Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elbląska sztuka w przestrzeni publicznej

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zdobyło niedawno dofinansowanie na konserwację pięciu form przestrzennych, czyli dzieł sztuki od lat 60. znajdujących się w przestrzeni miasta. To będą już kolejne z rzeźb, które odzyskają swój blask. Dzieła sztuki znajdujące się w przestrzeni publicznej Elbląga – to jedna z niewątpliwych atrakcji miasta, jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk, jakie tam zaistniały.

 

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Miejskie atrakcje

Dzieła sztuki wprowadzane do miast są ważnym elementem czyniącym ich przestrzenie bardziej atrakcyjnymi i oryginalnymi. Mogą zmieniać wygląd budynków (mural 3d w Poznaniu), służyć prezentacji innych dzieł sztuki (Art Walk), ale także stawać się przyciągającą tłumy atrakcją samą w sobie (mural na kamiennej budowli). Nadają charakterystyczny rys, mogą pomagać w budowaniu lokalnej tożsamości, ale i stawać się turystyczną trakcją.

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Zespół rzeźb w przestrzeni miejskiej Elbląga ma chyba wszystkie te cechy. Te dzieła sztuki są przede wszystkim efektem Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku, kolejne organizowane były do 1973 roku. Organizatorem i sponsorem Biennale były elbląskie Zakłady Mechaniczne Zamech, a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia - Gerard Kwiatkowski, artysta, animator kultury i twórca działającej przy Zakładach Galerii EL. W I Biennale Form Przestrzennych brało udział 50 artystów; swoje projekty realizowali na terenie zakładów Zamech.

Rzeźby w Elblągu
Rzeźby w Elblągu

Dzieła uzupełniające architekturę

Gerard Kwiatkowski ideę Biennale Form Przestrzennych zapowiadał, mówiąc, że "dzieła sztuki wyjdą z ciasnych ram muzeów i sal wystawowych, staną się naszą codziennością, by kształtować i uwrażliwiać współczesnego człowieka". Tworzone w ramach imprezy wielkoformatowe rzeźby z metalu trafiały na ulice i skwery Elbląga; w sumie, w ciągu wszystkich edycji Biennale powstało ich ponad pięćdziesiąt, większość istnieje do dziś. Znaleźć je można zarówno w parkach czy zieleńcach, ale i przy głównych elbląskich ulicach. W dużym stopniu kształtują klimat i charakter miasta, warto na nie zwrócić uwagę podczas wakacyjnych wędrówek.


Zdjęcia: Anna Cymer


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera