Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Kultury i Sztuki Jinghe New City – projekt o wyjątkowym kształcie od Zaha Hadid Architects

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia Zaha Hadid Architects została zwycięzcą konkursu na projekt nowego Centrum Kultury i Sztuki Jinghe New City w chińskiej prowincji Shaanxi, na północ od miasta Xi’an. Projekt zlokalizowany jest w obrębie dzielnicy Akademickiej Innowacji Nauki i Technologii Jinghe Bay. Uwagę skupia przede wszystkim wyjątkowy, opływowy kształt budynku, który nawiązywać ma do zjawiskowego krajobrazu pobliskiej okolicy.

 

Jinghe New City Culture & Art Center

Źródło: Zaha Hadid Architects

W nawiązaniu do ukształowania terenu

Projekt Centrum Kultury i Sztuki Jinghe New City nawiązuje do naturalnego ukształtowania krajobrazu prowincji Shaanxi. Płynna geometria projektu odzwierciedla meandrujące doliny wyrzeźbione z czasem przez rzekę Jinghe, która płynie przez góry poza miastem. Koncept przeplata się z obecnym planem urbanistycznym miasta, łącząc nową bibliotekę multimedialną na północ od alei Jinghe z teatrem sztuk widowiskowych, salami wielofunkcyjnymi, studiami i galeriami wystawowymi na południe od głównej ulicy. Wszystkie te połączenia prowadzą przez podwyższone dziedzińce, ogrody i ścieżki, które unoszą się ponad ośmioma pasami ruchu znajdującymi się poniżej.

 

Projekt skupia łagodnie nachylone rampy, aby umożliwić dostęp ze znajdujących się w okolicy sieci podwyższonych chodników. Powstaje dzięki temu połączenie pomiędzy dzielnicami handlowymi i mieszkalnymi a znajdującymi się na południu parkami i rzeką. Takie rozwiązanie jednocześnie zaprasza mieszkańców do serca budynku i zapewnia bezpośredni dostęp do planowanej stacji metra.

Jinghe New City Culture & Art Center

Źródło: Zaha Hadid Architects

Centrum kultury na miarę XXI w.

Z tarasów biblioteki multimedialnej roztacza się widok na całe atrium. Widoczne z tego miejsca świetliki rozpraszające światło zapewniają różnorodność stref czytelniczych, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i studiujących w grupie. Biblioteka będzie łączyć  zbiory drukowane z wirtualnymi, co poszerzy granice nauki i wzbogaci wymianę wiedzy. Niezwykle oryginalnym projektem budynku biblioteki jest także Beijing Sub-centre Library autorstwa biura architektonicznego Snøhetta, który ma zostać zrealizowany w Pekinie.

 

Od południowej strony alei znajdziemy mieszczącą 450 osób salę teatralną, którą dostosować można do licznych wydarzeń. Wielofunkcyjne sale, studia oraz galerie rozmieszczone są wokół sali teatralnej w taki sposób, aby współdzielić przestrzenie publiczne zaprojektowane w celu zwiększenia dostępności oraz interdyscyplinarnej współpracy.

Jinghe New City Culture & Art Center

Źródło: Zaha Hadid Architects

Innowacyjne rozwiązania dla dobra środowiska

Dzięki nowym instytutom do spraw badań naukowych Jinghe New City rozwija się jako centrum nauki i technologii, a wszystko to napędzane jest troską o środowisko. Zespół zauważa, że wkrótce miasto stanie się centrum przemysłu opartego głównie na badaniu nowych źródeł energii i materiałów, przestrzeni kosmicznej oraz sztucznej inteligencji. Mając to na uwadze projekt został opracowany jako budynek pasywny, który łączy różnego rodzaju technologie wytwarzające energię na miejscu.

 

Celem architektów było zoptymalizowanie naturalnego światła dziennego oraz wentylacji w obrębie centrum za pomocą analizy nasłonecznienia oraz odpowiedniego rozplanowania terenu. Zastosowano panele fotowoltaiczne w celu generowania energii elektrycznej na miejscu, a także zintegrowania systemu gromadzenia wody deszczowej. Podczas budowy centrum priorytetem będzie wykorzystywanie lokalnych materiałów z wysoką zawartością surowców pochodzących z recyklingu. Ostatecznym celem jest osiągnięcie 3-gwiazdkowego certyfikatu w chińskim programie Green Building.  

Jinghe New City Culture & Art Center

Źródło: Zaha Hadid Architects

Jinghe New City Culture & Art Center - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Jinghe New City, prowincja Shaanxi, Chiny

Biuro architektoniczne: Zaha Hadid Architects (ZHA)

Główny architekt: Patrik Schumacher

Dyrektor ds. handlowych: Charles Walker

Kierownik projektu: Satoshi Ohashi

Zastępca dyrektora: Yang Jingwen

Architekt projektu: Nan Jiang

Zespół projektowy: Sanxing Zhao, Lianyuan Ye, Shaofei Zhang, Qiyue Li, Shuchen Dong, Yuan Feng, Congyue Wang, Yuling Ma, Yanran Lu

Zespół ds. zrównoważonego rozwoju: Carlos Bausa Martinez, Bahaa Alnassrallah, Aditya Ambare

Wizualizacje: ATCHAIN

Źródło zdjęć: zaha-hadid.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Bryła Architektoniczna, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera