterowy, z myślą o późniejszej adaptacji poddasza, zwróćmy uwagę, czy dom ma zaprojektowane schody. Projekty z gotowymi schodami oszczędzą nam dylematów, gdzie je umieścić w kompletnie, wykończonym już domu. Poza schodami warto wybierać takie projekty domów, które mają zaprojektowane okna w ścianach szczytowych (w przypadku domów z dachem dwuspadowym) lub okna połaciowe (w przypadku domów z dachem kopertowym). Doświetlenie to bardzo ważne kwestia, szczególnie na poddaszu, gdzie dociera mniej słońca ze względu na niewielką ilość możliwych otworów okiennych. Wspomnieliśmy już o stropie, ale warto to powtórzyć – solidny strop pozwoli bez dodatkowych wzmocnień wykonać ściany działowe na poddaszu. W niektórych sytuacjach pozwala on również podnieść cały dach w celu zwiększenia wysokości ścianki kolankowej. Taki strop to inwestycja droższa na początku, lecz warta realizacji, gdy o domu myślimy perspektywicznie.

Projekty domów parterowych

Dom przy Przyjemnej 29 bis

W projektach domów parterowych można zrobić wiele różnych udogodnień, by powiększającej się rodzinie mieszkało się lepiej. Myśląc o przyszłości warto raczej planować adaptację poddasza niż wykonanie piwnicy. Pod dachem zaaranżujemy przytulny pokój dla dziecka, w piwnicy, co najwyżej siłownię, czy lokal dla naszej firmy. Warto na etapie wyboru zdecydować się na projekty domów posiadające wspomniane rozwiązania. Schody, okna w ścianach szczytowych, solidny strop - z takimi domami poddasze w każdej chwili stoi przed nami otworem.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Domu, Domy Parterowe, Parterowe

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera