Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

 

Czas czytania: ~3 min


Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpisał się w krajobraz warszawskiej Woli, która w ostatnich latach została gęsto zabudowana obiektami biurowymi. Dawną przemysłową zabudowę tej stołecznej dzielnicy zastąpiły nowoczesne gmachy ze szkła i stali, wśród których dużą część stanowią wieżowce.

 

Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie
Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie

Projekt dla dzielnicy biurowej

Kompleks Generation Park X, Y, Z stanął w miejscu rozebranych zabudowań dawnej centrali Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, która po przebudowie w latach 2002-2014 pełniła funkcję Instytut Pamięci Narodowej. W chwili, gdy pochodzące z drugiej połowy XX wieku zabudowania znikały, aby ustąpić miejsca nowym gmachom, na sąsiedniej działce rosła wieża Warsaw Spire, a w okolicy – także w miejscu wielu rozbieranych starych budynków przemysłowych i biurowych – powstawały kolejne nowoczesne siedziby zagranicznych firm. Dziś trzy budynki kompleksu  Generation Park stanowią już część gęstej, biznesowej zabudowy.

Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie
Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie

Budynek Y, należący do kompleksu Generation Park znalazł się w finale konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w 2022 roku. Liczący 140 metrów wysokości obiekt stanowi dominantę i najważniejszy element kompleksu (w wieżowcu znajduje się połowa z oferowanej przez Generation Park powierzchni użytkowej). 37 kondygnacji biurowych architekci zamknęli tu w bardzo prostej bryle o klarownej, uporządkowanej kompozycji podziałów elewacyjnych; podobny układ zyskały także dwa niższe towarzyszące wieżowcowi obiekty. Dla wygody pracowników budynku powstały tu m.in. przestrzenie typu „sky-office”, o podwójnej wysokości czy zlokalizowany na 35. piętrze taras wypełniony roślinami.

Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie
Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie

Wieża z dodatkami

Jednak tym, co najbardziej wyróżnia ów kompleks, jest fakt zastosowania tu szeregu proekologicznych rozwiązań (inwestor mówi, że to „najbardziej zielony biurowiec w Warszawie”), które pozwalają na oszczędzanie i retencję wody czy ograniczenie zużycia energii. W kompleksie zadbano także o dostępność – miano „Budynku bez barier” wskazuje na to, że wygodnie mogą z niego korzystać także osoby z niepełnosprawnościami. Architekci odpowiedzialni za projekt kompleksu zadbali także o jego otoczenie: wokół biurowców udało się stworzyć przestrzeń publiczną. „Od początku formułowania założeń tego projektu bardzo dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom jakości przestrzeni publicznej: stworzeniu miejskiego skweru, pasażu pieszego, który pozwoli na przechodzenie od strony ronda Daszyńskiego w kierunku ulicy Grzybowskiej. W ramach oswajania projektu z miastem, na wolnym od zabudowy fragmencie działki w cieniu rosnących drzew, udało się zaaranżować zalążek miejskiego placyku, miejsca, gdzie można zatrzymać się na chwilę, by z kubkiem kawy odpocząć w biegu” – tłumaczył współautor projektu, Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci. Atrakcją tej przestrzeni jest zastosowany tu tzw. zielony beton, czyli nawierzchnia pochłaniająca smog i samooczyszczająca się.

Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z w Warszawie

Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, Rondo Daszyńskiego 4

Inwestor: Spółka biurowa Skanska

Projekt architektoniczny: JEMS Architekci

Zespół autorski: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski, Andrzej Sidorowicz, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Marcin Citko, Paweł Gozdyra, Jan Jaworski, Justyna Kościańska, Karol Krawczyk, Marta Najder

Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.

Powierzchnia najmu: 88 000 m2

Powierzchnia najmu budynku Y: 47 600 m2

Realizacja: 2021
Zdjęcia: Piotr Ostrowski, skanska.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec, Budynek Biurowy, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera