Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa wieża w Warszawie?

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec maja 2022 roku światło dzienne ujrzał projekt wieżowca, który na działce przy Placu Zawiszy, w rozwidleniu Alej Jerozolimskich i ulicy Grójeckiej chce zbudować firma Ghelamco. Trwa właśnie opracowywanie planu miejscowego dla tej części Warszawy – wizja wniesienia w tym miejscu drapacza chmur została to tegoż planu wpisana.

 

Projekt wieżowca w Warszawie

Kontrowersyjny projekt dla Warszawy

Za projekt wysokościowca odpowiada pracownia JEMS Architekci, spod kreski której wyszedł m.in. zespół biurowy Generation Park, którego najwyższa bryła jest nominowana w tym roku do Nagrody Prezydenta m. st. Warszawy. Na razie znana jest wstępna wizja 130-metrowej budowli, którą dla działki przy jednym z bardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych w centrum Warszawy rysują architekci.

Projekt wieżowca w Warszawie

Położony w centrum Warszawy Plac Zawiszy, wbrew swojej nazwie nie jest placem, a gigantycznym skrzyżowaniem, wokół którego prawie nie ma tradycyjnej zabudowy. Architektoniczny chaos, korki, beton, przestrzeń bardzo nieprzyjazna dla pieszych – to definiuje dziś Plac Zawiszy. Na pewno temu miejscu potrzebna jest gruntowna przemiana, aby stało się ono miejską przestrzenią. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy stworzy ją górujący nad okolicą wieżowiec. Bo pomysł zbudowania na trójkątnej działce między Alejami Jerozolimskimi a Grójecką wysokiego budynku wzbudził wiele kontrowersji. Bo choć z jednej strony od coraz gęściej zabudowanej wieżowcami biznesowo-biurowej Woli miejsce to dzieli zaledwie kilkaset metrów, to pierzeje ulicy Grójeckiej tworzą o wiele niższe domy, nad którym nowy biurowiec będzie z pewnością drastycznie górował. Autorzy tej koncepcji podkreślają, że nowa bryła ma mieć układ schodkowy, z najwyższą częścią zlokalizowaną przy samym Placu Zawiszy, a niższą, 108-metrową ustawioną wzdłuż pierzei Grójeckiej. Ponadto niektóre z elewacji mają pokryć wertykalne ogrody.

Projekt wieżowca w Warszawie
Projekt wieżowca w Warszawie

Nowoczesny drapacz chmur

Debata dotycząca budowy kolejnych wysokościowców w Warszawie toczy się od dawna; mimo że wiele tego typu obiektów już w stolicy powstało, wciąż trudno oprzeć się wrażeniu, że budowane są one w przypadkowych miejscach, że nie udało się na czas opracować urbanistycznej strategii dotyczącej ich lokalizowania, przez co kolejne wieże rosną w oparciu o tzw. „wuzetki” (decyzje o warunkach zabudowy), a więc nierzadko w miejscach, w których raczej tak wysokie obiekty nie powinny powstawać. Na budowę drapacza chmur przy Placu Zawiszy także niegdyś została wydana „wuzetka”, została jednak zaskarżona i sprawa jest w toku. W stolicy jest pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników budowania tu kolejnych wysokich budynków. Właściwie każdy kolejny tego typu projekt wzbudza dyskusje i obawy. W tym wypadku mogą się one wydawać uzasadnione, bo wpisanie wieżowca w plan miejscowy rejonu Placu Zawiszy nie jest pomysłem miejskich urbanistów, a dewelopera, który posiadawszy „wuzetkę” na tę inwestycję może żądać ogromnego odszkodowania, jeśli jego projekt w planie miejscowym się nie znajdzie. Nie tak chyba powinno wyglądać planowanie miasta?

 

Źródło: ghelamco.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca, Projekt Architektoniczny, Projekt Biurowca

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera