Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

 

Czas czytania: ~2 min


W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na przygotowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego budynku i wystawy stałej w Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki we wsi Okopy na Podlasiu. Równo rok później architekci złożyli wniosek o pozwolenie na budowę.

 

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum wyjątkowej postaci

Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie kolejną z placówek muzealnych, jakie wyszły spod kreski Mirosława Nizio, który spośród polskich architektów stał się właściwie w ostatnich latach specjalistą od projektowania muzeów, miejsc pamięci i przestrzeni honorujących ważne postacie i zdarzenia. Dowodem nie tylko powszechnie znana ekspozycja w Muzeum Polin w Warszawie, ale i placówki w Chmielniku, muzeum w Michniowie czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, rodzinnej wsi tragicznie zmarłego duchownego, będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i jak zapewniają jego przedstawiciele, będzie gotowe za trzy lata. Pracownia Mirosława Nizio, która będzie sprawować także nadzór nad realizacją, projektuje zarówno muzealny budynek, jak i ekspozycję, która znajdzie się wewnątrz. Warto przypomnieć, że pomysł zbudowania muzeum w Okopach zainicjowała Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, założona przez Józefa Popiełuszkę, czyli brata księdza  Jerzego.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Archetypiczna, ale nowoczesna bryła

W Okopach powstanie obiekt o ponadczasowej formie, którego ideą jest pielęgnowanie pamięci o postaci ks. Jerzego, jego życiu i duchowym dziedzictwie. Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek” – piszą o swoim projekcie sami architekci. Inspiracją dla budowli były przydrożne kaplice, wiejskie chałupy i tradycyjne kościoły Podlasia i Mazowsza.  W bryle muzeum będzie się można doszukać archetypicznych kształtów, rozpoznawalnych i mocno zakorzenionych w naszej kulturze. Podobne znaczenie ma mieć zastosowanie kruszywa kamiennego czy żwiru, materiałów występujących lokalnie. Budowla nie będzie jednak „udawała” wiejskiej zabudowy, jej prosta, surowa, chłodna forma zostanie zakorzeniona w estetyce rodem z XXI wieku.

 

Inwestycja kosztować ma ok. 15-20 mln zł i będzie współfinansowana z budżetu państwa. Według wstępnych planów Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte w 2024 roku.

 

Źródło: nizio.com.pl, muzeum.bialystok.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Muzeum, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera