Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Festiwal Naturalnego Budowania 2022

 

Czas czytania: ~5 min


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego zaprasza na trzecią edycję Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu od 30 września do 2 października 2022. W programie wydarzenia m.in. spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawa połączona z targami. Wśród gości pojawi się wielu zagranicznych i krajowych ekspertów naturalnego budowania, m.in. Hubert Trammer, Magdalena Górska, Anna Zawadzka, Maciej Jagielak, Przemysław Raj.

 

III Festiwal Naturalnego Budowania

Głównymi tematami tegorocznej edycji Festiwalu będą naturalne materiały budowlane w praktyce – nie tylko budowanie z drewna, słomy, konopi i gliny, ale też stosowanie tych materiałów w termomodernizacji, remontach i architektonicznym „upcyclingu” – oraz Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ).

 

Program Festiwalu Naturalne Budownistwo

Pierwszy dzień (30 września, piątek) to oficjalne otwarcie festiwalu w Muzeum Architektury. To również okazja do zaprezentowania szczególnej roli naturalnego budownictwa w powstrzymywaniu antropogenicznej zmiany klimatu i zwalczaniu jej skutków. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Mastalski, ekspert projektowania „eko” pracujący na co dzień w uznanej duńskiej pracowni architektonicznej Henning Larsen. Mastalski, pełniący tam funkcję Associate Design Directora, podzieli się z uczestnikami Festiwalu swoim „skandynawskim”, a więc całościowym spojrzeniem na projektowanie miast i budynków.


Z kolei o zastosowaniu naturalnych materiałów budowlanych na przykładzie krajowych projektów opowiedzą m.in. Magdalena Górska, Michał Koziej i Przemysław Woś z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN).


Podsumowaniem pierwszego dnia festiwalu będzie dyskusja z udziałem projektantów „obu stron” – zarówno wykorzystujących materiały naturalne, jak i tych reprezentujących „mainstream” budownictwa. Eksperci odpowiedzą na pytanie, jak budować i mieszkać w czasach kryzysu klimatycznego i energetycznego.

 

Drugiego dnia (1 października, sobota) festiwal przeniesie się do Browaru Mieszczańskiego, w którym zaprezentowane zostaną wszystkie tajniki naturalnego budowania oraz wtórnego wykorzystania komponentów – do recyclingu, upcyclingu, remontów i przebudów. Prezentację o dużych projektach, realizowanych z wykorzystaniem materiałów z odzysku, przedstawi Christoph Müller ze szwajcarskiej firmy Zirkular.


Ważną częścią programu tego dnia, skierowaną przede wszystkim do osób myślących o budowaniu naturalnego domu, będą prezentacje w cyklu „Budowa krok po kroku” i te dotyczące planowania – tak budżetu, jak i własnoręcznej budowy. Doświadczeniem podzielą się m.in. Moritz Reichert, Michał Koziej, Jakub Włódarczak, Przemysław Raj i Ryszard Biliński z OSBN. To wyjątkowa szansa, by jednego dnia zobaczyć różnorakie procesy budowy domów – z prefabrykowanych paneli słomianych, jak i z kostek słomy, budynków z hempcrete (czyli betonu konopnego) oraz z gliny. Odbędą się też prezentacje o redukcji śladu węglowego, Nowym Bauhausie – europejskiej wizji zmian w architekturze, a także o projektowaniu permakulturowym oraz warsztaty i pokazy z zastosowania wypełnień hempcrete, kładzenia tynków glinianych i renowacji drewna. Na stoiskach przed budynkiem, w strefie otwartej, będzie można zobaczyć i dotknąć wielu naturalnych materiałów oraz porozmawiać z osobami, które je produkują i stosują.

 

Trzeci dzień festiwalu (2 października, Niedziela), również w Browarze Mieszczańskim) zostanie poświęcony tematowi kształtowania domów i ich otoczenia. Uczestnicy opowiedzą jak należy ogrzewać budynki i jak powinny one funkcjonować w kontekście energii (jej zużycia i pozyskiwania). Gościem specjalnym tego dnia będzie Sergiej Kovalenkov, znany też jako „Doctor Hemphouse”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów od budowania z konopi na świecie. Sergiej podzieli się swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy w Europie i Ameryce, a także opowie o swoich najnowszych projektach – budowach hempcrete powstających w zachodniej Ukrainie po to, by zapewnić dach nad głową ludziom uciekającym z rejonów objętych wojną.

 

O wadze detali w naturalnym budownictwie opowiedzą Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło, a Tomasz Mielczyński poprowadzi rozważania o roli energii w budynkach, a także o wadze powiązania domu z otoczeniem i życiem jego mieszkańców. W programie jest też spotkanie ze zdunem – Ryszard Buczek dostarczy gościom Festiwalu solidną porcję wiedzy o możliwościach ogrzewania współczesnych domów piecami masywnymi. Także tego dnia odbędą się warsztaty i pokazy, a strefa stoisk na zewnątrz pozostanie otwarta. Symbolicznym podsumowaniem całego Festiwalu stanie się z kolei spotkanie z osobami, które już mieszkają w domach powstałych z naturalnych surowców.

 

Dlaczego to cenne i piękne wydarzenie?

FNB to wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i networkingu dla architektów czy przedstawicieli firm budownictwa naturalnego oraz studentów. Na Festiwalu można poznać teorię – na wykładach, oraz praktykę – na warsztatach, dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy. Poprzednie edycje Festiwalu odbyły się w 2017 roku w Warszawie i 2019 roku w Łodzi.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez OSBN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy IOŚ-PIB projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie  materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

 

Festiwal Naturalnego Budowania to ogólnokrajowe i jedyne tego typu w Polsce wydarzenie gromadzące profesjonalistów i sympatyków budownictwa naturalnego. Jego celem jest popularyzacja naturalnych materiałów i technik budowania, a w dłuższej perspektywie zmiana kierunku rozwoju współczesnej architektury na zdrową, bardziej przyjazną środowisku i zrównoważoną.

 

Więcej informacji o Festiwalu Naturalnego Budowania znajdziesz na stronie organizatora.

 

Jesteśmy patronem medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera