Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – nowa perła Katowic

 

Czas czytania: ~4 min


Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jeszcze niedawno gnieździł się w wynajmowanych i niedostosowanych do potrzeb studentów budowlach. W końcu udało się na potrzeby uczelni pozyskać działkę w centrum miasta, w pobliżu uczelnianego kampusu. Ulokowana wśród gęstej zabudowy, zawierająca ponadto na swoim terenie zabytkowy obiekt stanowiła spore wyzwanie.

 

ysGJmu4P4KlB8xYpYzPd0uqEpOKQDZmq53iPST4qAs9NimWr995ljA5RVSfp_171030-writv-4062-4064jpg.jpg
89eZBL5PXPF9HFzJnI4O1Z7GrGyyg4D9NpkDeMaad9rx9YmJlZQ2XZ4UmU0r_171030-writv-3978-3984jpg.jpg

Na Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w 2011 roku rozpisano konkurs. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja, nadesłana wspólnie przez pracownie BAAS z Barcelony i Grupa 5 Architekci z Warszawy; na etapie tworzenia projektu budowlanego do tego zespołu dołączyło także katowickie biuro Małeccy Biuro Projektowe. Budynek wzbudzał zainteresowanie już na etapie budowy, gdy jego budowa się zakończyła – gmach został bardzo dobrze przyjęty.

cxPMLvhivAc9oOLi7dBUcei2gQEadqKaf09O5owA9goDUjEGASbzE4mlDYxw_171030-writv-4075jpg.jpg
hxTRQR4DGU47YnFXtNkIeNbjxHDrpwhWxEmAa7mCR8GsFDFR8vGAPlkTxiaA_171030-writv-4113jpg.jpg

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest typową plombą: został wpisany w gęstą zabudowę, zintegrowany z istniejącymi wcześniej obiektami. „Strategią autorów nie było zbudowanie ikony, lecz uzupełnienie fragmentu  miasta. Należało przyjrzeć się temu, co istnieje, odkryć, dlaczego jest wyjątkowe, a potem nadać mu szczególną atmosferę i osobowość. Nowa architektura miała tu odegrać rolę tła wypełniając zastaną miejską przestrzeń w sposób naturalny” - piszą o swojej idei sami architekci.

reMXVxODcgQwbIDYceH1yRgev8MGExLtiIgrbjMVBR1tETa7GXHikKV7wwe7_171209-writv-4561jpg.jpg
8cdLwWgJF14mgDOmvIVpxppyux8wwzjPXcvdLKfanTMDZ2eHLGlkQPLwjeIe_171209-writv-4600jpg.jpg

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego został wkomponowany w istniejący kwartał zabudowy, co więcej dopasowano go do niej nie tylko gabarytami czy wysokością, ale również budulcem – wzniesiono go bowiem z szarej cegły. W ten sposób udało się harmonijnie połączyć nowy gmach z istniejącym na działce starym budynkiem mieszkalnym, śląskim familokiem, który stał się teraz integralną częścią uczelnianej budowli.

nUwbn9Pa8H9L7YWMU1rO2QWp7iDRt1B68fL8A6xrwCFFfdarGk1QwZmfHA8i_171209-writv-4611jpg.jpg
BZeWSyHRWZZeIwit41QxUi1EwaKRZ37XDHYyIK7z4EYoAD7Fs4mNMeEhFmgm_171209-writv-4667-4672jpg.jpg

Ażurowa, ceramiczna fasada Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego stała się znakiem rozpoznawczym budowli. „Elewacje wykonane z setek ażurowych kształtek ceramicznych stanowią  kwintesencje idei projektu polegającej na współczesnej europejskiej interpretacji charakteru tradycyjnej śląskiej zabudowy” - tłumaczą architekci. U podstaw pomysłu stało iberyjskie rozwiązanie tworzenia „firanek”, ażurowych elewacji – zasłon, chroniących wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tym wypadku rozwiązanie to dostosowano do miejscowych realiów, czyniąc z niego rozpoznawalny detal.

TzUhxCkZOsvfBIwZidTVmvUxRlECSbuaKrvwwDsnGXaBH2wNzNod6ypy239H_171210-writv-4707jpg.jpg
4819i3kbMQp67dZTdelhY6RH0xT83JjBzV5zXpNYXtXlqEZ8yurlqqjUU5bX_171210-writv-4752jpg.jpg

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest także obiektem przyjaznym studentom. Na wewnętrzny dziedziniec, doskonale służący do integracji użytkowników i sprawiający, że „ulica przenika do budynku, a uczelnia wychodzi na ulicę”. Wiele uwagi poświęcono zmysłowym efektom świetlnym, na które bardzo wrażliwi są wszak uczący się tu filmowcy. Spójny charakter całego budynku zapewnia użycie cegły także w jego wnętrzach. „Największym wyzwaniem projektantów było dostrzeżenie piękna starej, zniszczonej tkanki, która w niemy sposób opowiada swoją historię, zaproszenie jej do współtworzenia nowej przestrzeni, czy to przez inkorporację do nowego budynku, czy przez otwarcie widoków i przeszkleń na wewnętrzne podwórza i oficyny otaczających budynków” - podsumowują swój projekt architekci.

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Lokalizacja: Katowice, ulica Świętego Pawła 3
Inwestor: Uniwersytet Śląski

Autorzy projektu konkursowego: BAAS, architekci Jordi Badia (główny projektant), Jordi Framis (architekt prowadzący), Alba Azuara (architekt prowadzący); Grupa 5 Architekci, architekci  Mikołaj Kadłubowski (główny projektant), Rafał Zelent, Krzysztof Mycielski, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Rafał Grzelewski

Autorzy koncepcji pokonkursowej, projektu budowlanego i wykonawczego: BAAS: Jordi Badia (główny projektant), Jordi Framis (architekt prowadzący), Grupa 5 Architekci: Mikołaj Kadłubowski, Rafał Zelent (główny projektant), Krzysztof Mycielski, MAŁECCY biuro projektowe: architekci Wojciech Małecki (główny projektant), Joanna Małecka, Anna Siwińska (architekt prowadząca)

Współpraca: BAAS: architekci Mireia Monràs, Daniel Guerra, Raül Avilla, Joan Ramon Pastor, Cristina Luis, Mariona Guàrdia, Rafael Berengena, Xavier Gracia, Enric Navarro, Gonzalo Heredia, Carla Llaudó, Eva Olavarria; Grupa 5 Architekci: architekt Kacper Gronkiewicz; MAŁECCY biuro projektowe: architekci Adam Skrzypczyk, Mariusz Okrajek, Tomasz Bąbski, Adrianna Frelich-Mszyca, Adam Malczyk, Anna Muras

Architektura wnętrz: BAAS, Grupa 5 Architekci, MAŁECCY biuro projektowe

Konstrukcja: Pracownia Inżynierska Czesław Hodurek (konstrukcja budynku) - Czesław Hodurek, Kamil Jędrzejek, Andrzej Soboń, Janusz Kaletka; Nova Sp. z o.o. (konstrukcja elewacji)– Paweł Theiss.

Generalny wykonawca: MOSTOSTAL Zabrze, Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego

Powierzchnia terenu: 2258 m2

Powierzchnia zabudowy: 1924 m2

Powierzchnia użytkowa: 4806 m2

Powierzchnia całkowita: 7035 m2

Kubatura: 26 668 m3

Projekt konkursowy: 2011

Projekt: 2011 - 2014

Realizacja: 2014 - 2017

Koszt inwestycji: ok. 38 500 000 PLN

Zdjęcia: Jakub Certowicz, dzięki uprzejmości pracowni Grupa 5 Architekci

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera