Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


7 domów, które udowadniają, że prefabrykacja to przyszłość architektury

 

Czas czytania: ~4 min


Budynki wykonane z prefabrykatów są częścią naszych miast od setek lat. Jako produkt industrializacji społeczeństwa, od dawna uważano za logiczne - i opłacalne - połączenie coraz doskonalszego procesu produkcyjnego z budową domów. Pierwotne powojenne budynki z prefabrykatów były wykonywane z konieczności, a nie z powodów estetycznych - ludzie potrzebowali domów tanich i szybkich. Zaprojektowane w odpowiedni sposób domy prefabrykowane są tańsze, bardziej zrównoważone i znacznie szybsze w budowie.

 

Pojawienie się w ciągu ostatniej dekady nowatorskich technologii zwiększyło oczekiwania wobec typowego domu z prefabrykatów. BIM, CAD, roboty budowlane i systemy druku 3D doskonale nadają się do powtarzania modułowych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu proces prefabrykacji staje się coraz bardziej wydajny. Zobacz przykłady domów prefabrykowanych.

 

hinterhouse autorstwa Ménard Dworkind Architecture & Design, La Conception, Kanada

Zainspirowany domkami w norweskich górach i wykorzystujący japońskie wzornictwo, znajdujący się w Kanadzie dom hinterhouse został zaprojektowany tak, aby poprawiać samopoczucie, jednocześnie kładąc nacisk na kontakt z naturą. Zbudowany niemalże w całości z drewna, minimalistyczny dom pokryty cedrem został przetransportowany lokalnymi drogami i dostarczony na miejsce w sposób prosty i wydajny. Z dwoma sypialniami, jedną łazienką i otwartą przestrzenią dzienną, dom o powierzchni 930 m2 jest elegancki i nowoczesny, jednocześnie zachowując rustykalny urok. Budynek może się zmieniać dzięki dużym przesuwnym drzwiom, które zamykają się, gdy potrzebna jest ochrona przed żywiołami lub otwierają, wpuszczając do wnętrza mnóstwo światła i powietrza.

Dom hinterhouse w Kanadzie

hinterhouse w Kanadzie

Źródło zdjęcia: Ménard Dworkind Architecture

Dom hinterhouse w Kanadzie

hinterhouse w Kanadzie

Źródło zdjęcia: Ménard Dworkind Architecture

CHARRIERE - 35 mieszkań socjalnych i sklep autorstwa MAO, Paryż, Francja

Zlokalizowane na terenie starego warsztatu stolarskiego Botelli osiedle socjalne autorstwa MAO wykorzystuje prefabrykaty, aby wnieść do teraźniejszości unikatowe poczucie minionego czasu. Budynek, który reinterpretuje paryską architekturę przemysłową, składa się z różnych komponentów, prefabrykowanych betonowych podpór i płyt połączonych z dużymi, drewnianymi kratownicami, które tworzą strukturę budynku. Każdy element jest misternie złożony, podobnie jak wykonywane z miłością na miejscu budowy kilkadziesiąt lat wcześniej meble.

Budynek CHARRIERE we Francji

CHARRIERE we Francji

Źródło zdjęcia: MAO

Budynek CHARRIERE we Francji

CHARRIERE we Francji

Źródło zdjęcia: MAO

Home-Office Pods AAND Sayana autorstwa Aaksen Responsible Aarchitecture, Bandung, Indonezja

Zaprojektowany w odpowiedzi na globalną pandemię i jej wpływ na pracowników, AAND Sayana to prefabrykowane biuro domowe, które można w pełni zmontować w ciągu 3 tygodni. Wykonany w fabryce budynek z drewna laminowanego krzyżowo (CLT) jest opisany jako konstrukcja odporna na trzęsienia ziemi, a jego zasilanie energią elektryczną jest wspierane przez system paneli słonecznych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości lokalnych, prefabrykowanych materiałów, obiekt może być łatwo zbudowany nawet przez najbardziej niedoświadczonego majsterkowicza.

Biuro Home-Office Pods AAND Sayana

Home-Office Pods AAND Sayana w Indonezji

Źródło zdjęcia: Aaksen Responsible Aarchitecture

Biuro Home-Office Pods AAND Sayana

Home-Office Pods AAND Sayana w Indonezji

Źródło zdjęcia: Aaksen Responsible Aarchitecture

Courtyard House autorstwa CHROFI, Mungo Brush, Australia

Courtyard House został zbudowany na szczycie pali, aby nie naruszać gruntu pod nim, jest całkowicie pozbawiony sieci domem z prefabrykatów. Zaskakująco duża konstrukcja ukrywa swoją tymczasową naturę poprzez połączenie przesuwanych modułów, które można obracać, indywidualnie dopasowując do miejsca, w którym się znajdują. Zrywając z klasyczną liniową strukturą prefabrykatów, budynek naśladuje tradycyjny australijski dom wiejski, będąc jednocześnie znacznie mniej inwazyjnym. Zastosowano w nim szereg pasywnych systemów do naturalnego ogrzewania i chłodzenia budynku, generowania energii słonecznej oraz zbierania własnej wody deszczowej.

Dom Courtyard House w Australii

Courtyard House w Australii

Źródło zdjęcia: CHROFI

Dom Courtyard House w Australii

Courtyard House w Australii

Źródło zdjęcia: CHROFI

VDC autorstwa SUMMARY, Vale de Cambra, Portugalia

U podnóża portugalskich gór Serra da Estrela pracownia SUMMARY wykorzystała przystępny system prefabrykowanych budynków o nazwie "Gomos System", aby zbudować obiekt o powierzchni 10 743 m2 w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy. Budynek o mieszanym przeznaczeniu łączy pojedyncze betonowe moduły, tworząc charakterystyczną, geometryczną konstrukcję. Obiekt mieszkalny z możliwością przystosowania do zamieszkania z zewnątrz jest w stanie surowym, odsłaniając wszystkie elementy procesu budowlanego w celu obniżenia kosztów całkowitych. We wnętrzach, chociaż głównie betonowych, zastosowano jasne kolory, aby uzyskać optymistyczny kontrast.

Dom VDC w Portugalii

VDC w Portugalii

Źródło zdjęcia: SUMMARY

Dom VDC w Portugalii

VDC w Portugalii

Źródło zdjęcia: SUMMARY

Dom VDC w Portugalii

VDC w Portugalii

Źródło zdjęcia: SUMMARY

Koto x Abodu autorstwa Koto Design, USA

Znana ze swojej pracy nad designerskimi domami prefabrykowanymi, pracownia Koto Design połączyła siły z amerykańską firmą mieszkaniową Abodu, aby zaprojektować swój pierwszy dom modułowy. Obiecując, że zostaną one dostarczone w mniej niż 12 tygodni, inspirowane Skandynawią domki łączą technologię i rzemiosło, tworząc oszałamiające, kompaktowe nieruchomości, które można w pełni dostosować do potrzeb, również pod kątem ich rozmiaru.

Koto x Abodu  Dom modułowy w USA

Dom modułowy w USA

Źródło zdjęcia: Koto Design

Koto x Abodu  Dom modułowy w USA

Dom modułowy w USA

Źródło zdjęcia: Koto Design

No Footprint House autorstwa A-01, Ojochal, Kostaryka

Pięknie otwarty i wentylowany krzyżowo prefabrykowany dom No Footprint House autorstwa A-01 w Kostaryce jest prototypem dla serii przyszłych domów o zerowej emisji dwutlenku węgla. Położony na skraju lasu tropikalnego budynek posiada drewniane panele elewacyjne, które mogą być otwierane lub zamykane w celu regulacji widoku i ekspozycji w zależności od preferencji domowników. W obiekcie zastosowano wyłącznie materiały, których wpływ na środowisko został w pełni uwzględniony. Całkowicie adaptowalny i niezwykle przystępny cenowo, ten wyjątkowy budynek może być transportowany przez jedną ciężarówkę, a w razie potrzeby - zmontowany i zdemontowany.

Dom No Footprint House w Kostaryce

No Footprint House w Kostaryce

Źródło zdjęcia: A-01

Dom No Footprint House w Kostaryce

No Footprint House w Kostaryce

Źródło zdjęcia: A-01

Powyższe zestawienie domów z prefabrykatów pokazuje, co można osiągnąć stosując tę technologię i stawiając budynek poza konwencjonalnym miejscem zabudowy.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Dom, Realizacje Zagraniczne, Technologie, Dom Jednorodzinny, Nowoczeny Dom

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera