Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł właściciel kontrowersyjnych hoteli

 

Czas czytania: ~2 min


Tadeusz Gołębiewski urodził się w 1943 roku; uczył się w technikum cukierniczym, później skończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dziś to Szkoła Główna Handlowa). W 1966 roku założył rodzinną formę cukierniczą, którą przez kolejne dekady rozrosła się do dużego przedsiębiorstwa. W podwarszawskim Radzyminie fabryka ciastek Tago działa i rozwija się do dziś, a jej produkty można kupić w całym kraju.

 

Tadeusz Gołębiewski

Tadeusz Gołębiewski

Nowoczesne bryły hotelowe

Jednak Tadeusz Gołębiewski nie poprzestał na działalności w tej jednej branży. Sam mówił w wywiadach, że zawsze marzył o rozwijaniu sieci hoteli. I tak w 1991 roku powstał pierwszy z nich. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach na początku lat 90. był dość rewolucyjny, uderzał nie tylko skalą (573 pokoje), ale i wyposażeniem – w tamtych czasach nie było w Polsce jeszcze wielu hoteli z basenami, strefą spa, własną przystanią, salonem gier, rozbudowaną przestrzenią konferencyjną.

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Mikołajkach

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Mikołajkach

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Mikołajkach

W następnej kolejności Tadeusz Gołębiewski zbudował nazwane swoim nazwiskiem hotele w Białymstoku, Karpaczu i w Wiśle. Białostocki obiekt prezentuje się dość standardowo, jednak gmachy w Karpaczu i Wiśle już na etapie projektu wzbudzały kontrowersje. Niezwykle malowniczo położone w obu wypadkach swoją niespotykaną skalą przytłaczają krajobraz, dominują nad okoliczną zabudową, trudno powiedzieć, że wpisują się w kontekst pejzażowy. Oba hotele są ogromne, ten w Wiśle mieści 560, w Karpaczu – 880 pokoi. W obu potężne budowle otaczają parkingi oraz kompleksy basenów, placów zabaw, przestrzeni rekreacyjnych dla gości. Swoją dość toporną architekturą nie starają się też prowadzić dialogu z lokalną tradycją budowlaną. Mimo licznych zastrzeżeń, jakie względem tych inwestycji kierowali urbaniści, znawcy architektury, ale i obrońcy przyrody, hotele cieszą się ogromną popularnością, są oblegane, chwalą się nimi gminy.

Kolos nad morzem

Największe jednak emocje Tadeusz Gołębiewski wzbudził kilka lat temu, kiedy światło dzienne ujrzała jego kolejna inwestycja – Hotel Gołębiewski w Pobierowie. Sam właściciel nazywał ten obiekt „małym Dubajem”, podkreślając, że będzie to największy hotel w Polsce. Budowa tego gmachu dobiega końca, zapewne pierwsza część obiektu zostanie otwarta jeszcze latem tego roku. Hotel ma oferować 1200 pokoi oraz dziesiątki atrakcji tak dla rodzin, jak firm, które chciałyby tu organizować szkolenia i konferencje. O tym obiekcie debata w mediach toczyła się i toczy nadal, wzbudzając ogromne emocje. Hotelowy kolos stanął bowiem w środku nadmorskiego lasu, tuż przy plaży, w miejscu, w którym mało kto spodziewa się zabudowy o takiej skali. Dla jednych ta inwestycja ma uatrakcyjnić polskie wybrzeże, przyciągnąć tam więcej turystów, przybliżyć je skalą do zachodnich kurortów. Inni uznali to przedsięwzięcie za wyjątkowo szkodliwe, wręcz barbarzyńskie, tak dla pomorskiego krajobrazu, środowiska, jak dla jakości przestrzeni oferowanej przez niedużą miejscowość, jaką jest Pobierowo.

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Pobierowie

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Pobierowie

Hotele Tadeusza Gołębiewskiego

Hotel Gołębiewski w Pobierowie

Śmierć właściciela kontrowersyjnych hoteli wzbudziła na nowo te debaty. Pytanie, czy poza rozbudzaniem emocji mają one szansę przynieść jakiś skutek.

 

Źródło zdjęć: golebiewski.pl, wzp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hotel

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera