Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Andrzej Lipski (1943-2021). Szkice Architektoniczne - wystawa architektoniczna

 

Czas czytania: ~2 min


SARP Kraków zaprasza na wernisaż i wystawę pt. „Andrzej Lipski (1943-2021) – Szkice Architektoniczne”. Wernisaż odbędzie się 6 września 2022 o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można nabyć prace Autora. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie w całości na cel charytatywny – wsparcie Domu dla Bezdomnych Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Prace można oglądać w dniach od 6 do 30 września 2022, w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

 

Andrzej Lipski (1943-2021) – Szkice Architektoniczne

Arch. Andrzej Lipski urodził się w 1943 roku w Kolbuszowej. Szkołę średnią ukończył w Rzeszowie, wyższe wykształcenie zaś zdobył na Politechnice Krakowskiej, na Wydziale Architektury. W 1971 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta.

 

Pracę zawodową, już jako architekt podjął w biurze Inwestprojekt w Krakowie. Następnie wyjechał do Wiednia, gdzie przez cztery lata pracował w tamtejszych biurach architektonicznych.

 

Kolejnym etapem  jego międzynarodowej edukacji zawodowej był Paryż. Tam spędził kolejne dwanaście lat zatrudniając się w biurze architektonicznym, w którym wkrótce został wspólnikiem. Z powodów osobistych wrócił  jednak do Wiednia, by wraz z obecną żoną Małgorzatą założyć Atelier ML, które m.in. współpracowało z Hundertwasserem przy projekcie Bad Blumau, Magdeburg i innych. Bliskie kontakty zawodowe ze znanym malarzem i architektem-samoukiem bardzo mocno zaciążyły  na Jego późniejszej twórczości w Polsce.

 

W roku 1996 wrócił do Krakowa i tu wraz z Witoldem Gilewiczem założyli pracownię o nazwie LG Asymetria. Andrzej wykorzystał niedawne kontakty z biurem paryskim, przejmując od niego niektóre zlecenia na projekty wielkoformatowe, głównie Carrefour. Pod szyldem LG Asymetria firma istniała do 2002 roku, w którym to roku połączyła się z IMB Atelier arch. Marka Borkowskiego tworząc nową, większą firmę pod nazwą IMB Asymetria. W tej grupie powstaje wiele znaczących obiektów użyteczności publicznej na terenie Krakowa, Polski i Europy. Biuro architektoniczne IMB Asymetria, wzmocnione współpracą wielobranżową, tworzy znany w skali międzynarodowej zespół projektowy.

 

Andrzej chciał jednak realizować i materializować swoje indywidualne plany i poglądy architektoniczne. Postanowił odłączyć się formalnie od grupy i w roku 2014 utworzył własne atelier z indeksem Asymetria 44. W tej formacji projektował do końca, a ilustracją owego okresu są prace prezentowane w większości na wystawie.

 

Więcej informacji o wystawie prac znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wystawa Architektoniczna, Wystawa Architektury, Wystawa, Wystawa Prac, Architektura

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera