Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lektury na Światowy Dzień Architektury

 

Czas czytania: ~6 min


Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamicznie wzrosła (i wciąż rośnie) liczba wydawanych w naszym kraju książek o architekturze. Można by wręcz uznać, że przeszliśmy z jednej skrajności w drugą. Bo jeszcze jakiś czas temu publikacji dotyczących starych czy nowych budynków nie było prawie wcale, dziś są ich dziesiątki, opowiadające o architekturze na bardzo wiele sposobów. Wydaje się, że zagłębienie się w lekturze wartościowej publikacji, dotyczącej ciekawego, interesującego nas wyimka z dziejów architektury – to dobry pomysł na to, by uczcić obchodzony 1 lipca Światowy Dzień Architektury. Przedstawiamy nasze typy takich lektur, wybrane spośród bogatej oferty wydawniczej.

 

W przeddzień Światowego Dnia Architektury, 30 czerwca 2022 roku odbyła się premiera najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Tom „U źródeł modernizmu” Józefa Rykwerta w tłumaczeniu Ewy Klekot – to pozycja kanoniczna w świecie teorii i historii architektury. Józef Rykwert, Brytyjczyk polskiego pochodzenia (urodzony w Warszawie) jest jednym z najbardziej cenionych współcześnie badaczy i teoretyków architektury, autorem wielu publikacji, które stanową fundament współczesnej wiedzy o tej dziedzinie. W książce „U źródeł modernizmu” autor skupia się na mających miejsce w XVII i XVIII wieku zjawiskach i działających wówczas twórcach, których innowacyjne, wizjonerskie idee przyczyniły się do wielkich przemian w światowej architekturze, których skutkiem narodziny modernizmu.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 U źródeł modernizmu. Architekci XVIII wieku.

U źródeł modernizmu. Architekci XVIII wieku

Pozostając w kręgu koncepcji modernistycznych nie sposób nie sięgnąć po absolutnie na tego nurtu podstawową, ikoniczną publikację, czyli „Kartę ateńską”. Tłumaczona na polski już kilka razy dopiero kilka lat temu doczekała się całościowego wydania. Tu Le Corbusier, ale i szereg innych architektów, urbanistów, działaczy, uczestników CIAM – Międzynarodowych Kongresów Architektury Nowoczesnej, przestawia swoją wizję nowoczesnej przestrzeni, tego, jak należy kształtować miasta  i osiedla w XX wieku. Dziś, blisko sto lat po wydaniu „Karty ateńskiej” wiemy, jak wiele dobrych, ale i złych skutków przyniosła. Tym bardziej warto znać głoszone w niej tezy, bo one oddziałały na życie każdego z nas.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Karta ateńska

 

Karta ateńska

Dla tych, którzy nie lubią modernizmu na pewno ciekawą lekturą okaże się „Architektura postmodernistyczna” Chrlesa Jencska (dawno nie wznawiana, ale dostępna w antykwariatach i na Allegro.pl). To tutaj padają słynne słowa o końcu modernizmu, tu też autor, wybitny badacz architektury i orędownik postmodernizmu analizuje i opisuje zalety tej stylistyki, jej niuanse, a także znane realizacje.

Architektura postmodernistyczna

Modernizm i postmodernizm – to ważne style w architekturze, ale jest ich przecież o wiele więcej. Wszystkim, którzy nie mają pewności, czy znają wszystkie renesansowe detale, chcą umieć zadatować bryłę gotycką czy barokową lub poznać najważniejsze cechy klasycyzmu pomoże na pewno książka „Architektura. Style i detale” Emily Cole. To przydatna lektura przed wakacjami, kiedy zwykle ma się do czynienia z reprezentującymi różne epoki zabytkami.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Architektura. Style i detale.

 

Architektura. Style i detale

A skoro mowa o wakacyjnym zwiedzaniu zabytków, na pewno warto mieć na uwadze dwa przewodniki, napisane przez znanego architekta, Roberta Koniecznego i krytyka, Tomasza Malkowskiego. „Archiprzewodnik po Polsce” i „Archiprzewodnik po Europie” powiodą wrażliwych na wartościową architekturę czytelników śladem najlepszych nowo powstałych budowli, pozwolą się dowiedzieć o nich coś więcej, poznać kontekst ich powstania, historię, autorów.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Archiprzewodnik po Polsce i Archiprzewodnik po Europie

 

Archiprzewodnik po Polsce
Archiprzewodnik po Europie

Skoro dom, to i „D.O.M.E.K.” - pozornie tylko niepoważna książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wydana w 2008 roku zrewolucjonizowała tak rynek wydawniczy, jak debatę na temat architektury. Pokazała, że o architekturze można pisać lekko, ciekawie, dla bardzo szerokiego grona odbiorców (i dla dzieci), nie tracąc zarazem jakości i merytorycznej treści. „D.O.M.E.K.” znajduje się na listach lektur wydziałów architektury, jest czytany tak przez najmłodszych,jak i starszych, po lakonicznie, wesoło, ciekawie opowiada o sprawach poważnych i ważnych.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 D.O.M.E.K

 

D.O.M.E.K

Ważne i poważne są nade wszystko gmachy użyteczności publicznej – to w nich swoją emanację znajduje władza, to one są pokazem siły, mocy, kształtują umysły i budują narodową tożsamość. Deyan Sudjic w fascynującej książce „Kompleks gmachu. Architektura władzy” pokazuje, jak poprzez architekturę materializują się ważne idee, które wpływały na losy świata.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Kompleks gmachu. Architektura władzy.

 

Kompleks gmachu. Architektura władzy

O tym, jak architektura i architekci mogą kształtować międzynarodową rzeczywistość można opowiadać na wiele sposobów, a jednym z najnowszych i chyba wyjątkowo atrakcyjnych jest… komiks. „Mies. Skomplikowane życie architekta” Agustína Ferrery Casasa opowiada o życiu jednej z najważniejszych postaci nowoczesnej architektury. Kariera zawodowa niemieckiego modernisty, który od czasów II wojny światowej robił błyskotliwą karierę w USA, jest ważną częścią radykalnych przemian, jakie przechodził świat w XX wieku.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Mies. Skomplikowane życie architekta

 

Mies. Skomplikowane życie architekta

Last but not least – pierwsza w dziejach książka o architekturze, która trafiła do finału prestiżowej nagrody literackiej Nike, czyli „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka. Pozornie – to opowieść o odbudowie Warszawy. W praktyce, fascynująca opowieść o ludziach i mieście, o polityce, i emocjach, o tragicznych czasach i wielkim optymizmie. Piątek nie ogranicza swojej narracji do relacjonowania kiedy, jak i dlaczego coś w Warszawie po II wojnie światowej odbudowano lub nie, a rysuje spójny, fascynujący obraz czasów i sytuacji, jakich współcześnie żyjący ludzie nie potrafią sobie wyobrazić. Książka napisana została w oparciu o wielką wiedzę, ale i wrażliwość, dzięki czemu przekazuje wiele informacji, ale i wzbudza wielkie emocje. Zapewne z tego powodu zyskała – zasłużenie - uznanie jury nagrody literackiej.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949.

 

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949

Dostępny II nakład Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów. Zawiera teksty nie tylko klasyków współczesnej architektury, jak: Peter Eisenman, Frank Gehry czy Robert Venturi, ale także teoretyków i praktyków budujących nowy, oparty na teorii złożoności, paradygmat architektury, jak: Cecil Balmond, Foreign Office Architects, Daniel Libeskind, MVRDV, Lars Spuybroek, UN Studio i West 8.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Teorie i manifesty architektury współczesnej

 

Teorie i manifesty architektury współczesnej

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.

 

Kup w naszej księgarni KSA24 Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

 

Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

Podepnij swój artykuł

tagi

Książka Architektoniczna, Książka Dla Architektów, Książka Dla Studentów Architektury, Książka O Architekturze, Książki O Architekturze, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera