Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykłe muzeum najlepszym budynkiem z cegły w konkursie Brick Award 2022

 

Czas czytania: ~4 min


9 czerwca 2022 roku podczas uroczystej gali w Wiedniu zostały wręczone nagrody w cenionym międzynarodowym plebiscycie Brick Award. Historia tego konkursu sięga 2004 roku – wtedy po raz pierwszy firma Wienerberger, jeden z wiodących producentów ceramiki budowlanej, zorganizowała przegląd wzniesionych z użyciem cegły lub innych produktów ceramicznych realizacji z całego świata. Co ważne – nie musiały pochodzić od tegoż producenta. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na możliwości, jakie daje naturalny, bliski człowiekowi i ekologiczny materiał, jakim jest cegła.

 

Wyniki konkursu Brick Award 2022

CEO Wienerberger AG, Heimo Scheuch

Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

Konkurs Brick Award jest w Polsce znany od lat, od lat także odbywa się jego polska wersja, w ramach której wybierane są obiekty reprezentujące później nasz kraj w międzynarodowym wydaniu plebiscytu. Jednak naprawdę głośno o konkursie w Polsce zrobiło się w 2020 roku, kiedy to główną nagrodę Brick Award 2020 zdobyła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, projekt biur BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

 

Odbywający się w cyklu biennale konkurs Brick Award docenia budynki w kilku kategoriach tematycznych: „Feeling at home” dotyczy zabudowy jednorodzinnej i małych osiedli, „Living together” – większych zespołów mieszkaniowych, „Working together” – przestrzeni miejsc pracy, „Sharing public spaces” – przestrzeni publicznych i wspólnych, a „Building outside the box” – rozwiązań nietypowych, innowacyjnych. W czasie gali podsumowującej tegoroczną edycję konkursu, która odbyła się 9 czerwca w zabytkowej (i ceglanej) dawnej zajezdni tramwajowej w Wiedniu szef firmy Wienerberger AG, Heimo Scheuch, podkreślał, jak zmieniają się priorytety oceniającego projektu jury, ale i architektów. Żyjemy w coraz bardziej niespokojnych czasach, w których poszukiwanie nowych form architektury nie dotyczy spraw estetycznych, a etycznych. „Musimy projektować i budować lepszy świat”, mówił Heimo Scheuch, zauważając, że katastrofa klimatyczna, pandemia, wojna w Europie – wszystkie te zdarzenia muszą zmienić i zmienią nasze postrzeganie architektury. Co ciekawe, szef firmy Wienerberger zauważył też, że na podstawie nadesłanych na konkurs projektów można wysnuć wniosek, że najciekawsze poszukiwania nowych form i rozwiązań w architekturze odbywają się obecnie poza kontynentem europejskim czy Ameryką Północną.

Wyniki konkursu Brick Award 2022

Zabytkowa zajezdnia tramwajowa - miejsce gali Brick Award

Wyniki konkursu Brick Award 2022

Zabytkowa zajezdnia tramwajowa - miejsce gali Brick Award

Dowodem na to może być fakt, że główną nagrodę oraz laur w kategorii „Sharing public spaces” zdobyła realizacja z Chin. To projekt pracowni Studio Zhu Pei – muzeum, zbudowane w mieście o wielowiekowej tradycji produkcji porcelany. Jingdezhen Imperial Kiln Museum otrzymało niezwykłą formę ośmiu różnej długości ceglanych, przypominających kształtem cygara „tuneli”, które stanowią naziemną oprawę dla zlokalizowanych głównie poniżej poziomu gruntu sal muzealnych. Organiczne ceglane struktury otacza surowa, minimalistyczna przestrzeń publiczna, dziedzińce, sadzawki, przeszklenia wpuszczające światło do muzealnych wnętrz. Do budowy tych brył architekci wykorzystali cegły z rozbieranych pieców do wypalania porcelany, zachowując w ten sposób pewną ciągłość historii.

Nietypowa, prawie abstrakcyjna forma budowli pasuje też do znajdujących się w pobliżu cennych ruin fabryki porcelany z dynastii Ming. Chiński budynek otrzymał w tym roku także nagrodę w kategorii „Building outside the box”. To Tsingpu Yangzhou Retreat w mieście Yangzhou. To dzieło pracowni Neri&Hu Design and Research Office. W miejscu dawnej wioski rybackiej powstał hotel w twórczy, a zarazem pełen szacunku sposób wykorzystujący relikty dawnej, historycznej zabudowy.

Najpiękniejsze budynki z cegły

Brick Award 2022 w kategorii „Living together” otrzymał zespół zabudowy mieszkaniowej przy Rue Danton, w położonym na przedmieściach Paryża mieście Pantin we Francji. W skład zespołu weszło 88 lokali mieszkalnych oraz jedno pomieszczenie usługowe do wynajęcia. Projekt powstał w pracowni Avenier Cornejo Architects. Trzy budynki wzniesiono z cegły o różnym kolorze, dzięki czemu nie wydaje się ono monotonne.

W drugiej związanej z mieszkalnictwem kategorii „Feeling at home” nagrodę otrzymał dom o nazwie „The House that Inhabits”, zrealizowany w miejscowości Babahoyo w Ekwadorze wg projektu kolektywu Natura Futura, który swoimi projektami chce proponować nowe, bardziej przystające do współczesności formy zamieszkiwania w mieście. Taki też jest „The House that Inhabits”, łączący w sobie miejsca do pracy, handlu, edukacji, a przede wszystkim do mieszkania.

W kategorii „Working Togehther” uznanie jury zdobyła szwajcarska pracownia Baumschlager Eberle Architekten, za budynek biurowy 2226 Emmenweid, w mieście Emmenbrücke. Surowa w wyrazie budowla jest szczelna i samą swoją bryłą zapewnia wewnątrz doskonałe warunki termiczne czy oświetleniowe. Jednocześnie jednak ten chłodny, minimalistyczny gmach architekci wyposażyli w elementy nadające mu indywidualny charakter i smak.

Źródło: brickaward.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera