Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Współczesne Siedlisko w Krzemienicy

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia RAAS architekci stworzyła projekt Siedliska w Krzemienicy w przepięknej wsi na Mazowszu, który inspirowany jest lokalnym wzornictwem i tradycją. To trzy budynki połączone w jedną, spójną całość. Siedlisko ma się znajdować wśród sielskich okoliczności przyrody, z widokiem na otaczające łąki i stawy.

 

Projekt Siedliska w Krzemienicy

Rozproszona zabudowa

Siedlisko w Krzemienicy to projekt domu jednorodzinnego. Charakteryzuje go rozproszony układ zabudowy obejmujący podzielony na strefę dzienną i sypialnianą budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy wraz z wiatą garażową mieszczącą dwa samochody. Z tego względu wizualnie koncept jest złożony z trzech odrębnych obiektów, które połączone są za pomocą płaskich fragmentów zadaszenia. Trzy osobne bryły o prostym kształcie pokryte są dachem dwuspadowym, dzięki czemu doskonale wpisują się w krajobraz tradycyjnej, mazowieckiej wsi. Mimo klasycznej formy zabudowy, siedlisko ma charakter współczesny. Autor projektu zadbał o utrzymanie jego ciągłości i jednorodności przy jednoczesnym zachowaniu istoty poszczególnych fragmentów.

 

Za projekt rozproszonego budynku w stylu współczesnej stodoły odpowiedzialna jest również pracownia trabendo. Dom Zacisze Leśne to realizacja architektoniczna domu jednorodzinnego, znajdującego się na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Projekt Siedliska w Krzemienicy

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Działka, na której ma się znajdować posiadłość, podlega ochronie krajobrazu kulturowego oraz ochronie stanowisk archeologicznych. Ze względu na to projekt pracowni RAAS architekci musi spełniać szereg wymagań, przede wszystkim zachowanie odpowiedniej szaty roślinnej oraz uwzględnienie w projekcie lokalnych wzorców architektonicznych. W celu spełnienia powyższych warunków zastosowano odpowiednie proporcje budynków oraz standardowe kąty nachylenia dachu. Do lokalnej zabudowy nawiązuje także rozproszony charakter siedliska oraz wykorzystanie regionalnych materiałów wykończeniowych. Rezygnacja z okapów, proste formy oraz duże przeszklenia obecne od strony południowej i zachodniej podkreślają jednak nowoczesny styl zabudowy. Do pokrycia tarasów oraz głównego wejścia wykorzystano nowatorskie, szerokie zadaszenie, które doskonale chroni wnętrza przed nagrzewaniem się.

Projekt Siedliska w Krzemienicy

Zgodnie z projektem fasada budynku jest wykończona za pomocą płytek klinkierowych w kolorze grafitowym, które dopełnione są akcentami kolorystycznymi poprzez zastosowanie pionowego układu okładzin z impregnowanego drewna, a dokładnie świerku skandynawskiego w barwie jasnego brązu. Elewacja zadaszeń znajdujących się ponad głównym wejściem oraz tarasami jest z kolei pokryta tynkiem elewacyjnym w klasycznym, białym kolorze. Tradycyjny dwuspadowy dach pokryty jest natomiast płaską dachówką betonową barwy grafitowej. Zarówno stolarka okienna, jak i drzwiowa są drewniano-aluminiowa. Ze względu na ochronę archeologiczną i krajobrazową działki konieczne było ograniczenie prac budowlanych, dlatego też wszystkie budynki postawione będą na płytach fundamentowych.

Projekt Siedliska w Krzemienicy

Termin realizacji projektu jest stosunkowo niedługi, dlatego też zdecydowano się na wykonanie konstrukcji budynków z prefabrykatów. Struktura nośna została zaplanowana w technologii prefabrykowanej keramzytobetonowej z uzupełniającymi elementami żelbetonowymi. Więźba dachowa będzie natomiast wykonana z użyciem prefabrykowanych więzarów drewnianych oraz stalowych kratownic.

Projekt Siedliska w Krzemienicy

Siedlisko w Krzemienicy - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Krzemienica, gmina Czerniewice na Mazowszu

Projekt architektoniczny: RAAS architekci

Architekt główny: Remigiusz Strzelecki

Powierzchnia: 271,5 m2

Projekt budowy: 2021 rok


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Dom, Bryła Domu

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera