Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz-architektka i urbanistka - wystawa architektoniczna

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę poświęconą Helenie Kurcyusz, polskiej architektce urbanistce, malarce, a także animatorce kultury w powojennym Szczecinie. Wernisaż odbędzie się 28 czerwca 2022 o godz. 18.00 w Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Księcia Mściwoja II 8.

 

Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz-architektka i urbanistka

Wraz z końcem drugiej wojny światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych podjęto wysiłek organizacyjny, mający na celu gospodarcze i społeczne scalenie ziem dawnych z pozyskanymi terenami wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej.

 

Zagospodarowanie obszarów poniemieckich utrudnione było jednak przez brak wykwalifikowanej siły roboczej, w tym przede wszystkim inteligencji z wykształceniem inżynierskim i ekonomicznym. Tym bardziej istotną rolę odgrywały osoby podejmujące się trudu adaptacji w obcych, często niezwykle trudnych warunkach, tworząc podwaliny pod budowę tożsamości nowych mieszkańców regionu. 

 

Jedną z nich była Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka urbanistka, malarka, a także animatorka kultury w powojennym Szczecinie. Była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w czasie drugiej wojny światowej brała udział w obronie Warszawy, a następnie działała w konspiracji – Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. W 1942 r. została aresztowana i przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd w 1944 r. przetransportowano ją do Ravensbrück, a następnie Neubrandenburga, gdzie doczekała wyzwolenia. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Szczecinie i podjęła pracę jako współorganizatorka służby budowlanej na terenie miasta, działała w komisji ds. nazw ulic miasta, a także przeprowadzała inwentaryzację ocalałych zabytków Szczecina (m.in. odkryła sarkofagi książęce na Zamku Książąt Pomorskich). W lipcu 1946 r. Kurcyuszowa została powołana na stanowisko Głównego Urbanisty Województwa Szczecińskiego, które piastowała do 1960 r. W późniejszym okresie pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej. Była również współorganizatorką Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie. W pracy zawodowej współtworzyła uproszczone plany zagospodarowania przestrzennego miast ówczesnego województwa szczecińskiego, a także była autorką szeregu projektów planów miejscowych. Poza pracą aktywnie działała w szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP). 

 

Choć od śmierci Heleny Kurcyuszowej upłynęło blisko ponad dwadzieścia lat, to w pamięci wielu szczecinian nadal stanowi ona jedną z wyjątkowych kobiet, które zapisały się nie tylko w historii lokalnej, lecz także ogólnopolskiej. W trudnej rzeczywistości powojennej, dzięki silnej osobowości i ogromnej determinacji, jako jedna z nielicznych wówczas osób potrafiła w pełni wykorzystać swoje kompetencje zawodowe. Nie sposób przy tym nie docenić jej wkładu w organizację oraz rozwój szczecińskiej architektury i urbanistyki, których obecny stan z całą pewnością nie mógłby być tak znaczący, gdyby nie jej poświęcenie i zaangażowanie. 

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Cykl wykładów:
2 LIPCA 2022, 12.00
Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka – spacer kuratorski
dr Anna Lew-Machniak

30 LIPCA 2022, 12.00
Helena Kurcyusz – dama Szczecina. Historia rodziny
Małgorzata Peszko

20 SIERPNIA 2022, 12.00
Obozowe doświadczenia Heleny Kurcyusz
dr Anna Lew-Machniak

10 WRZEŚNIA, 12.00
Architektura i urbanistyka Pomorza Zachodniego. Rzecz o Helenie Kurcyusz
Małgorzata Peszko

 

Działania edukacyjne:
Kilka wspomnień o Helenie Kurcyuszowej – quiz do wystawy
Z Heleną Kurcyusz Ku Słońcu. Akwarelowy Szczecin – warsztaty plastyczne dla dzieci
Szczecinianie znani i nieznani – Helena Kurcyusz – lekcja muzealna
Drzewo genealogiczne mojej rodziny. Wspomnienie o więzionych w niemieckich obozach zagłady – konkurs literacko-plastyczny dla rodzin lub dorosłych.

 

 

Więcej informacji o wystawie prac znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wystawa Architektury, Wystawa Prac

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera