Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najładniejszy warszawski plac

 

Czas czytania: ~2 min


5 lipca 2022 roku prezydent Warszawy uroczyście otworzył po przebudowie warszawski Plac Pięciu Rogów, przestrzeń u zbiegu ulic Chmielnej Brackiej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Jeszcze kilka lat temu okolica, choć niezwykle intensywnie użytkowana przez pieszych, zdominowana była przez samochody – plac był de facto skrzyżowaniem, a wolne przestrzenie zajmowały parkingi. Inwestycja na Placu Pięciu Rogów nie tylko radykalnie odmieniła charakter tego śródmiejskiego placu, ale i bardzo pobudziła debatę na temat tego, jak podobne miejskie place powinny współcześnie wyglądać.

 

Idealna przestrzeń publiczna

Przemiana Placu Pięciu Rogów, który teraz został oddany w użytkowanie przede wszystkim pieszym i rowerzystom, jest częścią większego przedsięwzięcia, które ma uczynić centrum stolicy bardziej przyjaznym ludziom, ale i lepiej odpowiadającym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Jednym z kolejnych etapów tego działania ma być modernizacja ulicy Chmielnej. Inwestycja wpisuje się w coraz bardziej emocjonującą debatę na temat, tego jak należy przebudowywać miasta, aby w czasach katastrofy klimatycznej, ale i stare wzrastającej liczby ludności dało się w nich w miarę wygodnie i zdrowo żyć. Przemiana Placu Pięciu Rogów i dyskusja, która wywołała, aż nazbyt wyraźnie pokazała, że zmiany idą zbyt wolno. Plac, mimo że wyraźnie zmienił się na lepsze, w dużej części mieszkańców wzbudził niechęć – choć przybyło na nim drzew, dziś ta ilość wydaje się niewystarczająca, użytkownicy widzą brak niskiej zieleni czy wygodnych miejsc do siedzenia.

 

Potrzeba zieleni w mieście

Pokłosiem tej debaty można uznać przeprowadzony ostatnio przez „Gazetę Wyborczą” plebiscyt na „najlepszy plac w centrum Warszawy”. W stolicy od lat mówi się o konieczności zmiany wyglądu miejskich placów, których znakomita większość – to albo wielkie węzły komunikacyjne, albo parkingi (albo jedno i drugie). Wyniki prasowego plebiscytu to potwierdzają – najwyższe miejsca w tym rankingu zajęły te nieliczne warszawskie place, na których jest zieleń, miejsca do siedzenia, przestrzenie dla pieszych. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Plac Grzybowski, który zebrał aż 41,1% głosów. To chyba jedyny ze śródmiejskich placów (nie licząc nowego Placu Pięciu Rogów), który oddany jest w użytkowanie przede wszystkim pieszym, na którym jest dużo zieleni, można posiedzieć, odpocząć, w pewnym oddaleniu od ruchu ulicznego i hałasu.

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Grzybowski w Warszawie

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Grzybowski w Warszawie

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Grzybowski w Warszawie

Kolejne miejsce na liście i 25,6% głosów przypadło Placowi Zbawiciela. Ten co prawda jest ważnym skrzyżowaniem, jednak na lato ulica jest tu już drugi rok z rzędu zwężana, ponadto jezdnie otaczają szerokie chodniki i bardzo liczne tu kawiarnie i bary. To miejsce modne i lubiane, bo łączy w sobie śródmiejski gwar z przestrzenią, w której można spędzić więcej czasu, spotkać się ze znajomymi, spędzić wieczór.

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Zbawiciela w Warszawie

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Zbawiciela w Warszawie

Najlepszy plac w centrum Warszawy

Plac Zbawiciela w Warszawie

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął nowo powstały Plac Pięciu Rogów. Na niego – mimo że nie wszyscy jeszcze doświadczyli tej nowej przestrzeni – zagłosowało 9,5% uczestników plebiscytu. Kolejne miejsce na liście najlepszych placów w centrum stolicy zajął Plac Dąbrowskiego – znów jeden z niewielu zielonych, pieszych, pełnych ławek i zacisznych miejsc w śródmieściu.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna, Plac Miejski, Hot

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera