Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum w kształcie gwiazdy od pracowni BIG

 

Czas czytania: ~3 min


W historycznej dzielnicy Southside w Fort Worth w Teksasie powstały plany budowy nowego Muzeum Narodowego Juneteenth, upamiętniającego obchodzony w USA Dzień Wyzwolenia. Projekt przygotowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG) wspólnie z afroamerykańską pracownią projektową i budowlaną KAI Enterprises, a jego pierwszą pomysłodawczynią była 95-lenia aktywistka Opal Lee, nazywana „Babką Juneteenth”.

 

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth w Teksasie

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

Projekt muzeum o ciekawym kształcie

Zajmująca 4 645 m2 konstrukcja z masywnego drewna będzie obejmować fascynujące galerie, inkubator przedsiębiorczości, halę gastronomiczną dla lokalnych sprzedawców, przestrzeń elastyczną Black Box oraz teatr. Muzeum narodowe Juneteenth ma stać się epicentrum edukacji, ochrony i świętowania Juneteenth w kraju i na świecie, goszcząc wystawy, panele dyskusyjne oraz wydarzenia związane z rolą wolności dla Afroamerykanów.

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

Projekt BIG jest bogaty w symbole i motywy nawiązujące do doświadczeń wolnościowych lokalnych Afroamerykanów. Oparte na charakterystycznych dla historycznej okolicy Southside dwuspadowych dachach muzeum łączy zabytkowe sylwetki poszczególnych domów z ich wysuniętymi gankami, tworząc przestrzenie do nauki, spotkań i kontemplacji. Na ciekawą konstrukcję dachu zdecydowali się także architekci grupy Perkins&Will. Zaprojektowana przez nich biblioteka w Waszyngtonie przywodzi na myśl otwartą książkę. 

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

Poznaj symbolikę projektu muzeum

Pofalowany dach muzeum kreuje serię fałdów, szczytów i dolin różnych wysokości, które łączą się tworząc dziedziniec w kształcie gwiazdy „nova” w centrum muzeum. Oznacza ona nową gwiazdę pojawiającą się w sferze niebieskiej i symbolizuje kolejny rozdział dla patrzących w przyszłość Afroamerykanów. Ogólnodostępny dziedziniec będzie stanowił kotwicę dla muzeum i jego działalności. W jego centrum, w złotym chodniku z lastryko wyryta jest pięcioramienna gwiazda zawierająca "gwiezdne eksplozje" w różnych ciepłych kolorach betonu. Oprócz reprezentowania Teksasu - ostatniego stanu, który przyjął i uznał wolność afroamerykańskich niewolników, nawiązuje ona do 50 gwiazd na amerykańskiej fladze, które symbolizują wszystkie 50 stanów USA, wyrażając wolność Afroamerykanów w całym kraju.

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

Konstrukcja z drewna

Podczas gdy pięć wejść z poziomu ulicy umożliwia indywidualny dostęp do galerii i wystaw, dwa ogólnodostępne, zadaszone „portale” łączą się bezpośrednio z dziedzińcem i głównymi wejściami do galerii, witając odwiedzających zarówno od strony północnej, jak i południowo-zachodniej poprzez przestronne wejścia w ciepłych i żywych kolorach. Masywna, drewniana konstrukcja określająca materialność projektu zostaje przedłużona do części wewnętrznej, łącząc wizualnie te dwie strefy.

 

Publiczna i prywatna strefa budynku są połączone poprzez kolisty układ muzeum. Poziom antresoli ujawnia pozostałe przestrzenie galeryjne. Jako wewnętrzną ścianę zarówno pierwszego pietra, jak i antresoli wykorzystano szkło, aby wykreować poczucie otwartości i przejrzystości, uzupełniając je o stonowane materiały z drewna i betonu. Podobnie, "gwiazda nova" wycięta w centralnej części dachu budynku, wokół której owija się antresola, pozwala światłu przenikać przez całą przestrzeń, tworząc atmosferę ciepła i otwartości.

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

Projekt Muzeum Narodowego Juneteenth

Źródło zdjęcia: BIG–bjarke ingels group

National Juneteenth Museum - metryczka projektu muzeum

Biuro architektoniczne: Bjarke Ingels Group (BIG), KAI Enterprises

Lokalizacja:  Fort Worth, Texas, USA

Powierzchnia: 4 645 m2

Źródło: big.dk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Muzeum

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera