Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

 

Czas czytania: ~2 min


W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na przygotowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego budynku i wystawy stałej w Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki we wsi Okopy na Podlasiu. Równo rok później architekci złożyli wniosek o pozwolenie na budowę.

 

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum wyjątkowej postaci

Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie kolejną z placówek muzealnych, jakie wyszły spod kreski Mirosława Nizio, który spośród polskich architektów stał się właściwie w ostatnich latach specjalistą od projektowania muzeów, miejsc pamięci i przestrzeni honorujących ważne postacie i zdarzenia. Dowodem nie tylko powszechnie znana ekspozycja w Muzeum Polin w Warszawie, ale i placówki w Chmielniku, muzeum w Michniowie czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, rodzinnej wsi tragicznie zmarłego duchownego, będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i jak zapewniają jego przedstawiciele, będzie gotowe za trzy lata. Pracownia Mirosława Nizio, która będzie sprawować także nadzór nad realizacją, projektuje zarówno muzealny budynek, jak i ekspozycję, która znajdzie się wewnątrz. Warto przypomnieć, że pomysł zbudowania muzeum w Okopach zainicjowała Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, założona przez Józefa Popiełuszkę, czyli brata księdza  Jerzego.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Archetypiczna, ale nowoczesna bryła

W Okopach powstanie obiekt o ponadczasowej formie, którego ideą jest pielęgnowanie pamięci o postaci ks. Jerzego, jego życiu i duchowym dziedzictwie. Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek” – piszą o swoim projekcie sami architekci. Inspiracją dla budowli były przydrożne kaplice, wiejskie chałupy i tradycyjne kościoły Podlasia i Mazowsza.  W bryle muzeum będzie się można doszukać archetypicznych kształtów, rozpoznawalnych i mocno zakorzenionych w naszej kulturze. Podobne znaczenie ma mieć zastosowanie kruszywa kamiennego czy żwiru, materiałów występujących lokalnie. Budowla nie będzie jednak „udawała” wiejskiej zabudowy, jej prosta, surowa, chłodna forma zostanie zakorzeniona w estetyce rodem z XXI wieku.

 

Inwestycja kosztować ma ok. 15-20 mln zł i będzie współfinansowana z budżetu państwa. Według wstępnych planów Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte w 2024 roku.

 

Źródło: nizio.com.pl, muzeum.bialystok.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Muzeum, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera