Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elbląska sztuka w przestrzeni publicznej

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zdobyło niedawno dofinansowanie na konserwację pięciu form przestrzennych, czyli dzieł sztuki od lat 60. znajdujących się w przestrzeni miasta. To będą już kolejne z rzeźb, które odzyskają swój blask. Dzieła sztuki znajdujące się w przestrzeni publicznej Elbląga – to jedna z niewątpliwych atrakcji miasta, jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk, jakie tam zaistniały.

 

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Miejskie atrakcje

Dzieła sztuki wprowadzane do miast są ważnym elementem czyniącym ich przestrzenie bardziej atrakcyjnymi i oryginalnymi. Mogą zmieniać wygląd budynków (mural 3d w Poznaniu), służyć prezentacji innych dzieł sztuki (Art Walk), ale także stawać się przyciągającą tłumy atrakcją samą w sobie (mural na kamiennej budowli). Nadają charakterystyczny rys, mogą pomagać w budowaniu lokalnej tożsamości, ale i stawać się turystyczną trakcją.

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Zespół rzeźb w przestrzeni miejskiej Elbląga ma chyba wszystkie te cechy. Te dzieła sztuki są przede wszystkim efektem Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku, kolejne organizowane były do 1973 roku. Organizatorem i sponsorem Biennale były elbląskie Zakłady Mechaniczne Zamech, a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia - Gerard Kwiatkowski, artysta, animator kultury i twórca działającej przy Zakładach Galerii EL. W I Biennale Form Przestrzennych brało udział 50 artystów; swoje projekty realizowali na terenie zakładów Zamech.

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Dzieła uzupełniające architekturę

Gerard Kwiatkowski ideę Biennale Form Przestrzennych zapowiadał, mówiąc, że "dzieła sztuki wyjdą z ciasnych ram muzeów i sal wystawowych, staną się naszą codziennością, by kształtować i uwrażliwiać współczesnego człowieka". Tworzone w ramach imprezy wielkoformatowe rzeźby z metalu trafiały na ulice i skwery Elbląga; w sumie, w ciągu wszystkich edycji Biennale powstało ich ponad pięćdziesiąt, większość istnieje do dziś. Znaleźć je można zarówno w parkach czy zieleńcach, ale i przy głównych elbląskich ulicach. W dużym stopniu kształtują klimat i charakter miasta, warto na nie zwrócić uwagę podczas wakacyjnych wędrówek.


Zdjęcia: Anna Cymer


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera